Galatasaray Başkanından E-Spor Açıklaması

Galatasaray Dergisi’nin 174. sayısına konuk olan yeni Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, e-spor hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Galatasaray geçtiğimiz senelerde e-spor için çalışmalarda bulunmuştu fakat gereken desteğin sağlanmaması ve takımın kötüye gidişi nedeniyle Galatasaray’ın League Of Legends takımı küme düşmüş ve son sezona katılmamıştı. Başkanlık koltuğuna yeni oturan Mustafa Cengiz, Galatasaray Dergisi’nin 174. sayısında bu konu hakkında açıklamalar yaptı.

mustafa-cengiz

E-spor alanında çalışmaların hız kazandığını vurgulayan Mustafa Cengiz  “E-spor ile ilgilenin dediler yönetime geldiğimde. Ben önce bir gülümsedim. Stres anında bilgisayar oyunu oynarım, ‘World Of Warcraft’ oyununda 84 seviye ilerledim. Bir zaman sonra bıkıp bıraktım tabii… Şimdi ise ‘Elder Scrolls Online’ oynuyorum. Fena da gitmiyorum. ‘League Of Legends’ var ama ona pek girmedim. Bilgisayarı hep sevdim ama aslında biraz mecburiyet oldu bu benim için. Oğluma küçük yaşlarda bilgisayarı öğretmek istedim. 1984 doğumlu, beş yaşına gelmişti. O zamanlar Commodore 64 vardı. Tabii bir işe girince tamamen öğrenme isteğim vardır. Bu açıdan montajı yapabilecek kadar kendimi geliştirdim. Türkiye’nin ilk internet kullanıcılarından biriyim. İnternete DOS üzerinden bağlanırdık. Sohbet odaları vardı o zaman. Bill Gates ile aynı odada olduğumu bilirim. Bir fotoğrafın iletilmesi 20 dakika sürerdi. 28K modemlerin çok daha öncesini biliyorum, ardından ISDN bağlantı geldi derken bugün 100 mb fiber altyapı ile kullanıyoruz interneti. Türkiye’de internet ilk olarak başladığında omurgası çok zayıftı. Bu konuda son olarak Milli Eğitim’e naçizane tavsiyem var. Bence okullara tabletten ziyade klavyeli bilgisayar dağıtılmalı. Çünkü yazılım dili için klavyeli bilgisayarlar şart diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Galatasaray’da e-spor ile ilgilenen tek kişi Mustafa Cengiz değil. 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği Başkanı Metin Öztürk “Galatasaray ile espor için yaptığımız işbirliğini daha 3 hafta önce yaptığımız bir imza töreni ile duyurmuştuk. Sürdürülebilir ve başarılı bir Galatasaray Esports sistemi oluşturmak için kış yerine League of Legends yaz sezonundan başlama kararı aldık. Galatasaray Esports ile sadece League of Legends’da değil başka dijital oyunların liglerinde de yer almayı hedefliyoruz. 2018 için 1905 GSYIAD olarak espora 2 Milyon TL bütçe ayırdık ve ilerleyen dönemlerde de yatırımlarımız devam ediyor olacak.” açıklamasında bulundu.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!