Google Stadia Hakkında Tüm Bilinenler

Google, yeni oyun platformu Google Stadia’yı duyurduğundan bu yana, nasıl çalıştığı, ücretlendirilmesi, çıkış tarihi gibi çok merak edilen bazı konularda açıklama getirdi. Biz de tüm bildiklerimizi sizler için bir haber başlığı altında topladık.

Yıllardır cloud(bulut) üzerinden oyun oynamak gündemde olan ancak pek ilerleme kaydedilemeyen bir konuydu. Google’ın da el atmasıyla bu konu 2019’un oyun sektörü açısından en önemli başlıklarından birisi haline geldi.

Google Stadia Nasıl Çalışıyor?

Kısaca başka bir sunucuda oynadığınız oyunu, kendi bilgisayarınız üzerinden yönetebilmek temeli üzerine kurulmuş bir sistem. Google Stadia, bilgisayarı oynamak istediği oyunları çalıştırırken sıkıntı yaşayan oyuncuların, bu oyunu sorunsuz oynatabilecek sistemlerde oynarken kendi sistemleri üzerinden video izler gibi takip edip tam kontrole sahip olmalarını sağlamayı hedefliyor. Tabi bu olay sadece bilgisayar ile sınırlı kalmayacak. PlayStation oyunları da bu furyaya dahil olmuş durumda.

GamesDoneQuick (GDQ) maratonu sırasında Assassin’s Creed Odyssey ve Doom gibi oyunları da yine Google’ın kendi tarayıcısı olan Chrome üzerinden test ederek oynatması yine oldukça dikkat çekici olmuştu. Bu oyunların Stadia kütüphanesinde olacağına dair henüz net bir bilgi olmasa da beklentiler bu yönde.

Google Stadia’nın Özellikleri Neler?

Google’ın hedefi, 4K 60 fps’de kesintisiz bir yayın deneyimi sağlamak ve bunu aşağıdaki şu özelliklerde yapmayı hedefliyor: Özel x86 işlemci, AVX’ SIMD ve 2,7 GHz 9,5 MB L2+L3 önbellek

  • Özel x86 işlemci, AVX’ SIMD ve 2,7 GHz 9,5 MB L2+L3 önbellek
  • 484 GB/s bant genişliğinde 16 GB RAM(CPU ve GPU  arasında paylaştırılmış biçimde)
  • SSD bulut depolaması

Bir donanım açısından bakıldığında, Stadia bu yerel makine aracılığıyla mükemmel bir oyun deneyimi sağlayacaktır. Ancak Stadia’nın bulut üzerinden yayınlanmasının bir sonucu olarak doğacak olan, framerate ve diğer performans sorunlarına da sebebiyet veren latency(gecikme) gibi internet bağlantısı sorunları ile nasıl mücadele edeceği de merak konusu.

Çıkış Tarihi Ne Zaman? Fiyatı Ne? Hangi Oyunlar Olacak?

Google, 6 Haziran Perşembe günü Türkiye saati ile 19:00’da çıkış tarihi gibi merak konusu olan birçok konuda açıklama yapması beklenen bir duyuru düzenleyecek.

PCGamer’ın haberine göre, Stadia aylık ücretlendirme üzerinden yol haritası çizecek. Farklı seviyelerde üyelik yapılabilecek olan platformun aylık ücretlerinin de 10-30$ arasında olması bekleniyor.

Hearthstone’dan Ücretsiz Legendary Kartınızı Hemen Alın

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!