En İyi Oyun Temalı Animeler

 

Oyun temalı animeler izleyici kitlesi olarak oyun oynayan insanlarla, aksiyon ve fantastik anime sevenleri bir araya getiriyor. Genelde oyun temalı animeler bir “gamer”ın veya bütün “server”ın oyunun içine hapsolmasıyla başlıyor. Tabi ki bu kadar basit görünen ve mantık olarak klişeleşmiş bir konunun, fazlasıyla yaratıcı ve ilgi çekici versiyonlarını yaratmak sadece Japonlar’ın yapabileceği bir şey gibi.
Şimdi oyun temalı animelerden en bilindik, en sevilen ve en iyi animelere beraber göz atalım.

 

En İyi Oyun Temalı Animeler Listesi

 

 • Sword Art Online

Anime ve oyun dünyası denilince herkesin aklına ilk gelen anime serisi muhtemlen SAO’dur. Animenin içindeki Alfheim Online (ALO) geçişi ve ikinci sezonuyla izleyici kitlesinin bir kısmından fazlasıyla eleştirilse de inanılmaz bir izleciyi kitlesi var. Anime komedi, dram, aksiyon, savaş ve romantik türünde.

 

 

 • Accel World

Haruyuki Arita kilolu, asosyal ve bütün eğlencesi online oyunlar olan çok zorbalık görmüş bir ortaokul öğrencisidir. Arita’nın hayatı bir gün aniden okulun en güzel kızı Kuroyukihime ile çakışır. Bu arada Accel World’ün varlığını öğrenen Arita kendini prensesi koruyan “Brust Linker” olarak bulur.

 

 

 • Log Horizon

Sword Art Online ile çok benzeyen bir yapısı olmasına karşın içerik olarak çok farklılar. SAO’da sanal dünyadan kaçış varken Log Horizon’da ise dünyayı kabullenip keşfetme şeklinde ilerliyor konular. Log Horizon, bir fantezi rol üstlenme oyununda, son güncellemeden sonra sıkışıp kalan 30 bin oyuncu içinden Shiroe’nin Log Horizon diye hayatta kalma birliği kuruşunu anlatıyor.

 

 

 • Overlord

Yggdrasil, bir online fantezi rol üstlenme oyunudur. Zamanında çok popüler olmasına rağmen oyuncu sayısı çok azaldığı için kapatılması gerekmektedir. Oyunun en güçlü loncasının lideri Momonga, oyunun kapatılmasına az bir zaman kala oyuna girer ve oyunla bir nevi vedalaşır. Son saniyeleri koltuğuna oturup saymaya başlar… 3, 2, 1… Hiçbir şey değişmemiş ve oyundan çıkamamıştır. Zamanla NPC’ler duygu kazanmaya başlar ve işler sarpa sarar. Bakalım Momon ne yapacak?

 

 

 • No Game No Life

Tam anlamıyla neet (işsiz, güçsüz, kendini hayattan soyutlamış) olan kardeşler Shiro ve Sora oyun dünyasında nam yapmışlardır. Gerçek dünyanın sıkıcı ve pislik bir yer olduğuna inanıyorlardır. Bir gün bunlara bir mesaj gelir. Mesajı gönderen “Tanrı” adında biridir ve mesajda bir oyun vardır. Her şeyin sonunda kendilerini alternatif bir dünyada bulurlar. Ne vardır ki bu dünyada savaş yasaktır, her şey oyunlarla karar veriliyordur. Sora ve Shiro oyun yeteneklerini burada da gösterebilecekler mi dersiniz?

 

 

 • .hack//Sign

2002 yılında yayınlanmış bu seri aslında bütün oyun temalı animelerin başlangıcı diyebiliriz. Tsukasa isimli bir çocuğun oyunda sıkışıp kalmasını konu alıyor bu animemiz de. Animenin izleme sırasını da şuraya yazalım. İzlerken veya ararken insanın kafasını çok karıştırıyor çünkü.

 1. .hack//Sign
 2. .hack//Roots
 3. .hack//G.U. Returner
 4. .hack//G.U. Trilogy
 5. .hack//Quantum

 

 

 • Weiss Survive

Bölümlerinin süresi 2 dakika olan, izlediğinizi bile anlamayacağınız tatlı bir seri. Takeshi ve Michi adlı iki genç “Card Battle Dünyası”nda kaybolurlar. Michi, tsundere tiplemesinde bir kızdır ve Takeshi’yi çok zorlar. Bu ikili beraber kendi dünyalarına dönebilmek için bütün kart savaşlarını kazanmaya çalışırlar.

 

 

 • Btooom!

Btooom!, buradaki tüm serilerden farklı olarak tamamen gerçek dünya geçiyor. Ama ilginç olan, bir şirket BTOOOM adlı oyun gerçekmiş gibi insanları bir adaya bırakır ve oynadıkları bu oyundaki gibi birbirleriyle savaşıp hayatta kalmalarını ister. BTOOOM adlı oyunu da ilginç yapan, silah kullanılmayıp çeşitli bomba ve benzeri şeylerle savaşılması.

 

 

 

Osmanlı’da Geçen Anime Shoukoku no Altair

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Beste Dülger

Anime izlemeyi seven bir yazar.