Bağımsız Geliştiriciler Google Stadia’ya Akın Ediyor

Şimdiye kadar binlerce geliştirici Google Stadia’nın ortaklık programına başvurmuş bulunmakta ve bu da büyük ölçüde, Google Stadia’nın başarıya ulaşabileceğine işaret ediyor. Ancak akıllardaki sorulardan bir tanesi; Bu geliştiriciler, Stadia’da oyuncuların göremedikleri neyi görüyorlar?

Sam Corcoran’dan Geliştiricilere Mesaj

Develop: Brighton 2019 etkinliğinde konuşan Google’ın Teknik Hesap Yöneticisi Sam Corcoran,”Stadia, oyun geliştiricileri için çok büyük bir fırsat. Şu ana kadar 4 binin üzerinde geliştiriciden başvuru almış durumdayız. Tüm başvurular Google’da çalışanlarımız tarafından tek tek inceleniyor. Google olarak bizler, her zaman yeni oyun ve yeni fikirlere açığız. Stadia’ya ilgi duyan tüm geliştiricilerle konuşmak ve beraber çalışmak için sabırsızlanıyoruz.”

Ama asıl soru, insanların oyunlarını farklı noktalardan oynamalarına olanak tanıyan ve oyununuza katılabilecek oyuncu skalasını genişletebilecek Stadia’nın, erişim olanağı hakkında iyi düşünmek. Bunun oyununuz için özel bir şey olup olmadığını düşünün. Herhangi bir cihazdan kolay erişim ne gibi fırsatlar doğurabilir?

Oyuncuların erişim kolaylığı, geliştiricilerin Stadia konusunda heyecanlanmalarının önemli bir faktörü olabilir. Bir teoriye göre de; bazı geliştiricilerin ilgisini çeken oyunlar ve Youtube ilişkisi. Ama ana fikir aynı; daha fazla oyuncuya erişim.

Biz heyecanla anlatıyoruz ama eğer Google Stadia hakkında tam olarak bilginiz yoksa bu yazımıza göz atmalısın.

Bağımsız Geliştiriciler İçin Google Stadia ve Youtube İlişkisi

Birçok kişi, çoğu bağımsız yapımın – yankı uyandıranlar hariç – ismini duyamaz, istese de gözden kaçırabilir. Bağımsız oldukları için kendilerini duyurabilecekleri pek imkanları da yoktur, reklam yapmaları ve oyun tanıtımları maddi sebeplerden ötürü mümkün olmayabilir. Aktif oyuncuların çoğu ise Youtube, Twitch gibi platformlar sayesinde yeni oyunları inceleme, takip etme fırsatı buluyor. Oyuncular paralarını doğru oyuna harcamak istedikleri için, öncesinde yazılı ya da görsel içerik üreten platformlardan bilgi alırlar. Fakat bağımsız geliştiricilerin oyunları, çoğu Youtuber’ın videolarına içerik dahi olamazlar. Bu da bağımsız yapımların tanıtımı için en büyük fırsatın kaçırılmasına neden olmakta.

Birçok oyunda yer alan şiddet ve yetişkin içerik temaları nedeniyle, reklam verenler tereddüt etmekte. Oyun videoları sayesinde para kazanan içerik üreticileri biraz daha zorlanmakta ve sıkıntıya düşmemek için içeriklerini yayınlarken iki kere düşünmekteler. Ayrıca çoğu oyun videosu üreticisi, oluşturacağı içeriğin kazançsız olacağı düşüncesiyle hareket etmekte ve bağımsız yapımların videolarını ya kafasına eserse ya da çok beğenirse üretmekte. Bu ve benzeri sorunlar nedeniyle, son birkaç yıldır Youtube izleyicilerinin yeni, bağımsız yapım oyunları görebileceği çok daha az içerik üretildi.

Bağımsız yapımların tanıtımlarındaki en önemli faktörün Youtube videoları olduğunu düşündüğümüzde ve bunun da pek mümkün olmadığını gören geliştiriciler, daha fazla oyuncuya ulaşmak için farklı kapılar aralamak zorunda kalıyor. Canlı yayın platformları, oyun forumları, tanıtım yazıları, oyun fuarlarına katılmak gibi girişimler geliştiricilerin yapımlarını tanıtmasına fayda sağlayabilir. İşte tam olarak bu kadar bağımsız geliştiricinin, Google Stadia’yı kurtarıcı olarak görmesi bu yüzden. Bir oyun videosu izledik ve bitti, önerilenler kısmında yer alabilmek ve oyuncunun tek tıkla başka bir oyuna erişebilmesi, tam olarak geliştiricinin istediği türden bir olay.

RAW Kickstarter Fonu Askıya Alındı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Emir Can Genç

Bilgilerimi, tecrübelerimi ve düşüncelerimi internet okuruyla buluşturmaktan hoşlanıyorum. Her ne kadar yeteneğimin olmadığını düşünsem de hobi amaçlı, ilgilendiğim konular hakkında bir şeyler yazmaya çalışıyorum.