GDC 2020’nin Konuşmaları Ücretsiz Erişilebilir Hale Getirildi!

Koronavirüs nedeniyle çeşitli konferanslar ve etkinlikler iptal edildi. Maalesef Oyun Geliştiricileri Konferansı da (GDC 2020) bunlardan bir tanesiydi. 28 Şubat’ta yapılan duyuruya göre GDC 2020, ileri bir tarihe ertelenmişti. Ancak bu, konferansın gerçekleşmesine engel olmadı ve bazı konuşmalar 16-20 Mart tarihinde devam etmişti. Bu önceden kaydedilen ve konuşmacılar tarafından sunumu hazırlanan sanal konuşmalar, geçtiğimiz hafta Twitch üzerinden yayınlanmıştı.

Bu konuşmalar, oyun dizaynından oyun geliştirmeye kadar çeşitli konular üzerine odaklanmıştı. Bu alanda bilgilendirmelerle izleyicilere normal konferans havasında bilgiler sunulmaya devam edilmişti. Organizatörler, aldıkları kararla bu konuşmaları Twitch ve GDC Vault üzerinden erişilebilir hale getirdi.

İçerikler, YouTube Üzerinden De Yayınlanacak!

Organizatörler sadece bu platformlara değil, YouTube platformuna da videoları yüklemeyi planladıklarını belirtti. Önümüzdeki haftalarda oyun severler, bu birbirinden önemli konuşmalara ve içeriklere YouTube üzerinden erişebilecekler ve diledikleri zaman bu konuşmaları izleyebilecekler.

Aynı zamanda önceki GDC konferanslarının konuşmalarına da GDC Vault üzerinden erişilebiliyor. Sadece bu yılın değil, önceki yılların konuşmalarına da erişebiliyorsunuz. Bu içerikleri izlemek tamamen ücretsiz ve herhangi bir ek ücret istenmiyor. Böylece koronavirüs endişesiyle ertelenen böylesine değerli bir konferansın içeriklerine herkes erişebiliyor olacak. Eğer isterseniz 550 dolar ödeyerek abone olabiliyorsunuz ama geçmiş içerikleri izlemek için bu ücreti ödemenize gerek yok.

Bunlara ek olarak, Bağımsız Oyunlar Festivali ve Oyun Geliştiricileri Ödülü seremonileri de 18 Mart tarihinde Twitch üzerinden yayınlanmıştı. Aynı şekilde, Bağımsız Oyunlar Festivali ve Oyun Geliştiricileri Ödülü seremonilerini de bu yolla izleme imkanı bulacaksınız.

GDC 2020 konuşmaları, alanında uzman kişilerin kendi tecrübelerini aktararak izleyenlere bilgi verdiği konuşmalar olup ve çok çeşitli konulardan oluşabiliyorlar. Oyun satışlarındaki market stratejilerinden oyunlarda yapay zeka ve makine öğrenmesine kadar çok çeşitli konuda konuşmaları izleyebilme imkanı buluyorsunuz. Aynı zamanda sektördeki çalışanların mental sağlığını koruma ve iş stresini kontrol etme gibi önemli konularda da bilgilendirme konuşmalarını da bulmak mümkün. Böylece son dönemde haberlerde adı çok sık geçilen oyun sektöründeki mesai sorunu konusuna bir de içerlden gelen bilgilerle tekrar bakma imkanına sahip oluyorsunuz.

GDC Vault’a bu linkten ulaşabilir ve içerikleri izlemeye başlayabilirsiniz. Bu linkten de GDC’nin Twitch kanalına erişebilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.