Eleusis incelemesi

Eleusis, Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 18 km kuzeybatısında bulunan bir köy. Yunan mitolojisi ile yoğun bir geçmişe sahip olan bu köy içerisinde birçok efsaneyi barındırıyor. Bu nedenle de oyunumuz işte tam burada geçiyor.

Nocturnal Works tarafından hazırlanan Eleusis, klasik bir macera oyunu. Gizemli olayları ve mistik havasıyla değişik bir atmosfere sahip. Hikayenin başında arabamızla geçirdiğimiz ufak bir kaza sonucu yardım bulabilmek için çevreyi turlamaya başladığımız oyunda, karşımıza (yukarıda bahsettiğim) ufak bir köy çıkıyor. Köye girer girmez de bir kızın çığlığını duyuyoruz. Kim olduğunu bilmediğimiz bu kız bizden yardım istiyor ve onu birilerinin kaçırdığını söylüyor. Böylece, yardım bulmak için geldiğimiz köyde daha ilk dakikadan amacımız değişiyor. Kızı kapatıldığı yerden kurtarma çalışmalarıyla devam eden oyun, ufak da olsa bazı bulmacalara sahip. Bu bulmacalar bir süre sonra sadece eşya bulma üzerine yoğunlaşıyor ne yazık ki.

Bu tür oyunların hoşuma giden en önemli özelliği hafif bir gerilime sahip olmasıdır, Eleusis’in de gerilim dolu, bol bulmacalara sahip bir oyun olacağını düşünmüştüm, ancak yanılmışım. Oyun, atmosferi ile başlarda oldukça tatmin edici gözükse de, ilerledikçe bu durum değişiyor ve sadece bir yerden bir yere yürüme üzerine gitmeye başlıyor. Haliyle oyundan çabuk sıkılıyorsunuz. Yaklaşık 3 saat gibi bir sürede de bitirilebildiği için, sırf hikayesini merak ettiğinizden devam ediyorsunuz. Açıkça söylemek gerekirse çok yaratıcı bir hikayesi de yok Eleusis’in. Gizemli bir anlatışa sahip olduğundan ilginçmiş gibi gösteriliyor size.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Next page
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!