Electronic Arts Oyunlarına Reklam Mı Yerleştirecek?

Ünlü oyun firması Electronic Arts’ın, mobil oyunlara eklenen reklamlar gibi, PC ve konsol oyunlarına reklam ekleyeceği söylentilerine şirketin kendisinden yanıt geldi.

Electronic Arts Oyunlarına Reklam Mı Yerleştirecek?

Oyunlarında uyguladığı monetizasyon stratejisinden dolayı tepki çeken Electronic Arts, bu sefer yine monetizasyon üzerinden eleştiri ve tepki aldı. Bazı haber sitelerinde, Electronic Arts’ın oynaması ücretsiz oyunlara reklam yerleştireceği şeklinde haber çıkmıştı. Özellikle Apex Legends oyuncuları bu karara yoğun tepki göstermişti.

Bu söylentilerin iyice yayılması ve internette bir tepki dalgasının ortaya çıkmasından sonra şirketin kendisinden bu konuyla alakalı bir açıklama geldi. Şirket, yaptığı yazılı açıklama aracılığıyla gelişmelere cevap verdi. Bu iddiaların tamamen asılsız olduğu, herhangi bir firmayla bu konu hakkında anlaşma sağlamadıklarını ve böyle bir durumun gündemde olmadığını belirten Electronic Arts, önceliğin oyuncu deneyimini geliştirmek olduğunu da belirtti.

Mobil oyunların neredeyse vazgeçilmezi olan reklamlar, genelde 5 saniyeden başlayarak 30 saniyeye kadar süren reklamlar olarak dikkat çekiyor. Bu reklamlar bazen zorunlu olarak bölüm geçişleri arasında sizlere gösterilirken, bazen de çeşitli ödüller kazanmanız için size sunulan reklamlar oluyor. Ücretsiz oynanan mobil oyunların vazgeçilmezi olan reklamların PC ve konsol oyunlarına da yayılacağı söylentisi, oyuncu kitlesinde büyük bir tepkinin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Aynı zamanda Tencent’in de adının reklam anlaşmaları ile geçtiği fakat Tencent’in konuyla alakalı bir açıklama yapmadığını belirtelim. Eğer Tencent, bu stratejiyi uygularsa diğer firmaların da özgüven kazanarak bu uygulamayı denemeye başlayacaklarını söyleyebiliriz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.