G2A’den Yeni Satış Raporu Yayınlandı!

Son Güncelleme Tarihi:

Koronavirüs nedeniyle insanlar, kendilerini izole etmiş durumdalar ve bunun sonucunda da zaman geçirip sıkılmamanın çeşitli yollarını arıyorlar. Bunlardan birisi de bilgisayar oyunlarıyla zaman geçirmek olarak belirtilebilir. Pek çok oyun firması, bu sıkıntılı süreçte ücretsiz oyun dağıtarak ya da büyük kampanyalar yaparak insanları oyun oynayıp zaman geçirmeye davet ediyor. Bu kampanyaların, oyun satışlarında da büyük bir etki yarattığını söylemek mümkün. Oyun keyi satışlarında bulunan bir site olan G2A, oyun satışlarından elde ettiği raporları paylaştı. Bu raporda, koronavirüsün sektörü nasıl etkilediği de görülmüş olundu.

Koronavirüs, Oyunlara İlgiyi Arttırdı.

Koronavirüs salgınından dolayı, insanların multiplayer oyunlara ilgi arttırdığı bir gerçek. Bu tarz oyunlara olan ilginin artmasının sebebi de, multiplayer oyunların içeriğinin daha geniş olması. Bu tarz oyunlarda, çoklu kişiyle oynama durumunun da bulunmasından dolayı sosyal mesafeyle ortaya çıkan sosyal ihtiyacı bir nebze insanlar karşılamış oluyorlar. Haftasonlarındaki oyuncu sayısında da büyük bir artış gözlemlendi.

G2A sitesinin raporunda, %75 oranında hayatta kalma oyunlarına artan bir ilgi olduğu belirtildi. %75 oranında bir artış gösteren bu ilginin ardından, ilginç bir tesadüf de ortaya çıkmış oldu. Şu anki salgından dolayı insanlar, kendilerini evlerinde tutarak hayatta kalmak istiyorlar. Salgından uzak durmak ve hayatta kalma içgüdüsünün sosyal izolasyona neden olması da insanların hayatta kalma oyunlarına ilgi duymasını sağlıyor. Bu içgüdüden dolayı da, bunun hayatta kalma oyunlarına olan ilgiyi arttırdığı ve satış rakamlarında bir yükselme sağladığı belirtildi.

Bir diğer yandan da spor oyunlarının satışlarında da önemli bir artış olduğu görüldü. FIFA 2020 satışlarında %132’lik bir artış olduğu gözlemlendi. Daha da ilginci, F1 2019’un arama sonuçlarında %2332 oranında bir artış olduğu gözlemlendi. Football Manager 2020 oyunu da, Steam üzerinde en aktif oyuncu sayısını yakaladı. Anlık 190.000 oyuncuya yakın bir oyuncu sayısına ulaşan Football Manager 2020, bu dönemde en popüler online oyuncu istatistiğine ulaşan bir diğer oyun oldu. 90’lı ve 2000’li yıllarda piyasaya sürülen eski oyunların satışlarında ve aramalarında da bir artış görüldüğü gözlemlendi.

Son olarak bu raporda ilginç bir detay daha gözüktü. The Division 2 ve Plague Inc. gibi salgınlarla ilgili olan oyunların oynanışında da artış olduğu gözlemlendi. Satışlarda önemli bir artış olduğu gözlemlendi.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.