Eski Ama Altın Değerinde Olan 10 Nostaljik Oyun!

Son Güncelleme Tarihi:

Nostaljik oyun denildiğinde, eski anıları tekrar tekrar bizlerin suratına gülücük kondurarak hatırlatan güzel şeyler. Hele öyle oyunlar var ki bazılarımız için kişisel olmaktan çıkıp eşimizle dostumuzla zaman geçirmiş olup hatıralarımızı dolduran şeyler oluveriyorlar. Ben de sizlere unutulmuş veya zamanın getirisi ile bizlere yaşlılık hissi ile karışık mutluluk veren oyunları geriye dönüp hatırlatayım istedim.

10 ) Bomberman

bomberman_5

Bomberman denildiğinde akla direkt heyecanla karışık anılar gelir. Sonraki bölüme geçiş kapısını ararken sağı solu patlatmak, yaratıkların gelecekleri yere bomba koyup üstüne doğru koşmalarını izlemek apayrı güzel anıları canlandırır kafamızda. Bazen de ister istemez kendimizi küçücük yerlere sıkıştırıp kaçınılmaz sonumuzu beklerdik. Yine de her yeniden başlamada aynı heyecan eksilmeden yaşanırdı. Eğer ikinci kolu kullanacak biri var ise, rekabet üst seviyede olurdu.

9 ) Contra

474570-virtuanes_2008_07_31_20_19_17_85

Herhalde nostaljik oyun denildiğinde ismini en sert biçimde duyuran oyundur Contra. Gerek tek başımıza gerek arkadaşımızla çok uzun maceralara atıldığımız, elimizde tüfeğimiz bi oraya bi buraya sıktığımız güzel bir hatıra. iki boyutlu olmasının zevk kattığı savaş oyunudur bence Contra. Hele bölüm sonlarında karşılaştığımız arkadan bakış efekti oyuna muhteşem bir hava katardı, mermilerin gelişini izlerken kaçma planları yapılırdı.

8 ) Tank 1990

maxresdefault

Altta bir kartal, biz de yanında tanklar. Var gücümüzle korumaya çalışırdık ama gelen tank dalgaları karşısında sağa sola sıkarken biri gelir kartalı öldürürdü. Her seferinde farklı bir haritada daha da zorlayan dalgalarla karşılaşırdık. Haritamız küçüktü ama verdiğimiz savaş çok büyüktü.

7 ) Megaman Serisi

mega-man-5

Sekiz adet bölüm ve sonunda açılan upuzun boss dövüşleri. Her yendiğimiz karakterde biraz daha güçlenirdik. Boss mu? O da ne? Havada karada yerim ben bu oyunu diyen arkadaşlarımızın hiçbir şey yapamadan boşluktan düşmesine gülerdik kimi zaman. Verdiği zorluğun kaçmaktan gelmesi ise ayrı bir zevk katardı oyuna. Yenilginin tatlı olduğu oyunlardan biriydi, çünkü her yenilginin bizi daha da güçlendireceğini bilirdik.

6 ) Doom 1995

doom95

Üstüne çıkmış onlarca oyunun geçmişinde Doom gerçeği yatar. FPS tarihinin nostaljik oyunlarından biri olan Doom, bize şimdilerdeki çoğu oyunun hikayesindeki havayı verebiliyordu. Özellikle çoğu oyundaki gibi baş kötüye karşı savaştığımız bölümler apayrı heyecanlara götürürdü bizi. Canımız mı az, mermimiz mi bitti gibi problemleri çok güzel bir şekilde yansıtabiliyordu bize. Şimdilerde oynamak isterseniz oyunu Steam üzerinden satın alma şansınız var! Buradaki link üzerinden oyunu Ultimate Doom adı altında bulabilirsiniz.

5 ) Pac-Man

pacman

Pac-Man’den kaçamazsınız. Ne kadar eski ya da yeni olduğumuz farketmez, çünkü Pac-Man kesinlikle bir yerlerde karşımıza çıkmıştır. Oyun tarihinin en eski oyunlarından biri olan Pac-Man sayesinde çoğu oyuncu yan yana olmasa bile skor tablosu üzerinde kapıştı. Peşimizdeki dört hayalet ve bize sağlanan dört power-up meyvesi ile haritadaki noktaları bir yandan kaçarak bir yandan kovalayarak yemeyi çalışırdık. Anlatılmaz, yaşanır denilen oyundur kendisi!

4 ) Pong!

maxresdefault (1)

Ilk dijital oyunlardan biri! Elektronik tarihinde bir ilk! Tarihin en eski bilgisayar oyunlarından biri olan Pong, köklü bir geçmişe falan sahip değil. Sadece birilerinin 1970’li yıllarda tenisi bilgisayara uyarlamak istediklerinde karşımıza sonuç olarak çıkmış oyun. Amacımız belli, karşı taraftaki boşluktan geçirip puan kazanmak! Tabii ki bu iş normal tenisi oynamak kadar zor. Yine de oyunun günümüzde çok fazla varyantı bulunmakta.

3 ) Space Invaders

sxicodldkbdj6tt2cz1u

Bir çok varyantı bulunan efsanevi oyun. Önümüzde tonlarca uzaylı ve bizde bitmek tükenmek bilmez atış yeteneği. Efsanevi bir oyun olan Space Invaders, hepimizi saatlerce ekran başına bağlardı. Bu günlerde bile arada sırada ismini anarız, çünkü Pac-Man gibi anılarımızın bir anında karşılaşmış, görmüşüzdür. Zaten bu tip oyunları güzel yapan da anılarımızda yer edip zamanı gelince kullanmamız değil mi?

2 ) Donkey Kong

DonkeyKong_HP

Yuvarlanan variller, bize verilmiş zıplama yeteneği ve yukarı doğru verilen merdiven ve yollar. Donkey Kong, nostaljik oyun zamanının kralı! Skor tablosu üzerinden yapılan yerel turnuvalar ve yarışmalar için akla gelen ilk isimlerden. Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor denilen oyunlardan kendisi. Belki bir gün sizin de yolunuz Donkey Kong’a düşer ve o güzel hatıralara doğru bir yolculuğa çıkarsınız kim bilir.

1 ) Super Mario Bros.

sealed-super-mario-bros.-30000-1

Ne olursa olsun, beton kafalı Mario’muzu kimse anılarımızdan silemez. Super Mario Bros. zamanının en çok ses getiren, taraftarı geniş oyunu. Prensesimizi kaçıran adamın peşinden öfkeyle karışık macera aşkımızla koşardık. Goomba’ların kafalarından sekerek, bir borudan girip diğerinden çıkarak dolaşırdık. Bu zamanlar, grafiğin değil maceranın ve mutluluğun ön planda olduğu zamanlardı.

Şimdilerde oynadığımız oyunlar bize ciddiyet katabiliyor. Kavgayla, küfürle, şiddetle oynanan oyunun bize sinirden başka birşey katmadığını ve öfkenin de oyunlarımızı iyi yöne çekmediğini biliyoruz. Bırakın geçmiş zamandaki gibi kazanmak ikinci planımızda olsun. Eğlenelim, hatamızla ve yenilgimizle eğlenelim. Nostaljiye dönelim gerekirse. O yüzden ben de size böyle güzel bir liste bırakmak istedim. Hiçbir oyunda kaybetmek bizi öfkeye yönlendirmemeli çünkü oyunun anlamı bu değil. Buyurun, bu listedeki oyunları tekrar tekrar oynayın. Çünkü anılardan güçlü birşey daha yok hafızamızda.

2017 Yılının En Çok İzlenen 20 Türk YouTuberi!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!