Dünyanın en büyük LAN festivalindeyiz; DreamHack!

Günde 16 saat karanlık olan soğuk bir ülkenin küçük bir şehrinden merhaba! Şu anda İsveç’in Jönköping kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen DreamHack’teyiz!

Peki nedir bu DreamHack? Bilmeyenler için kısa bir bilgilendirme yapalım.

DreamHack, 1994 yılından beri İsveç’te düzenlenen bir LAN festivali. İlk olarak 40 arkadaşın kendi bilgisayarlarını getirip bir araya gelmesiyle başlayan etkinlik, şimdilerde Guinness rekorlarında kendi rekorunu 3 kere geliştiren bir LAN partisi. Yaz ve kış olmak üzere yılda iki kez düzenlenen DreamHack, yazın bir nevi “mini-DreamHack” yaparken, kışın ise dünyanın en büyük oyun etkinliklerinden birine imza atıyor.

Geçtiğimiz sene 13,010 kişinin kendi bilgisayarını getirmesiyle yeni bir dünya rekoruna imza atan etkinlik, içerisinde bulundurduğu “kendi bilgisayarını getir” bölümleri, eSpor turnuvaları, fuar alanı, bir sürü farklı satış alanı, canlı yayınlar, yarışmalar, konserler ve gösteriler ile herkesin kendine göre bir şey bulabileceği bir ortama sahip.

Perşembe günü akşama kadar insanların kendi bilgisayarlarını getirmesi ve kurmasıyla başlayan yoğunluk akşama doğru duruldu ve katılımcılar diğer bölümlere akın etmeye başladı. Fuar ve eSpor alanının kapandığı saat 22:00 sularında ise açılış partisi muhteşem bir DJ gösterisi ile başladı. Binlerce kişinin sahne önünde toplandığı DJ parti sırasında ön taraflara yaklaşmak mümkün değildi.

Fuar alanında Türkiye’de de bilindik olan Asus, Kingston, Western Digital, Creative, SteelSeries ve AMD gibi markaların yanı sıra, çok da aşina olmadığımız AverMedia, QPad, CM Storm gibi markalar da önemli şovlar gerçekleştirdi. Bunun dışında hiç bilmediğimiz İsveç postanesi, İsveç ordusu gibi devlete bağlı birimler de DreamHack’te stant açarak insanlara hiç yaşamadıkları deneyimleri yaşattılar. Telekom devi Telia ise bu sene değişik bir uygulamaya giderek fuarın en zevkli stantlarından birisine imza attı, devasa bir ekranın karşısına dizdiği Telia minderleri ve Telia şezlongları ile bir sinema havası yaratan firma, Internet TV platformu olan Telia Digital TV üzerinden 10:00 – 22:00 arası aralıksız film yayını yaparak insanlara bu teknoloji ile nasıl olanaklar sağlanabileceğini gösterdi. DreamHack’in içerisinde her sene geleneksel olarak kurulan DreamStore ise bu sene konsept değiştirmiş olarak karşımıza çıktı. İsveç’in teknoloji marketi Webhallen.com işbirliği ile yapılan DreamStore, bu sene bambaşka bir şekilde karşımıza çıktı, Webhallen.com yine aynı yerde kendi mağazasını açarken, DreamStore ise “kendi bilgisayarını getir” alanında yer alan ve sadece DreamHack’e özel ürünlerin satıldığı bir yer haline dönüştürülmüştü.

DreamHack sadece normal oyun oynayanların değil eSpor hayranlarının da inanılmaz ilgi gösterdiği bir yer olarak birçok turnuvaya ev sahipliği yaptı. Özellikle MOBA oyunların ele geçirdiği eSpor sahnesinde DotA 2, League of Legends ve Heroes of Newerth turnuvaları binlerce izleyiciyi eSpor’a doyurdu. Heroes of Newerth her sene yaptığı gibi farklı bir uygulamaya giderek turnuvanın birçok maçını fuar alanının içerisinde yayınladı ve bunu yapan tek MOBA oyunu oldu, fakat bu sene konseptini daha da geliştiren S2Games, oyuncuları, kendi oluşturdukları tribünün hemen arkasındaki bir oyun alanında oynatarak oyuncular ve seyirciler arasındaki etkileşimi arttırdı ve DreamHack’in en iyi konsepte sahip stantlarından birisi olarak göze çarptı.

Diğer turnuvalarda ise ülkemizden de Turushan “Sleeep” Aktay’ın katıldığı StarCraft II, Counter-Strike: GO, Quake III, Street Fighter II gibi oyunlar vardı. Kingston standında “Challenge Pro Player” isimli ve profesyonel oyuncuyu yenenlere çeşitli ödüllerin dağıtıldığı etkinlikte Kingston’ı temsil eden Turushan’ı güzel bir röportaj için yakalamayı da başardık, bu röportajı hafta içi GameXNow’da bulabilirsiniz.

DreamHack’in kültlerinden biri haline gelen DreamArena Extreme ise yine dolu bir görüntü ile karşımıza çıktı. Perşembe günü gerçekleşen ilk tur maçları yoğun bir taraftar kitlesine sahip olmasa da, özellikle dün gerçekleşen maçlarda DreamArena Extreme tamamen doluydu ve izleyicilere muhteşem bir atmosfer eşliğinde DreamHack’te eSpor’un nasıl yaşandığını gösterdi.

DreamHack’ten diğer gelişmelerle yakında tekrar karşınızdayız, şimdi laptopı bırakıyor ve etkinliğin son gününe adım atmak üzere atkımla bereme koşuyorum =) Görüşmek üzere.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!