EU4 Hileleri (Güncel Europa Universalis 4 Hileleri)

Son Güncelleme Tarihi:

EU4, Paradox Interactive tarafından geliştirilen 2013 çıkışlı grand strateji oyunudur. Biz de bu içeriğimizde sizlere eu4 hileleri hakkında bilgi vereceğiz. Oyuncuların 1444-1821 arasında seçtikleri ülkeyi zirveye taşımaya çalıştığı bu oyun, tarihin önemli olaylarını da kapsamaktadır. Oyun internet ortamlarında genelde kısaca “EU4” olarak biliniyor olsa da tam adı Europa Universalis 4’tür.

EU4 Nasıl Bir Oyun?

EU4’ü tam olarak anlamak için çeşitli kavramlara hakim olmanız gerekmektedir. Oyun içerisindeki ordu, ticaret, diplomasi, siyaset gibi kavramlara hemen alışmak gerçekten çok zordur. EU4’ü diğer strateji oyunlarından ayıran en büyük özelliklerden biri ise tek bir karaktere bağlı olmadan oynamanızdır. Yüzyıllar içinde ülkenizin başına geçen kişi/parti sürekli değişir. Hata yapmamanın zor olduğu EU4’te bazı işler ise tamamen şansa bakar. Bir sonraki kralınızın yönetim yetenekleri, kolonizasyon yaptığınız toprakta bulacağınız ticaret ürünleri gibi faktörler şans ile belirlenir.

EU4’ün temel sistemi zar üzerine kuruludur. Oyunda yapacağınız her aksiyon için bilgisayar sizin için bir zar atar ve zarın sonuçlarına göre oyun devam eder. EU4’te iki ordunun savaşması dahi bu mekanik üzerine kuruludur. Önce saldıran zar atar daha sonra ortam koşulları ve komutan yetenekleri zarlara dahil edilir ve sonuç alınır. Mesela EU4’te bir dağa saldırdığınızı farz edelim, dağa saldırmak sizin zarınıza -2 puan ekler fakat komutanınızın manevra yeteneği düşman komutanın manevra yeteneğinden 2 veya daha fazla puana sahipse bu dezavantaj silinir.

EU4’ün bir bitiş hedefi yoktur, oyun 1821 yılına ulaştığında en fazla skora sahip olan oyuncu oyunu kazanır. Sadece skoru beklemek ise oyunu bitirmenin tek yolu değildir. EU4’ün direkt bitiş için bir görevi olmamasına rağmen oyun içerisinde birçok meydan okuma bulundurur. Bu meydan okumalar  EU4 içinde tüm dünyayı aynı dine mensup etmek, tüm dünyayı tek ülkeyle yönetmek, Roma İmparatorluğu’nu tekrar canlandırmak gibi çeşitli başlıklara sahiptir. Oyunda birinci olmak gerçekten zor olduğu için yeni oyuncular genellikle EU4 hilelerine ihtiyaç duyar.

europa universalis 4 hileleri

EU4 Hileleri

 • Cash X -> X yerine yazdığınız değer kadar dukat(altın) kazanırsınız, x yerine hiçbir şey yazmazsanız 5000 dukat kazanırsınız.
 • Manpower X -> X yerine yazdığınız sayı kadar insan gücü kazanırsınız. 30 yazmanız 30.000 insan gücü verir. Sadece Manpower yazmanız durumunda oyun 30.000 insan gücü verir.
 • TI -> Haritanın tamamı oyuncuya görünür hale gelir. Terra incogniata kapanır.
 • Prestige -> 100 prestij kazanırsınız.
 • Stability -> 3 stability kazanırsınız.
 • Sailors -> 5000 sailor kazanırsınız.
 • Dip -> 999 Diplomatik güç kazanırsınız.
 • Adm -> 999 Siyasi güç kazanırsınız.
 • Mil -> 999 Askeri güç kazanırsınız.
 • Legitimacy -> Meşruluk kazanırsınız.
 • Winwars -> Tüm savaşlarda otomatik olarak %100 savaş skoruna sahip olursunuz.
 • Yesman -> Bilgisayar yönetimindeki oyuncular verdiğiniz tüm tekliflere evet demek zorundadır.
 • Bearhaslanded -> Jan Mayen adlı gizli bir ülke oyuna gelir, bu ülke diğer ülkelere göre çok daha güçlüdür.
 • Syntheticdawn -> Robot ülkesi Synthetics oyuna gelir, bu ülke diğer ülkelere göre çok daha güçlüdür.

EU4 hileleri sadece tek oyunculu oyunlarda çalışmaktadır, hilesiz olarak oyun online şekilde oynanabilir. Europa Universalis 4 hile kodları Iron Man modda çalışmaz, hileler aktifleştiğinde oyuncular Steam ödüllerini kazanamaz.

EU4 Online’da Hile Nasıl Yapılır?

Tüm oyuncuların şartları kabul etmesi durumunda oyunu kuran host bir kayıt alır ve oda kapatılır. Host oyun kaydını tek oyunculu modda açıp kabul edilen hileleri yukarıdaki listede gösterildiği üzere yapar, tekrar kayıt alır ve oyun online olarak tekrar kurulur. EU4 hilelerinin direkt olarak çok oyunculu oyunca işe yarama şansı yoktur.

Ülkemizde ve dünyada çoğu kişinin severek oynadığı EU4’ün en kullanışlı hilelerini yukarıda görebilirsiniz. Daha fazla EU4 hilesi ve oyun hileleri için sitemizi takipte kalın.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!