Robotlar Türkiye’de Yarışmaya Devam Ediyor!

Son Güncelleme Tarihi:

FIRST Robotics Competition, 28. Sezonunda 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrencinin katılımı ile 6 ülkede gerçekleşiyor.

2-4 Mart 2019’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenlenmiş olan İstanbul Regional’da Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 34 lise takımı yer alırken, 5-7 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenmekte olan etkinlikte, Bosphorus turnuvasında Afganistan, Libya, Polonya, Ukrayna ve Türkiye’den 32 takım yer alacak.

2019 sezonunda lise öğrencileri ‘Derin Uzay’ temasına uygun robotları ile kıyasıya yarışmaya yepyeni takımlarla devam ediyor.

Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar, bu kriterler çerçevesinde farklı sektörlerden alanında uzman jürilerin değerlendirmesi sonucu ödüllendiriliyor. İstanbul Regional’da aldıkları ödüllerle 17-20 Nisan 2019 tarihlerinde Amerika’daki şampiyonada yarışmaya hak kazanan takımlar şu şekilde:

3646 Integra (Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi)

5883 Spice Gears (Polonya)

7108 Voltran (Pertevniyal Lisesi)

7481 İstiklal (Kastamonu Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi)

7585 4th Dimension (İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi)

7585 AGR (Alkev Okulları)

Etkinliğin tamamı sponsorlarla ve her turnuva için yaklaşık 160 gönüllü desteği ile yürütülüyor. Kazanan ittifak grubunun kaptanı olan 7108 Voltran takımı sonuçtan çok memnun olduklarını belirterek; “VolTRan 7108 olarak çok zorlu süreçlerden geçerek kaptanı olduğumuz Polonyalı 5883 Spice Gears ve Kastamonulu 7481 İstiklal ittifakı ile şampiyonaya katılmaya hak kazandık, çok mutluyuz. Bir tarafımız kazanma sevincini yaşarken bir yandan da şampiyonaya katılmamız için gerekli finansal ayarlamaları düşünmeliyiz ve bu aşamadan sonra bizi bir sponsorluk koşuşturmacası bekliyor. Çok heyecanlıyız! Bizi bekle şampiyona, bir tane daha kupa hedefliyoruz!” dedi.

İstanbul Regional’ı kaçıranlar veya bir turnuva daha izlemek isteyen tüm bilim severler için, Bosphorus Regional 7 Mart’a kadar devam ediyor ve tamamen ücretsiz. Robotlara ilginiz varsa, kesinlikle katılmanızı öneririz. 🙂

Game of Thrones 8. Sezon Yeni Fragmanı Yayınlandı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Ahmethan Demir

%25 Oyun, %25 aylaklık, %50 iş.