Futbolun Absürd Yüzü: Super Jump Soccer

Mobil platformdaki oyunları takip etmek, diğer platformlara göre daha zor. Bu yüzden yeni çıkan, sessiz sedasız oyunların bir çoğu da gözden kaçabiliyor. Super Jump Soccer’da bu oyunlardan bir tanesi. Daha çıkalı bir ay bile olmamış ama gözden kaçtığı çok belli. Size eğlenceli anlar yaşatabilecek bu oyuna gelin biraz daha yakından bakalım. Aslında oyun, kendini adıyla çok iyi anlatıyor. Öğrenince siz de hak vereceksinizdir.

Super Jump Soccer, 2D, basit bir sokak futbolu oyununa benziyor ilk bakışta. Amacınız oyuncularınızı, rakipten kaçırmak ve bir şekilde topa vurarak gol atmaya çalışmak. Oyun 1v1 ve 2v2 olarak oynanabiliyor. Kaleci ise yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Futbolcularınız, sağa ve sola ilerleyebilirken aynı zamanda zıplayabiliyor. Absürd bir yapım olan Super Jump Soccer’da, futbolcuların koşuşturmasından tutun da çekebildikleri şutlara kadar her şey çok garip ve aynı derecede komik. Yani 4 futbolcu, ortada düşmüş halde, birbirlerine tekme atarken gol olabilmesi, verebileceğim örneklerden sadece biri.

Top sizdeyken, gol atmak için ne kadar uğraşıyorsanız, siz de değilken rakibi yere serip topu alabilmek için o kadar uğraşıyorsunuz. Tekmelenen oyuncu, bir süreliğine yatıp kalıyor ama kaleciler tekmelenemiyor. Aksine kaleciye dokunduğunuz anda tekmelenmiş gibi yere yığılıveriyorsunuz. Topu kapan futbolcu da üstünüzden geçip gidiyor haliyle. Zaten topa değildiği anda, değen futbolcunun ayağına yapışıyor. Yani topla zıplayıp röveşata bir gol bile atabilirsiniz.

Oyunda bulunan tek mod ise, sıraylara rakiplerinizin hepsini yenmeye çalıştığınız sezon modu. Verilen takımlardan birini seçerek başlıyorsunuz. Takım 6 futbolcudan oluşuyor. Her futbolcunun gücüne bakarak, içinden bir kaleci ve zorluğa göre bir ya da iki oyuncu seçiyorsunuz. Oyuncuların güçleri 4 başlıkta toplanıyor: size, speed, jump, kick. Kısaca açıklamak gerekirse, size, futbolcunun cüssesini, speed, hızını, jump, zıplayabildiği yüksekliği, kick ise tekme gücünü temsil ediyor. Her kazandığınız maç sonrası, karşı takımın bir oyuncusunu kadronuza ekliyorsunuz. Tabi bir yedek oyuncunuz gidiyor. Genelde daha iyi futbolcular olduğu için de gideni umursamıyorsunuz. Böylelikle takımızını güçlendirerek herkesi yıkıp geçiyorsunuz.

Ama Online Nerede?

Super Jump Soccer eğlenceli bir yapım olmasına rağmen keşke online modu da olsaymış dedirtiyor. Arkadaşlarla oynayabilmek ya da gerçek oyuncularla mücadele edebilmek çok güzel olurdu. Bu oyuncu alma işlemi online kısımda çok daha güzel işleyebilir. Oyuncusunu kaybetmek istemeyenler daha bir hevesle oynayacaktır. Belki ileride bir güncellemeyle getirebilirler bunu, belli olmaz. Onun dışında ise oyunda rahatsız edici bir cızırtı var. Genelde kendi müziğimle oynarım ama sesleri nasılmış diye bakmak için açtığımda, arkadaki o garip cızırtıyı duymak çok garip geldi.

Her şeyi ele aldığımızda ise bize sıkıldığımızda eğlenceli anlar yaşatabilecek bir oyun görüyoruz. Belki online kısmıyla daha uzun vakit geçirebilirdik ama olsun diyor ve röveşata gollere devam ediyoruz. Oyunun play store sayfasına buradan, AppStore sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Clash Royale’in Yeni Rakibi: Castle Burn

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'