Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yasaklı Mangalar

Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yasaklı Mangalar

Anime ve Mangaların sansürlenmesinin sonucu takipçilerinin konuyla dalga geçmesi ya da kaynak materyalinin değiştirilmesi ile sonlanır. Çocukları hedefleyen Animeler ve açık saçık olan Manga serileri içeriklerinin değiştirilmesi ile karşılaşırlar. Genellikle kesilen sahneler banyo sahneleri veya Hristiyan içerik taşıyan sahneler oluyor. Bazı durumlarda ailelerin üstelemesi bazen de yasal olabilmek için yapılan değişiklikler bir anda Anime ya da Mangayı yasaklayabiliyor. Bu durum dünyanın her yerinde gerçekleşebiliyor.

Yasaklanan yapımlar listesi:

Ultraman – The Ultra Power (Malezya’da yasaklı)

Ultraman

Ultraman

2014 senesinde Malezya, Ultraman – The Ultra Power Manga serisini yasakladı ve bunun sebebi Allah kelimesini kullanıyor olmasıydı. Müslüman yaratıcısının isminin çirkin bir şekilde kullanılıyor olması ve süper kahramanın tanrılaştırılması Malezya’nın İçişleri Bakanı tarafından yasaklanmıştır. Bakan, “Ultraman birçok çocuk tarafından idol haline getirilmiş durumda” ve onu Allah ile bir görmek gençlerini inanç anlayışlarını karıştırıp onlara zarar verecektir. Manganın bir sayısına sahip olmak üç yıl hapis ya da 6,100$ para cezası anlamına geliyor.

 

Pokémon (Sudi Arabistan’da yasaklı)

Pokémon

Pokémon

Pokémon ürünlerinin tamamı Sudi Arabistan’da 2001 senesinden beri yasaklı. Ülkenin dindar kesimi bu ürünlerin tamamına karşı bir fetva yayınlamış çünkü kumar fikrini geliştiriyormuş ve “Siyonist” Hristiyan sembolleri içeriyormuş. Bu yasağın geldiği zamanlarda dünyanın geri kalanı Pokémon çılgınlığının etkisi altındaydı ve bu da hem Meksika’da hem de Birleşik Devletler’de olan dini grupların dikkatini çekmişti. Takas edilebilir kartları bu bölgelerde oldukça popülerdi ve kumar olarak algılanan ürünlerin başında da bunlar geliyordu.

 

Death Note (Çin’de yasaklı)

Death Note

Death Note

Beijing hükumeti Light Yagami’ın insanları öldürmek için doğa üstü yöntemler kullanmasını “yasa dışı ve korkutucu bir yayın” olarak gördü ve Death Note’u ve diğer korku hikayelerini yasakladı.  Bunu yapmaktaki amaç, öğrencilerini fiziksel ve zihinsel sağlığını korumaktı. Manga popüler olduğu zaman seride bulunan ölüm kitaplarının popüler bir ürün olması bu Manga için duyulan ilgiyi arttırdı. Meksika ve Rusya’da bu çalışmanın yasaklanmasına dair çabalar gösterildi ama başarısız oldular.

 

Barefoot Gen (Birçok Japon okulunda yasaklı)

 

Barefoot Gen

Barefoot Gen

Bir zamanlar İkinci Dünya Savaşının korkunç yanları konusunda bir eğitim malzemesi olarak kullanılan bir seriydi ama şimdi Japonya, Barefoot Gen isimli serinin kopyalarını toplatıyor çünkü çok fazla şiddet içeriyor ve Hiroshima’nın başına gelenler tek taraflı bir şekilde anlatılıyor. Toplamda 13 tane yerel hükumet bu serinin okullardan ve kütüphanelerden toplanmasını istemiş.

 

Dragon Ball (Maryland’de olan Wicomico devlet okulunda yasaklı)

 

Dragon Balls

Dragon Balls

Bir belediye meclisi üyesi ana temaları komedi ve aksiyon olan bu seriyi ilkokullarda yasaklatmayı başardı. Bunun sebebi serinin cinsel konular içermesiydi. Aralarında “çıplaklık, çocuklar ile yetişkinler arası cinsel temas ve yetişkinler arasında cinsel içerikli konuların konuşulması” gibi sebepler vardı. 1999 senesinde çocuğu için Toys R Us’tan Dragon Ball Z Mangası alan ebeveyn bunu “hafif porno” diye yorumlamıştı ve sonra da Birleşik Devletler’de olan bütün dükkanlardan bu seri çekilmişti. Viz, bu olaylardan sonra Manga’da olan içeriği sansürlemişti.

 

Manga, 60 Years of Japanese Comics (San Bernardino yerel yönetimi Kaliforniya’da yasaklı)

Manga, 60 Years Of Japanese Comics

Manga, 60 Years Of Japanese Comics

Paul Gavett’in Manga tarihi konusunda hazırladığı bu ansiklopedi San Bernardino yerel yönetimi tarafından Kaliforniya’da yasaklanmıştır. Kitabın içinde birkaç tane cinsel içerikli görsel olduğunu hatta bir hamster ile cinsel ilişki içeren bir görsel olduğunu söyleyen belediye bu kitabın halkın kullanımına uygun olmadığını söylemiştir.

 

 

 

Welcome to Sugar Pot (Japonya’da yasaklı)

 

Welcome to Sugar Pot

Welcome to Sugar Pot

Yuzupon’un açık saçık Manga’sı Japonya’nın sağlık bakanlığının “zararlı yayınlar” olarak kabul ettiği yayınlar arasında geçiyor. Diğer yasaklı yayınların arasında Oku-sama wa Shõgakuseri (My Wife Is an Elementary Student) ve Aki Sora isimli ensest hikayesidir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Halil Karabulut

Ya online olursun, ya da yok olursun!