Global Elektronik Spor Pazarının Lideri Asya Bölgesi

Son Güncelleme Tarihi:

Araştırma firması superdata’nın yayınladığı verilere göre global elektronik sporlar endüstrisinin 2016 yılında ürettiği 892.8 milyon dolarlık gelirin 328 nilyon dolarlık kısmı Asya pazarı tarafından elde edildi. Asya bölgesini 275 milyon dolar ile Kuzey Amerika ve 269 milyon dolarla Avrupa takip ediyor.

2016 elektronik spor endistrisi gelirinin 78 milyon dolarlık kısmı ödül havuzlarını, 34 milyon dolarlık kısmı ise bilet satışlarını kapsıyor. 892.8 ömilyon dolarlık toplam gelirin en büyük kalemini ise %74’lük payı ile sponsorluk ve reklam anlaşmaları oluşturuyor.

Asya’nın pazar lideri olmasıın en büyük sebebi olarak ise Kore ve Çin olarak gösteriliyor. Endüstrinin başını çeken oyunlardan League of Legends’ın hem profesyonel hem de genel oyuncu bazında en büyük kitlesini Kore elinde tutarken Dota2 sahnesinde ise en baskın ülke olarak Çin listenin başında yer alıyor.

İzleyici Sayısı Artıyor

SuperData elde edilen toplam gelir verilerinin yanı sıra 2016’nın izleyici rakamlarını da paylaştı. 2015 yılında, elektronik spor karşılaşmaları dünya genelinde 188 milyon izleyiciyi ekran başına toplarken bu rakam 2016 yılında %13,8’lik artışla 214 milyona çıktı. Bu artışta; oyun yayıncısı firmaların ve turnuva organizatörlerinin izleyicilere özel olarak düzenledikleri etkinliklerin de büyük bir etkisinin olduğu belirtiliyor.

Oyun yayıncısı firmaların, canlı yayın hakları ile ilgili yaptığı özel anlaşmalar sayesinde, hem izleyici sayısının hem de genel endüstri gelirinin 2017 yılında katlanarak artması bekleniyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!