Eskileri Tekrar Yaşamak İsteyenler İçin Nostaljik Oyunlar

Oyuncular olarak dijital oyun sektörünü takip etmekte ve genel olarak güncel oyunları oynamaktayız. Ama gittikçe popüler kültürle bağdaştırılmaya başlanan bu sektör göze eskisinden çok daha farklı gelmeye başladı. Açıkçası benim fikrim bu yönde ve başkalarının da aynı şekilde düşündüğünden eminim. Bazen eskiye dönmek, o anları tekrar yaşamak istiyor insan. Biz de bu isteğe karşılık olarak içinizi ısıtıp sizi eskiye götürecek nostaljik oyunlar adı altında bir liste hazırladık. Yaz aylarının oyunsuzluğuna iyi gelecektir.

1. Half-Life

Fazla bahsetmeme gerek yok aslında. Oyunlara karşı pek ilgisi olmayan insanlar bile duymuştur Half-Life’ın namını. Ama yine de özetlemem gerekirse, Half-Life oyun dünyasında yeni bir çağ başlatan oyundur. Zamanına göre harika bölüm dizaynları, ilgi çekici hikayesi ve sürükleyici oynanışı bu sözleri hakkettiğini kanıtlar nitelikte. Ne dersiniz? Belki de Black Mesa’ya geri dönmenin vaktidir.

2. Grand Theft Auto: Vice City

Aspirine, nuttertools, leavemealone. Az yazılmadı bu hile kodları zamanında. Kabul edelim ki çoğumuz oyunda görevi ikinci plana atıp şehri birbirine kattık. Oyun her şekilde eğlenceli oluyordu çünkü. Şimdi dönüp tekrar oynasanız da pek bir şey değişeceğini zannetmiyorum.

3. Prince of Persia: The Sands of Time

Ubisoft’un yaptığı en iyi şeylerden biri diyebiliriz bu oyuna. Oynanış mekanikleri gerçekten dikkat ve çaba istiyordu. Bulmacalar ise zorluydu. Ve tabii ki oyunda özgün bir mekanik bulunuyordu. Zamanın hançeri. Tırmanma sekansları esnasında ve savaşlarda sık sık başvuruyorduk zamanı geri sarabildiğimiz bu hançere. Günümüzdeki basitleştirilmiş combat sistemlerinden sıkıldıysanız daha iyisinin olduğu geçmişe dönebilirsiniz.

4. Medal of Honor: Allied Assault

Nostaljik oyunlar adı altında bir liste yapıp bu oyunu eklemek olmaz. Medal of Honor: Allied Assault, PC platformuna çıkan ilk Medal of Honor olmakla birlikte çoğu insan tarafından en iyisi kabul edilir. Özellikle o Normandiya Çıkartması görevini çoğu oyuncunun aklına kazımıştır. Oyun çıkalı 16 yıl olmuş. Sizce de bu efsane oyundaki anılarınızı tekrar canlandırmanın zamanı gelmedi mi?

5. Mafia

Oyunların bir hikaye anlatmaya başladığı yıllarda işte bu oyun çıkışını yaptı. Mafia 1930’lu yılların mafya konseptini eline alıp oyunculara harika bir şekilde sunuyordu. Böyle ağır ve başarılı işlenen hikayeleri pek göremiyoruz günümüzde. O yüzden dönüp bir bakarsanız pişman olacağınızı sanmam. Tommy Angelo özlenilesi bir karakter.

6. Max Payne

Sıradan bir intikam hikayesi evet. Ancak bir konu ne kadar sıradan olursa olsun, işlenişi iyi olduktan sonra bunun pek önemi kalmıyor. Max Payne ise bunu bize çok iyi gösterdi zamanında. Shooter mekanikleri ise gerçekten tatmin ediciydi. O zamanlarda Matrix çıkışını yaptığı için zaten ayrı bir ilgi vardı üstünde ağır çekim mekaniğinden dolayı. Uzun lafın kısası, tüm bunlara yeniden o evde başlamak özlenilmeyecek şey değil.

En Pahalı Skinler | CS:GO 2018

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!