Dinamik Sıra Eşleştirme Güncellemesi

Son Güncelleme Tarihi:

Riot Games, Dinamik Sıra’daki eşleştirme sisteminde adaleti ve üst düzey oyunlardaki karşılaşma kalitesini gözeterek yaptığı değişiklikleri ele alan bir makale yayınladı. Yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Hazır Grup Avantajı

Riskli bir Sıçra büyüsü kullanacağınız zamanı kestirebilen destekten tutun da, rakibin üst koridor oyuncularını öne çıkmaları için yemlemeyi sevdiğinizi bilen ormancılara kadar güvendiğiniz takım arkadaşlarıyla birlikte çalışmak, sohbette içinizi ısıtan bir sesten fazlasını sağlıyor.

Dinamik Sıra’nın ilk günlerinde neredeyse eksiksiz veya eksiksiz hazır gruplar, daha küçük gruplara kıyasla girdikleri karşılaşmaların büyük çoğunluğunu kazanıyordu ve bu noktada takım çalışmasının getirdiği faydaları göz önünde bulundurmaya öncelik vermemiz gerektiğine karar verdik. Dinamik Sıra Sohbeti’ni gerçekleştirdiğimiz sırada da henüz istediğimiz noktada olmadığımızı bilsek de, doğru yolda ilerlediğimizi biliyorduk. Sistemin algoritmalarını iyileştirip işin içine biraz da yaratıcı ince ayarlar kattıktan sonra geldiğimiz noktayı ise aşağıda inceleyebilirsiniz:

Hedefimize neredeyse ulaştık diyebiliriz. Genel anlamda sonuçtan memnunuz. Şimdiyse eşleştirme sistemini yerel düzeyde daha sağlıklı hâle getirmek adına farklı sunucuların en yoğun olduğu saatleri ve farklı büyüklüklerini göz önünde bulundurarak sistemi geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ustalık Aşaması’nda Karşılaşma Kalitesi

Sırada bekleme sürelerinin Elmas üzerinde daha makul bir düzeye gelmesiyle birlikte (15 dakikanın biraz altında -hatta çoğunlukla daha kısa-) Ustalık Aşaması düzeyinde mücadele eden takımların arasındaki beceri farkını azaltmaya odaklandık.

Dengesiz görünen oyunlarda hatırı sayılır bir azalmaya tanık oluyoruz. Daha düşük aşamalar zaten son derece dengeli eşleşmelerle karşılaşıyordu ancak son değişiklikler, bütün aşamalarda etkili oldu.

Tekli Dereceli Amblemleri

Bundan sonraki adımlarımıza geçmeden önce, dereceli amblemler konusuna dönmek istedik. Burada özellikle de tekli amblemine eğilmekte fayda görüyoruz. Tekli ambleminin amacı, oyunculara Dereceli’de geldikleri noktaya en çok tekli oynayarak ulaştıklarını ilan etmek için bir fırsat sunmak.

Amblem üzerinde çalışırken çizgiyi tam olarak nerede çekmemiz gerekeceği konusunda anlaşmazlıklara düşeceğimizi biliyorduk; zira oyunlarının yüzde yüzüne tek başına giren oyuncular için bir veya iki dinamik oyun bile tekli tanımını değiştirebilirdi. Bununla birlikte, en uç örnekleri göz ardı etsek bile 25 maçın 13’ünü hazır grup olmadan kazanmanın, bir oyuncuyu tekli oyuncusu yapmaya yetmeyeceğini de kabul etmek gerek. 25 maçın 20’sinde tek başına sıraya girip kazanmak bile yetmeyebilir; zira bu da söz konusu oyuncunun girdiği maçların beşte birinde en az bir grup arkadaşıyla oynadığı anlamına geliyor.

Bu yüzden amblemin anlamını korumak amacıyla, kazanılması için maçların %90’ında tekli oynanmış olmasında karar kıldık. Bu amblemi gördüğünüz zaman, oyuncunun bu başarıya çok büyük oranda tekli oynayarak ulaştığından emin olabiliyorsunuz. %10’luk dilim ise oyuncunun farkında olmadan bir arkadaşıyla oyuna girmesi veya nadiren iki kişi oynaması ihtimaline karşı bir tampon niteliğinde.

Tekli amblemi, tekli oynamaya bağlılığı temsil etmesi için tasarlandı; bu yüzden de alması kolay olmamalı çünkü başka türlü görevini yerine getiremez. Amblemin bütün amacı, oyuncunun ulaştığı düzeye sadece tek başına oyuna girerek ulaştığını göstermek. Beş oyundan birinde ikili veya üçlü grupla sıraya girmenize rağmen tekli amblemi alabilseydiniz, bu amblemin hiçbir anlamı kalmazdı.

Bu amblemler kalıcı değil. Belli bir Dinamik Sıra amblemini istemeyen oyuncular, farklı şekilde sıraya girerek amblemi değiştirebilir. Bireysel başarıyı sergilemek için geleceğe yönelik başka yollar da araştırıyoruz. Amblemlerse sadece oyuncuların yalnız mı, yoksa grupla mı sıraya girdiğini gösteriyor.

Bundan Sonra…

Otomatik doldurma sistemi, sırada bekleme sürelerini genel anlamda düşürse de bütün rekabet düzeylerinde bazı uzun bekleme örnekleriyle karşılaşabiliyoruz. Bu örneklerde de genellikle oyuncu otomatik doldurmanın devreye girmesini tetikleyecek kadar uzun süre beklememesine rağmen bir süre sonra beklemede takılı kalıyor. Ne kadar nadir olursa olsun her tür aşırı örneği ortadan kaldırabilirsek kaldırmak istiyoruz. Önümüzdeki haftalarda başka güncellemelerle yeniden karşınızda olacağız.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!