ElevenLabs Yapay Zekâ Aracı, Metinleri Sese Dönüştürebilme Yeteneği ile Türkçe Desteğini Sunuyor

Yapay zekânın gelişimi, hayatımızın birçok alanında önemli değişikliklere yol açıyor. ElevenLabs adlı şirket, geçtiğimiz yıldan beri üzerinde çalıştığı yapay zekâ tabanlı ses oluşturma teknolojilerini daha da ileri taşıdı. Şirket, “Generative Voice AI” adını taşıyan yapay zekâ aracını beta sürümden çıkararak genel kullanıma sundu. Bu yenilikle birlikte, metinlerin sese dönüştürülmesi işlemi artık 30 civarındaki dili destekliyor, bunun içinde Türkçe de bulunuyor.

ElevenLabs Yapay Zekâ Aracı, Metinleri Sese Dönüştürebilme Yeteneği ile Türkçe Desteğini Sunuyor

ElevenLabs’in Generative Voice AI adlı yapay zekâ aracı oldukça kullanıcı dostu bir arayüze sahip. İnternet sitesine girerek metin yazmanız ve ardından bir ses tonu seçmeniz yeterli oluyor. Yapay zekâ, yazdığınız metni seçtiğiniz ses tonuyla seslendiriyor. Aracın kullanıcılarına sunduğu önemli özelliklerden biri de, hazır ses tonları arasında seçim yapabileceğiniz gibi, ücretli paketlerle belirli bir kişinin sesini klonlayabilme imkanı sunmasıdır.

Ancak, metinleri ses haline getiren bu tür yapay zekâ teknolojilerinin yanlış kullanımı da riskler barındırıyor. Örneğin, dolandırıcılar tarafından siyasi figürlerin veya tanınmış kişilerin sesleri taklit edilerek dolandırıcılık girişimlerinde bulunulabiliyor. Bu tür teknolojilerin sinema sektöründeki dublaj çalışmalarını da etkileyebileceği düşünülüyor.

Generative Voice AI gibi yapay zekâ araçları, teknolojik ilerlemenin ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Ancak bu tür araçların etik kullanımı ve güvenlik konuları da dikkate alınmalıdır.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

satlasco

Samet Atlas Demir (satlasco), Oyun, Teknoloji ve Blockchain yazarı. Sanat dalları, doğa bilimi ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar ile hayallerinin ışığında yolculuk yapan, haz ve heyecan duygusunu arşa taşıyabilen uğraşlara ilgi duyan bir Sosyal Girişimci.