Google Stadia İçin Milyon Dolarlar Harcandı!

Birinci taraf oyun geliştirme projelerini iptal edip bazı stüdyoları kapatan Google, Stadia için milyon dolarları gözden çıkardı.

Google Stadia İçin Milyon Dolarlar Harcandı!

Google, Ubisoft oyunları ve Red Dead Redemption 2 gibi bazı oyunları bünyesinde bulundurmak için milyon dolarları harcadı. Stadia patronu Phil Harrison, büyük projelerin üretici ekiplerine büyük paralar ödeyerek platforma cazibiyeti arttırmak istedi. Büyük meblağlar ödenince de şirketlerin bu teklifi kabul etmesi kolaylaştı.

Bunlara rağmen konsol pazarındaki güçlü rekabet ve tanıtımda yapılan hatalardan dolayı Stadia’ya yeteri kadar ilgi gelmedi. Buna ek olarak Stadia patronu Phil Harrison, Google bünyesindeki stüdyolarla ile de yeteri kadar şeffaf olmadı. Stüdyoların kapanmasından birkaç gün öncesine kadar stüdyoları öven açıklamalar yapan Harrison, aniden stüdyoların kapandığı kararını bildirdi.

Phil Harrison, Sony’de daha önce görev almıştı. Xbox ile rekabette görev alan Phil Harrison, Microsoft bünyesinde Kurumsal Başkan Yardımcısı olarak da görev aldı. Xbox One’ın piyasaya sürüldüğü dönemde de görev almıştı.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.