İlk İzlenim – South Park: The Fractured But Whole

Başlamadan önce söylemek isterim ki bu oyunun incelemesi oyunun adını hızlı okuduğunuz zaman ortaya çıkan şey gibi terbiyesiz bir inceleme olmayacak, elimden geldiği kadar South Park’ı bilmeyen bir insana anlatır gibi anlatmaya çalışacağım. South Park tutkunları zaten çoktan oyunu oynayıp bitirmişlerdir. Lafı fazla uzatmadan incelemeye geçelim.

South Park epey uzunca bir süredir animasyon dizilerinin lideri olabilir. Böyle bir şaheserin oyununun kötü olması beklenemez. Serinin 2. oyunu olan The Fractured But Whole, South Park’ın ilk oyunu olan Stick of The Truth’u pek aratmıyor. İlk oyunu oynadıysanız ve sevdiyseniz, bu oyunu kesinlikle seversiniz. Spoiler vermeyi ve almayı seven birisi olmadığım için oyun hakkında sizlere Trailer videosunda bulunanların ötesinde bir bilgi vermemeye çalışacağım.

South Park’ın 14. sezon 11. bölümünde Cartman kendisine Coon and Friends adında bir ekip kurmuştu. Oyunun asıl hikayesini anlamak için 11 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan 21. Sezon 4. bölümü izlemenizi tavsiye ederim. Cartman’ın bütün amacı Netflix yardımıyla bir süper kahraman dizisi çekmek ve ünlü olmak. İlk oyunun mantığı ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Cartman’ın kurduğu ekip yani Coon and Friends, Cartman’ın ekibinden ayrılan karakterlerin kurduğu Freedom Pals adlı ekip ile bir savaşa giriyor. Biz bu savaşta Cartman’ın ekibinde yer alıyoruz.

Tıpkı çoğu süper kahraman filminde olduğu gibi, her ekip üyesinin farklı yetenekleri var. Oyun başlangıcında kendi yeteneklerimizi seçme hakkı bize bırakılmış. Oyunda pek çok sınıf bulunuyor fakat başlangıçta sadece 3 sınıf arasından seçim yapabiliyoruz, Speedster, Brutalist ve Blaster. Geriye kalan sınıflar oyunun ilerleyen zamanlarında açılıyor. İlk oyuna göre sınıf farkı artık daha fazla farkedilebilir duruma gelmiş.

South Park™: The Fractured But Whole™_20171010210747

İlk oyunda bulunan karakter özelleştirme özelliği bu oyunda biraz daha genişletilmiş. Bu sefer sadece kıyafet değiştirme ile sınırlı kalmayıp cinsiyetimizden başlayıp ten rengine ve cinsel tercihimize kadar pek çok şeyi değiştirebiliyoruz. Ten rengine değinecek olursak, karakterimizin ten rengini siyahi yaparsak oyun zorlaşıyor. Aslına bakacak olursak gayet normal karşıladım, ne de olsa bu bir South Park oyunu.

Oyunun savaş mekanikleri ilk oyuna göre daha da geliştirilmiş. Artık savaş alanındaki kareler içerisinde özgürce hareket edebiliyoruz ve saldırılar artık mesafeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Eğer kullanmak istediğimiz saldırı türü saldıracağımız kişiye 2 kare yakında olmamızı gerektiriyor ise, 2 kare yakınında olmak zorundayız, aksi taktirde saldırı yapamayız. Ama bu karakterden karaktere göre değişiyor, her karakter için geçerli değil. Kısacası artık daha stratejik bir oynanış sergileyebiliyoruz. İlk oyunda da olduğu gibi bizimle savaşması için dostlarımızı savaşa davet edebiliyoruz.

2969710-10-16-2017_5-13-06_pm

Harita hakkında konuşacak olursak ilk oyundan pek bir farkı yok. Sonuçta bu bir South Park oyunu, o yüzden South Park’ta geçiyor. South Park’ta geçiyor olması ufak tefek farkların olmadığı anlamına gelmiyor tabi ki. Oyunu oynadığınız zaman fark edersiniz.

Oyunu gayet başarılı buldum fakat oyunun fiyatı biraz pahalı olduğu için satın almaya değmesi konusunda pek bir yorum yapamayacağım. Eğer gerçekten bir South Park hayranı iseniz kesinlikle almanızı tavsiye ederim, pişman olmazsınız. Şimdi oyunun artılarını ve eksilerini değerlendirelim:

Artıları:

– İlk oyunu aratmıyor olması.
– Hikayesinin eğlenceli ve akıcı olması.
– Değişen savaş mekanikleri ile birlikte daha stratejik bir oynanış sunması.
– Sınıfların oynanışta büyük bir etken olması.

Eksileri:

– Oyunun fiyatının pahalı olması.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!