EA Sports Artık FIFA Oyunu Yapmayacak!

Popüler futbol oyun serisi olan FIFA, el değiştirecek. EA Sports ile anlaşılamaması sonucu ünlü oyun serisini kuruluş, kendi bünyesinde geliştirecek.

EA Sports Artık FIFA Oyunu Yapmayacak!

EA Sports’un 90’lı yılların son dönemlerinden beri piyasaya sürdüğü FIFA serisi, artık bir klasik haline geldi. Futbol ile alakası olmayan insanlar bile bu oyun serisi tanıdı. Rakiplerini de yıllar boyunca saf dışı bırakarak rekabette birinciliği elinde tutan serinin sonuna gelinmesi ihtimali ortaya çıktı. Serinin sonuna gelinmese de oyun serisini artık EA Sports yapmayacak. FIFA 24, EA Sports bünyesinde geliştirilmeyecek. FIFA 23 ise EA Sports FC adıyla çıkış yapıp serinin Electronic Arts bünyesinde geliştirilen son oyunu olacak.

Fédération Internationale de Football Association olarak da bilinen FIFA, futbolun en üst makamı olarak da yorumlanabilir. Dünya futbolunun standartlarını belirleyen bu kuruluş, EA Sports’a isim haklarını satarak oyun serisinde gerçek takımların yer almasına izin veriyor. Böylece oyun serisinin adı da bu kuruluşun ismiyle aynı olabiliyor. Gelecekte de bu durum devam edecekti ancak FIFA işleri zora soktu. İddaaya göre, oyun serisinin yapımcısı olan EA Sports’tan 4 yıl için 1 milyar dolar ücret isteyen FIFA’nın serinin geleceğini tehlikeye attığı öğrenildi. Normalde her 4 yılda bir 150 milyon dolar bir ödeme alan kuruluş, bunun 1 milyar dolara çıkmasını istiyor. Sebep olarak da şirketin bu serinden yüksek bir gelir elde etmesi ama elde ettiği gelirle orantılı olarak telif hakkı ödemediğinin düşünülmesi olduğu tahmin ediliyor.

Doğal olarak da bu kadar yüksek bir ücreti ödemek istemeyen EA Sports şirketi, isim değişikliği için başvuruda bulundu. Daha sonrasında da oyunun adının EA Sports FC olarak değiştirileceği açıklandı. Serinin EA bünyesinde devam etmeyeceği de netleşmiş oldu.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.