E3 2021’in Tarihi Belli Oldu!

Koronavirüs nedeniyle insanların güvenliği adına birçok etkinlik ertelenmişti. Oyun sektöründe de pek çok etkinlik, güvenlik sebebiyle ileri tarihlere ertelenmişti. Bazı etkinlikler süresiz, bazıları da süreli olarak ertelenmişti. Bu etkinliklerden birisi de E3 2020 etkinliğiydi. Bu etkinlik gerçekleşmedi ancak E3 2021 için tarih verildi. E3 2021, 15-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Gelecek sene, E3 2021 etkinliğini görmüş olacağız! E3 etkinliği, tipik bir Haziran takvimi ile 2021 yılında bizlerle birlikte olacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen E3 2020, oyunseverleri üzmüştü. Toplum sağlığı için alınan bu önlem, pek çok insanın da farkında olmadan koronavirüs yayıp salgını daha da genişletmesinin önüne geçilmesinde önemli rol oynamıştı. E3 2021 için büyük planlar olsa da henüz detaylar netleşmedi. E3 2020 için yapılan planlar, koronavirüs salgını yüzünden ertelenmek zorunda kalınmıştı. Bu nedenle de, sonraki yıl düzenlenecek olan E3 2021 için aynı şekilde etki yaratacak planların devreye sokulacağı ve bu etkinliğin farklı olması için uğraşılacağının altı çizildi.

E3 2020’nin iptalinden sonra, tıpkı E3 niteliğinde bir online etkinlik yapılması planlanmıştı. Bu dijital etkinlik konusunda detaylar belli olmadı ve henüz net olan bir durum yok. Haziran 2020 tarihinde böyle bir etkinliğin düzenlenmesi planlanmıştı ve yeni detaylar şu an da beklenmeye devam ediliyor. Bazı oyun sektöründeki etkinlikler, Twitch gibi platformlardan yürütülmüş ve böylece sanal da olsa etkinlikler gerçekleşmişti. E3 için de böyle bir etkinliğin olması konusunda istek bulunuyor ve gerçekleşmesi için yoğun bir talep de var.

Ancak bazı firmalar dijital etkinlikler yapmaya devam edecek. Örnek olarak, bu tweet ile yapılan duyuruda Xbox için bir dijital etkinliğin yapılması planlanmıştı:

Ubisoft firması da Twitter üzerinden yaptıkları duyuruda dijital bir etkinlik yapabileceklerini söylemişti. Bu ihtimalin düşünüldüğü belirtilmiş ve hayranlara güzel bir haber verilmişti:

E3 2021’de ne olacağı ve nelerin planladığı konusunda önümüzdeki aylarda detayların daha da netleşmesini bekliyoruz. E3 gibi etkinliklerin teknolojinin imkanlarıyla düzenlenmeye devam edilmesi de, insanların oyun sektörünü düzenli olarak takip etmesine olanak sağlıyor. Umarız ki daha fazla etkinliği dijital ortamda takip etme imkanı buluruz ve sosyal izolasyonumuz sürerken zamanımızı kaliteli şekillerde harcayabilmenin yollarına ulaşmaya devam edebiliriz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.