GOG Platformu 10. Yaşını Kutluyor!

GOG, diğer bir adıyla Good Old Games, 10. yıldönümü şerefine bir sayfa oluşturdu. Bu sayfa üzerinden hem oylamaya katılıp sıradaki ücretsiz oyunu seçebiliyor hem de gog.com’un tarihine göz atılabiliyor. Oylamalar sona erdi. Firewatch, Shadow Warrior 2 ve Superhot oyunları sırasıyla % 29, % 54 ve % 17 oy aldı. En çok tercih edilen Shadow Warrior 2 oyunu ise kısa süreliğine ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı. İlgili haberimize bu sayfadan ulaşarak oyunu ücretsiz indirebilirsiniz.

GOG

gog.com hayatımıza 2008 yılında girdi. Ancak bundan çok daha uzun zaman önce, 1994 yılında, CD Project tarafından temelleri atılan bir projeydi. Yeni oluşturulan sayfada kuruluş hikayesi şöyle anlatılıyor:

“Gog.com’un hikayesi Polonya’da 1994 yılında başladı. İçki kaçakçılığının hüküm sürdüğü, az kişinin parasının yettiği yüce ve yasal oyunların lüks olduğu bir zaman ve yerdi. Bu, CD Project’in ilk yıllarıydı. Yerel perakende dağıtımında uzmanlaşmadan önceydi. Fakat iş kolay değildi. Sonuçta gri pazar ile nasıl rekabet edersiniz?

Cevabımız oyunculara; daha önce alışık oldukları sevilen oyunları, büyük güzel kutularda, eşantiyonlar, profesyonel yerelleştirmeler ve sadece makul fiyatlar ile paketlenmiş şekilde sunarak bir değer yaratmaktı. Ve işe yaradı!

Bu, yıllar sonra Gog.com’un ruhuna ilham veren belirleyici an oldu: oyuncuların, geliştiricileri desteklemek istedikleri, onları saygıyla takdir ettikleri ve sadece oyunların satın alınabilir olduğu zaman sevdikleri inancı.”

GOG platformunun kronolojik gelişim süreci

2008 yılında:

Good Old Games, yasal bir yolla ve satın alınabilir fiyatlarla klasikleri desteklemek için açık beta’yı başlattı. Eski oyunlar, teknoloji desteği sayesinde modern bilgisayarlarda çalıştırılabilecekti. Hepsi DRM korumalı olacaktı.

2009 yılında:

İlk büyük yayıncı DRM korumalı mağazaya katıldı. Beyond Good and Evil, Heroes of Might and Magic ve Rainbow Six gibi klasikler Ubisoft‘un desteği ile geri döndü.

2010 yılında:

İki yılın sonunda Beta süreci sona erdi. Pek çok web sayfası yeniden yazıldı. Platform, her zaman topluluğun isteklerini dinleyerek hareket etti. Başından beri “Hasbro klasikleri” istekler arasında en üstteydi.

2011-2013 yılları arasında:

Kardeş şirketi CD Project Red tarafından üretilen The Witcher 2: Assassins of Kings oyunu test amaçlı gog.com’a koyuldu. Eğer bu tarz bir AAA oyun başarılı olursa, platformda gelecekte satılacak oyunlar da buna göre şekillenecekti. The Witcher 2, Steam’den sonra en çok gog.com’da satılarak diğer tüm dijital platformlar arasında önemli bir başarı elde etmiş oldu. Bunun üzerine indie oyunlar için “DRM-free (DRM koruma) devrimi” getirmek için en iyi zaman olduğu anlaşıldı. Böylece bağımsız oyun geliştiricileri desteklenmeye, fark edilmesine yardımcı olunmaya ve sektördeki deneyimlerini indie geliştiricilere sunulmaya başlandı. Artık Good Old Games isminin uygun durmadığını düşünerek yalnızca GOG.com olmasına karar verildi.

2014-2016 yılları arasında:

Nihayet GOG Galaxy doğdu. GOG Galaxy, gerçek çapraz platform multiplayer desteği, bulut depolama, otomatik güncelleme, başarımlar, kullanıcı profilleri ve daha fazlasını sunuyordu. Bir yandan The Witcher 3 gibi AAA oyunları desteklerken, bir yandan da UnderRail gibi indie oyunlar için bir yayın platformu haline geldi.

 

Ayrıca GOG, 10. yıl kutlaması için bir video hazırladı. Videoda, sektördeki önemli kişiler ve içerik üreticileri gog.com’u nasıl keşfettiklerini, onlar için ne anlama geldiğini ve son 10 yılda nasıl etkilendiklerini anlatıyor. İzlemek isterseniz:

Shadow Warrior 2’yi Ücretsiz Alma Fırsatını Kaçırmayın!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!