ESL Türkiye Sunucularından Karahan ve Vlad, Yaz Sezonunda Yer Alacak Sekiz Takımı Değerlendirdi!

Son Güncelleme Tarihi:

ESL Türkiye sunucularından Alican Karahan ve Berke Kantürk, Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nda yer alacak sekiz takımı değerlendirdi. İncelemenin ilk kısmında Berke Kantürk 9INE, LOG Esports, G’OLD ve Digital Athletics takımlarını inceledi.

Alican Karahan ise Sangal Esports, Team Spartan, Çamlıca Espor ve Thatoc Esports hakkında yorumlarını paylaştı.


Eski adıyla Boca Boston olarak bildiğimiz, sezon boyunca oynadığı oyun ile takdirleri toplayan ve finalde Sangal Esports’u 3-1 mağlup ederek şampiyon olan 9INE bu sezona da çok iddialı giriyor.

Şampiyonluktan sonraki yoğun takvim içerisinde Avrupa tecrübesini arttıran 9INE, İsveçli organizasyonunun desteği ile hedeflerini bir kez daha en yukarıda tutuyor. Birbirinden yetenekli ve genç oyunculardan kurulu ekibin yaş ortalaması 18. En dikkat çeken oyuncuları, AWP’si ile rakiplerine korku salan, istikrarlı, agresif ve tahmin edilmesi zor hareketleri ile geçtiğimiz sezonun en değerli oyuncusu ‘’Izzy’’ bir kez daha rakiplerine gözdağı veriyor. 9INE, sezon arasındaki yoğun takvimi nedeniyle pek dinlenememiş olsa da oynadığı turnuvalar nedeniyle rakiplerinin kendilerini analiz ediyor olmaları bir dezavantaj. O yüzden, ESL Türkiye Yaz Sezonu boyunca her zamankinden daha fazla çalışmaları gerçeğini burada tekrar hatırlatalım.

Son şampiyon unvanını koruyabilecek mi, bunu hep birlikte göreceğiz.


Mantıklı ve istikrarlı oyun planları, koydukları hedefler doğrultusunda adım adım ilerleyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekibi geçtiğimiz sezon da parlamaya devam etti.

‘’E5N’’ etrafında kurulan yeni yapılanma içerisinde LOG Esports’un hem son sezonu Yarı Final görmeleri, hem de ESEA Intermediate şampiyonu olarak Advanced Ligi’ne çıkmaları, sezonu oldukça tatmin edici bir sonuç ile kapamalarını sağladı. Üzerine bir de çıktığı ilk sezonda Advanced Ligi’ndeki slotun korunabilmesi organizasyonun elini güçlendirdi. ‘’iPott’’, ‘’cNka’’ gibi oyunu açabilen, sorumluluk verilmesi halinde ödülü büyük risklere girmekten çekinmeyecek oyunculara sahip olan LOG ekibinin gözleri bir kez daha şampiyonluk kupasında olacak. ‘’Cyber’’ın gün geçtikçe artan bireysel performansı yaz sezonuna da yansıyacak olursa, rakiplerinin LOG Esports’tan çekinmesi için bir nedeni daha olacak.


Good Old Days… Bu takım için söylenebilecek çok şey var aslında, ‘’Gaja’’, ‘’BARBAROSSA’’, ve ‘’atabeast’’, ESL Türkiye Şampiyonaları’nın gediklileri haline gelmiş isimler bu sezon da lige bomba gibi bir giriş yaptılar. Üstelik elemelerin en iyi bireysel performanslarından birini bizlere sunan ‘’Sunset’’ bu kadronun bir parçası. ‘’Atabeast’’ zamanında bir çok takımın radarına girmiş lâkin kendi takım arkadaşları ile olan bağlarını koparmayan, hem entry hem de clutch pozisyonlarında çok yüksek yüzde ile oynayan bir oyuncu. Rakipleri için kapalı bir kutu olan G’OLD takımı hepimizi şaşırtma potansiyeline sahip takımlarımızdan biri.


Uzun zamandır birlikte oynayan ‘’DA’’ kadrosu elemeleri Royal Youth adı altında başarıyla tamamladıktan sonra önce organizasyondan ayrıldıklarını ve daha sonrasında Digital Athletics bünyesine dahil olduklarını duyurdular.

Kemik kadroya ‘’mzon’’u dahil eden ekip, disiplinli oyunuyla ön plana çıkıyor. Özellikle site holder pozisyonlarına rotasyon oyuncularının utility destekleri benim dikkatimi çeken en önemli unsur. Görebildiğimiz kadarıyla takım oldukça planlı ve programlı bir takvim içerisinde çalışıyor. Rakiplerinin oyunlarını okumaları ile birlikte kendi oyun planına olabildiğince sadık kalmaya çalışan takım, başarının anahtarını bu olgu üzerinde arayacak. Avrupa maceralarında ESEA Open Ligi’nde playoff basamağına yükselen Digital Athletics, ilk karşılaşmasında mağlup olsa da kendilerine önemli bir tecrübe katmış oldular.


Geçtiğimiz sezona girilirken ligin favorisi olarak gösterilen ancak finale çıkmasına karşın finalde rakibi 9INE’a kaybeden Sangal Esports bu sene herkese çok daha güçlü olduğunu göstermek ve çalışmalarının meyvesini almak istiyor.

Takım geçtiğimiz sezonun sonlarına doğru Sangal Esports bünyesine dahil olmuştu. Aynı kadroyubu sezonda koruyan Sangal, Avrupa’da yoluna ESEA Advanced liginin play-off aşamasında devam ediyor. Hedefi MDL ligine çıkmak olan Sangal Esports’un bir diğer amacıda INTEL ESL Türkiye Şampiyonasının şampiyonuna verilecek olan uluslararası turnuva davetlerini almaya hak kazanmak. Özellikle bünyesinde ligdeki en tecrübeli oyuncuları bulunduran ekip bu sezon istediği kimyayı yakalayacak mı hep birlikte göreceğiz.


Yeni sezona girilirken kadrosunu Türkiye’nin son dönemde çıkış yapan oyuncularından Dubz’la güçlendiren takım geçen sezon play-off aşamasına yükselmiş ancak yarı finalde Sangal Esports’a 2-0 kaybetmişti. Ayrıca takımın destek oyuncusu ELQEW yerine dahil olan Dubz geçtiğimiz sezonu IWC ile bitirmiş ve göze hoş gelen bir oyun sergilemişti.

Takımın en skorer oyuncuları re1sxd ve Viresse olurken özellikle Viresse’nin bazı maçtaki performansları göz kamaştırıcıydı. Bunun yanı sıra oyun içi lider burAKyol geçtiğimiz sezon awp ile en iyi performanslarından birini göstermiş ve cizzx takım içindeki beklentileri fazlasıyla karşılamıştı. Her geçen sezon oyununu daha da geliştiren Team Spartan’ın hedefi bu sefer son 2 sezonda ucundan döndükleri final olacak.


Yeni ve genç bir kadroya sahip olan Thatoc Esports INTEL ESL Türkiye Şampiyonasının ilk elemelerinde başarılı bir sınav vererek, elemelerden lige yükselen ilk takım olmuştu.

maliJ, zeKK, GIKELLEZ, Rajoz ve Rut1n takımın ilk 5’inde yer alırken ekibin ilk elemelerden çıkması bu yeni kadroyu heyecanlandırmış olsa gerek çünkü takımın hiç bir üyesi daha önce INTEL ESL Türkiye Şampiyonasında tam bir sezon geçirmemişti. Son sezonlarda genç oyuncuların rekabet içerisinde daha fazla bulunduğu ve başarı yakaladığı ligde Thatoc Esports dişli ekiplerine karşı ilk haftalarda rüştünü ispat etmeye çalışacak. Gelecek vaadeden oyuncuları heyecanla izlediğimiz ligde Thatoc Esports bizlere neler sunacak merakla bekliyoruz.


2. Elemelerden yükselerek lige katılmaya hak kazanan son ekip Çamlıca Esports olmuştu. Bünyesinde hem çok genç hem de göreceli olarak yaşlı oyuncular bulunduran Çamlıca Esports kadrosu keNb, duggyversus, THE FEAR, IMYOURBOSS, Muuj 5’lisinden oluşuyor.

Takımın en bilinen isimlerinden keNb- hem 1.6 dönemlerinde hem de CS:GO’nun ilk zamanlarında Türkiye’de adından bahsettiren oyunculardan bir tanesi, kadro özellikle bir süredir çok fazla aktif görmediğimiz oyunculardan oluşuyor. Buna karşın yetenekleri diğer takımlarla kesinlikle boy ölçüşebilir durumda, bu yeni karmanın ligde ne denli etki yaratacağını şimdiden kestirmek zor ancak izlemesi keyifli bir takım olacağı kuşku uyandırmıyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Mustafa İvgen

Yazar ve bazen de çizer.