İnceleme: Yerli Yapım Oyun TARTARUS

Merhaba sevgili GameXNow okurları, bugün Türk yapımı bir oyun olan TARTARUS’u inceledik, umarız beğenirsiniz!

Oyun Hakkında

2230 yılında, Maden ve Araştırma Gemisi TARTARUS (MRS TARTARUS 220478) Neptün yakınlarındayken güvenlik protokolünü hiç bir işaret vermeden aktifleştirir. Mürettebatın hayatta kalması için tek şansı köprüye ulaşarak tüm sistemleri gemi Neptün’e düşmeden önce yeniden başlatmaktır. Oyunu geminin maden operatörü Cooper olarak oynuyoruz. Kahramanımız mühendislik veya pilotaj eğitimi olmadan, yalnızca geminin sistem mühendisi ve aynı zaman da ikinci kaptanı Andrews’un yardımı ile hem kendisini hem de mürettebatı kurtarabilecek mi?

Oynanış Hakkında

TARTARUS birinci şahıs perspektifinden oynanan, aksiyon öğeleri ile harmanlanmış, karanlık ve ürpertici bir evren üzerine kuruludur. Cooper’ı yönlendirerek gemiyi “Terminal”ler vasıtası ile geri getirmeye çalışıyor ve bir anlamda “hack”liyoruz. Gemiyi hacklemek gerçekten zor. Kendine has işletim sistemi olan Terminal komutları ve kullanımı oldukça gerçekçi. Doğru yerde doğru komutu yazmalı veya gerektiğinde önce etrafınızı araştırarak size yardımcı olacak gerekli bilgiyi toplamalısınız. TARTARUS ikonik bilim-kurgu filmlerindeki gibi Retro tarza sahiptir.

Özellikler

Birinci şahıs aksiyon
Gerçekçi hikaye anlatımı, basit oynanış ve zengin mekanikler
İleri seviye text tabanlı bulmacalar
Retro-Futuristic atmosfer

Sistem Gereksinimleri

Minimum:
İşletim Sistemi: 64 bit: Windows 7/8/10
İşlemci: Pentinum(R) Dual-Core CPU E5700 @ 3.00 GHz
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GT 730 2GB DDR3
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

Önerilen:
İşletim Sistemi: 64 bit: Windows 7/8/10
İşlemci: Intel i7 4930k @ 3.4 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 780 6GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

İnceleme

Öncelikle bütün oyun boyunca yanımdan ayrılmayan kağıt ve kaleme teşekkür ederim, bana çok yardımcı oldunuz. Neden bunu dediğimi merak ettiniz mi? Çünkü bu oyunu kağıt ve kalem olmadan oynamak biraz zor. Aldığım en ufak notların bile bana çok yardımı oldu, özellikle de Terminallere erişim sağlamam gerektiği zaman. Terminaller konusuna değinecek olursak gerçekten çok gerçekçi bir sistem olmuş. Onları kontrol etmek için belli başlı komutları bilmemiz gerekiyor fakat daha önce maalesef hiç uzay gemisi kontrol etmediğim için en başta zorlandım ama zaman geçtikçe ve olayı kavramaya başlayınca pek zorlanmadım, eğlenceli bile geldi. Oyundaki atmosfere değinecek olursak çok ilginç bir atmosferi var. Oyun her ne kadar bir korku oyunu olmasa da korktuğum bazı sahneler olmadı değil. Gemiden gelen garip garip sesler, oyunun müzikleri, karakter seslendirmeleri gerçekten çok iyi yapılmış, sizi gerçekten bir uzay gemisinin içindesiniz gibi hissettiriyor oyun.

Tek oynayışta bitirmeye çalıştığım nadir oyunlardan birisiydi TARTARUS. Ne yazık ki tek oturuşta bitiremedim, o kadar yetenekli değilim sanırım. Neredeyse hiçbir bulmacayı tek seferde çözemedim, ikinci kez düşünmem gerekti. Çünkü gerçekten çok zorlardı. Oyunun en sevdiğim taraflarından birisi de bu işte, istediğin şeyi kolay bir şekilde elde edemiyorsun. Birisini elde etsen diğeri seni zorluyor. Anlamadığım bulmacaların birisinin cevabını bir kaçamak yapıp internette araştırmaya çalıştım ama bir faydasını göremedim. Sebebini soracak olursanız bulmacaları her oyuncuya farklı bir şekilde sunuluyorlar, firmanın böyle bir şey yapması gerçekten mantıklı olmuş, oyunu daha gerçekçi yapıyor. Öğeler ile etkileşimler gerçekten fazla, bu da oyunun güzel taraflarından birisi.

Sonuç olarak TARTARUS beğendiğim bir oyundu. Atmosferi, seslendirmesi, grafikleri, hikayesi ile başarılı bir yapıt olmuş, kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Üstelik 28 Kasım tarihine kadar %10 indirim mevcut, oyunun fiyatı şu anda 28,80 TL. TARTARUS’un Steam sayfasını bu adres üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu fiyat bandındaki oyunlar arasında bulabileceğiniz en iyi bilim kurgu oyunlarından birisi TARTARUS. Bana soracak olursanız oyunu satın alın, kağıt ve kaleminizi elinize alın ve oynamaya başlayın, pişman olmazsınız!

Despe, WESG EU & CIS Finallerinde Space Soldiers İle Birlikte!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!