Dying Light 2, Kendine Hayran Bırakmaya Devam Ediyor

Sıradan ve alışılmışın dışında zombi oyunu üretmeyi başaran Techland, ilk Dying Light ile zombi oyunları kategorisinde yeni bir çağ açmış ve zombi temalı oyunlar hakkındaki tabuları yıkmayı başarmıştı. Aksiyon, korku, macera ve zombi temalı oyunseverlerin, bir zombi oyunundan alması gereken tüm adrenalin ve korku duygusunu Dying Light, gerek senaryo ilerleyişi, gerekse açık dünyasında ansızın oluşan gelişmelerle yeterince sağlıyordu. Su gibi akan bir hikaye, sıkıcı olmayan görevler, özgür açık dünya, geliştirilebilir silahlar, gerçekçi zombi korku deneyimi, parkur yapma zevki, vahşice kesilen uzuvların tatminkar hissi, kan, şiddet ve kaos. Tüm bunlar bir oyunda hatta zombi içerikli bir oyunda birleşince ne mi oluyor? Zombi oyunlarının, şuursuzca zombi katledip, basit bir korku-macera, hayatta kalma deneyimi olmadığını kanıtlayan Dying Light ortaya çıkıyor. Techland, Dying Light için olumlu geri dönüşler ve bir ton hayran edinince, ikinci bir oyun için kolları sıvadı ve çok geçmeden ikinci oyunları Dying Light 2 ile 2020’ye damga vurmaya hazırlanıyor.

Dying Light 2 Oynanış Videosu Yayınlandı

Onca şeyi başardıktan sonra milyonlarca oyuncunun da beğenisini kazanmayı başaran Dying Light, ikinci bir oyunla tekrar karşımızda. E3 ve Gamescom gibi etkinliklerde, Dying Light 2 için ufak tefek videolar, görüntüler ve bilgiler paylaşmışlardı, son olarak tam 26 dakikalık bir Dying Light 2 oynanış videosu yayınlandı. Dying Light 2’nin çıkışı için henüz kesin bir tarih verilmese de 2020 yılı içerisinde çıkış yapacağı biliniyor.

İlk oyunu üzerine, gerçekten geliştirilmiş diyebileceğimiz birçok şey eklenmiş. En çok değişen şeyin atmosfer olduğunu söyleyebiliriz. İlk Dying Light oyunu biraz daha karamsar, iç darlayan bir yapıya sahipken, Dying Light 2’de ise atmosferimiz biraz daha iç açıcı görünüyor. Tabi bu çıkarımları, gösterilen 26 dakikalık oynanış videosu üzerinden yapıyoruz.

Açık Dünyası Benzersiz Olacakmış Gibi Gözüküyor

Dying Light 2

Dying Light’ın öncekinden daha büyük özgür dünyasında, atlayacağımız, sıçrayacağımız, tutunacağımız, kanca atacağımız ve koşacağımız yerlerin seçimi tamamen bizim kontrolümüzde. Uzun lafın kısası, istediğimiz yoldan göreve ya da gitmek istediğimiz yere ulaşabileceğiz.  Çevrede istediğimiz çıkıntıyı değerlendirip, gözümüzle bile zar zor fark edebileceğimiz çoğu şeyle etkileşime geçebileceğiz. Gerçekten büyük ve bol etkileşimli bir dünya yarattıkları aşikar. Önceki oyundaki gibi Dying Light 2’de de 2-4 kişilik co-op seçeneği mevcut.

Artistik Hareketlerle Parkur ve Tatmin Edici Dövüş Hissiyatı

Karakterimizin etkileyici çevikliği ile sınırlarımızı gerçekten zorluyoruz. Dövüş ya da parkur esnasında, zevk alabileceğimiz çeşitli akrobatik hareketler gerçekleştirebiliyoruz. Yaptığımız hareketler, düşmanı sersemletmek, gardını kırmak veya öldürmek için kullanılabiliyor. Binadan aşağı atlarken tuttuğumuz zombiyi adeta hava yastığı olarak kullanmak ve koşu esnasında aniden kayarak düşmana çifte tekmeyi yapıştırıp aşağı düşürebilmek gerçekten etkileyici ve tatmin edici öldürme hissiyatı sağlıyor diyebilirim.

Dying Light 2

İlk oyunda da olduğu gibi, Dying Light 2’de de düşmana savurduğumuz kesici aletin, uzuvlara isabet etmesi halinde kopmasını ya da gözle görülür bir hasar almasını deneyimleyeceğiz. Kopan parçaların etrafa savrulması, mücadele etmenin tadına tat katacak. Yakın dövüş silahlarının vuruş hissiyatının oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Zombileri ya da düşmanlarınızı kesip biçmekten zevk alacaksınız.

Dying Light 2’de Tekrar Oynanabilirlik Mümkün

Dying Light 2

Yaptığınız seçimler sonucunda, sular altında kalmış bir şehri tekrar gün ışığına kavuşturup yeni bir oyun alanını etkinleştirebilirsiniz.

Dying Light 2’nin özgür ve geniş dünyasında keşfedilebilecek oldukça çok şey var. Gitmediğiniz her bir yönün, seçmediğiniz her bir seçeneğin, açmadığınız her bir kapının ardında başka bir kapı olduğunu söylemek isterim. Tüm oyunu tek seferde %100 bitirmeniz biraz zor olabilir, illa ki oyunun geniş dünyasında keşfedemediğiniz yer, tırmanamadığınız onlarca bina olacaktır. Sağa sola pek takılmadan oyunu tek seferde bitirmek isterseniz de oyunun ortalama %50’sini oynamış olacaksınız.

İlk Dying Light Oyunu İle Bağlantılı Olmayacak

Dying Light

Dying Light 2’de ana karakter, ilk oyundan tanıdığımız Kyle Crane olmayacak. Dying Light 2’de tamamen farklı bir yerde, farklı karakterlerle, farklı bir hikaye anlatılacak. Techland Direktörü Adrian Ciszewski; “Aynı evren, aynı virüs ancak Harran’daki salgından on beş yıl sonra geçiyor ve dünyanın farklı bir parçası, farklı karakterler, farklı hikaye ve ilk oyunla hikaye açısından bir bağlantısı yok.” dedi

Techland’in ilk Dying Light Oyunu Üzerindeki Çalışmaları Hâlâ Daha Devam Ediyor

Dying Light 2 için hazırlıklar yapan yayıncı ve geliştirici firma, Dying Light oyuncularını terk etmiş gibi gözükmüyor. İlk Dying Light üzerinde hâlâ çalışmalara devam eden Techland, yakın bir zamanda Türkçe dil seçeneğini de oyuna eklemişti. Dying Light canlı tutulmak için çeşitli güncellemeler ve DLC’ler almaya devam etmekte. Canlı tutulmak istenen oyun, Dying Light 2’nin piyasaya sürülme çalışmalarının arasında yer alıyor. Haberin detayı için Techland Hala İlk Dying Light Üzerinde Çalışıyor haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Marvel Sinematik Evreninden Bomba Gibi Gelişmeler!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Emir Can Genç

Kendi halinde bir insan.