Gamfed Türkiye’nin 2.kez düzenlediği Gamification Hackathon Etkinliği Gerçekleşti

Kar amacı gütmeyen Londra merkezli Uluslararası Oyunlaştırma Federasyonu Gamfed’in Türkiye Temsilciliği olan tamamı gönüllülerden kurulu Gamfed Türkiye’nin 2.kez düzenlediği “Gamification Hackathon” 27-28-29 Eylül tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Galata kampüsünde gerçekleşti. Gamification yani oyunlaştırma olarak adlandırılan iş modeli, oyun tasarım tekniklerinin gerçek hayattaki bir sorunu çözmek üzere uygulanmasıdır. Bu amaçla 17 firmanın iş hedefleriyle birlikte mentor olarak destek verdikleri etkinliğe 17 öğrenci kulübü katıldı. Öğrencilerden oluşan takımlar sadece İstanbul’dan değil ,Düzce, Sakarya, İzmir, Antalya, Bursa, Samsun, Ankara gibi bir çok farklı illerden katılımla 100’e aşkın oyunlaştırma gönüllüsünün bir araya gelmesiyle gerçekleşti. 27 Eylül Cuma akşamı 18:00 ‘de açılış konuşması ve eğitimlerle başlayan etkinlik katılımcı ekiplerin tam 48 saat ara vermeden çalışarak iş hedefi veren firmaların sorunlarını çözmeye çalışması olarak kurgulanmıştı.

Katılımcı firmalar ve eşleştikleri öğrenci kulüp isimleri : 

BNP Baribas Cardiff ile Electro Fox 

Watsons ile SamTek

Pegasus Havayoları ile Women in Games, 

Modanisa ile KARMA , 

YÜNSA ile Science Life ile Hackthefun, 

P&G ile Mint Masters,

Yıldız Holding Pladis ile Team Alpha,

HADI ile BUG,

Yeşilay ile Bilim Virüsü,

Sarente Game on ile Duzce University,

Kuveytturk Akademi ile Oyun Hareketi & Haliç Üni. 

Migros Money ile Veloxia Technology, 

Tofaş/Fiat Yol Arkadaşım ile YTÜ Halley,

Nobel İlaç ile İTÜ GİT,

IBB Spor ile UniChain,

ve son olarak Lionel Hotel ile CircleUp

Tam olarak 48 saat mentorluk ve yoğun bir çalışma sonrasında iş hedeflerine uygun oyunlaştırma prototiplerinin geliştiren ekipler 3dakikalık sunumlarını pazar günü 14:00’te göstermeye başladılar. Jüri ise Prof.Dr. Sinan Canan, Migros CRM Direktörü Kına Demirel, Yatırımcı Hande Enes, Prof.Dr. Uğur Batı ve Akademisyen Çakır Aker’den oluşmaktaydı. 

Sunumlar ve oylamalar sonrasında kazanan ekip Modanisa ‘nin süreçlerini oyunlaştıran Koç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan KARMA ekibi oldu. KARMA ekibinin şanslıları 9-10 Aralık’ta Berlin’de gerçekleştirilecek Avrupa’nın en büyük oyunlaştırma konferansı Gamification Europe bilet , Migros Hediye Çeki, Pegasus Uçak bileti ve bazı promosyonlar kazandı. 

2.ci ekip BNP Paribas Cardiff için bir oyunlaştırma geliştiren Denizli’li ekip Electro Fox olurken 3.cü ekipte YÜNSA için ileribildirim isimli IK uygulaması geliştiren “Science life & Hacktofun” ekibi oldu. 

Jüri ayrıca tümüyle lise öğrencilerinden oluşan “Bilim Virüsü” isimli ekibin Yeşilay için geliştirdiği bağımlılıkla mücadele oyunlaştırması “Bırak’san” isimli uygulamaya “JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ” verirken, Gamfed Türkiye Özel Ödülü de İBB SPOR için Unichain tarafından geliştirilen “Yürü be İstanbul” uygulaması oldu. 

Ubisoft, Çocukların Geleceğini Şekillendirmeye Çalışıyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Ahmethan Demir

%25 Oyun, %25 aylaklık, %50 iş.