Epic Games Bedava Oyunlardan Zarar Etti!

Steam ile olan rekabette öne geçmek adına çeşitli adımlar atan ve ücretsiz oyunlar yayınlamanın yanı sıra özel anlaşmalar yapan Epic Games, zarar açıkladı.

Epic Games Bedava Oyunlardan Zarar Etti!

Steam’in büyüklüğünden dolayı öne geçmek adına büyük adımlar atan Epic Games; Metro Exodus, Control, ve Total War Saga: Troy gibi oyunlar için firmalar ile özel anlaşmalar yapmış ve Steam’e yayınlanmadan önce kendi mağazalarında oyunun yayınlanması teminatını almıştı. Bunun yanı sıra da GTA 5, ARK: Survival Evolved, Sid Meier’s Civilization 6, Borderlands: The Handsome Collection oyunları gibi çok fazla sayıda oyunları da ücretsiz olarak yayınlamıştı. Ancak bu çabalar, rekabette öne geçmeye yetmedi.

Şirketin, üçüncü taraf oyun firmalarına ve minimum garanti ücreti adı altında oyun geliştiren şirketlere 444 milyon dolar garanti ödeme yaptı. Ancak bunun karşılığında sadece 265 milyon dolarlık bir gelir elde edebildi. 2019 yılında 181 milyon dolar zarar eden Epic Games, toplamda 300 milyon dolarlık bir zarara uğradı. Biz oyuncular tarafında bu anlaşmaların zevki büyük olsa da, şirkete büyük bir yük bindirmeye başladı.

Ancak bu zarardan gelen açığı Fortnite gelirleri ile kapatmayı başaran Epic Games, mağazanın para kazanır hale gelmeye 2 yıl sonra ulaşacağını iddaa etti. Bu iddaaya rağmen, şirketin son dönemlerde bir çatışma içerisinde olduğu Apple cephesinden ise mağazanın 2021 yılı sonuna kadar 600 milyon dolar zarar etme ihtimalinin bulunduğu yönünde bir açıklama geldi.

Epic Games tarafında çok büyük bir fedakarlık yapılıyor ve ücretsiz oyunlar dağıtılıyor. Bu cömertlik ne kadar sürecek, bunu da zaman gösterecek. Şimdilik Fortnite tarafında elde edilen gelir ile, bu cömertliğin yapılmaya devam edilebileceğini söyleyebiliriz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.