Detroit: Become Human’a İlk Bakış!

Son Güncelleme Tarihi:

Quantic Dream denince aklımıza hemen Heavy Rain, Beyond: Two Souls ve Fahrenheit gibi oyunlar gelir. Sony’nin E3 çerçevesinde gerçekleştirdiği PlayStation konferansında ilk videosu ile karşımıza çıkan Detroit: Become Human, birçok oyuncuyu kendine hayran bıraktı. Bunun ana sebebi ise oyunun şimdiye kadar geliştirilmiş en gerçekçi PlayStation Exclusive oyunlarından birisi olması gibi görünüyor. Oyun çok sayıda farklı yönden ilerleyebilme şansına sahip, bir sorunu çözüp ve ilerleyebilmeniz için birçok farklı alternatif bulunuyor. Vereceğiniz kararlar da ilerleyen safhaları önemli derecede etkiliyor.

Detroit: Become Human - The Hostage

Hikaye

Yıl 2038. Kamski adında bir girişimci kurduğu CyberLife adlı firmada geliştirdiği yazılım ve biyokomponentler aracılığıyla insanların hayatlarını etkileyecek dev bir buluş gerçekleştirir. Üretmeye başladığı Androidler sayesinde insanların hayatı oldukça kolaylaşır. Fabrikalar, iş yerleri, sokaklar ve hatta kişisel evler bile artık bir sürü Android barındırıyor. Neredeyse bütün iş kollarında aktif olarak rol oynayan Androidler, insanların yaptığı işleri sadece bakım ücreti karşılığında, kısacası ücretsiz bir şekilde yapmaktadır. Hızla gelişen bu teknolojiye uyum sağlayamayan ABD ekonomik krize girer ve işsizlik oranları git gide artar.

Kısa bir süre içerisinde insanlar mesleklerini tamamen kaybetmeye başlar ve bütün işleri Androidler devralır. İşsizlik arttıkça insanların Androidlere karşı olan bakış açısı nefrete dönüşür. ABD’nin kıyı şeridi hızla yok olurken, bir zamanlar en pahalı evlerin yer aldığı Los Angeles gibi eyaletler de hızla çöker. İnsanlar iç bölgelere yerleşmeye başlayınca nüfus yoğunluğundan dolayı sorunlar git gide artar.

Karakterler

Connor

Model: RK800
Rol: Aykırı Avcısı
Boy: 1.83m
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Koyu Kahverengi

Detroit: Become Human - Connor

Detroit: Become Human – Connor

Kimi oyuncunun favorisi, kimi oyuncunun da en nefret ettiği karakter olan Connor, oyuna başladığımız ilk karakterdir. 3 ana karakterden biri olan Connor, özel bir amaç uğruna CyberLife tarafından üretiliyor. Connor’ın tek amacı Detroit Polis Departmanı ile birlikte aykırıları önlemek. Sahip olduğu sensörler sayesinde çevreyi analiz edebilen ve oluşturduğu anılar sayesinde olay akışlarını yeniden canlandırabilen Connor, Androidlerin izlerini kolayca sürebiliyor.

Markus

Model: RK200
Rol: Asistan
Boy: 1.85m
Göz Rengi: Yeşil
Saç Rengi: Siyah

Detroit: Become Human - Markus

Detroit: Become Human – Markus

Markus diğer karakterlere göre daha özel bir karakter. Connor ile aynı seriden ait olmasına rağmen, bizzat Elijah Kamski tarafından hayat verilmiş çok özel bir Android. Kamski, yakın arkadaşı olan Carl Manfred’e geçirdiği kazanın ardından Markus’u hediye ediyor. Bir ressam olan Carl, geçirdiği kazanın ardından resim yapmayı bırakıyor. Carl’ın motivasyonunu sağlamakla yükümlü olan Markus, onun yeniden kendine gelmesini sağlıyor. Böylece ikili arasında büyük bir dostluk hikayesine tanık oluyoruz.

Kara

Model: AX400
Rol: Hizmetçi
Boy: 1.63m
Göz Rengi: Mavi
Saç Rengi: Sarı

Detroit: Become Human - Kara

Detroit: Become Human – Kara

2032 yılında ev işlerini halletmesi ve çocuklara göz kulak olması için tasarlanan Kara, 300 farklı dil konuşabiliyor ve 9000’den fazla yemek pişirebiliyor. Hikayenin önemli karakterlerinden biri olan Kara, Todd Williams tarafından ev işlerini halletmesi ve kızı Alice’e göz kulak olması için satın alınıyor. Alice ile çok sıcak bir ilişki kuran Kara’nın hikayesi çok etkileyici bir şekilde ilerliyor.

Özet

Detroit: Become Human son zamanların en çok sevilen oyunlarından birisi haline geldi. En az 10 saatlik oynanış süresi, prodüksiyon kalitesiyle tasarlanmış grafikler ve aksiyon/macera dolu bir hikayeye sahip oyun arıyorsanız, Detroit: Become Human tam size göre bir oyun. Oyun özellikle PlayStation 4 Pro platformunda büyüleyici bir deneyim sunuyor. Karakterlerin hikayeleri farklı yönlerde ilerlese de, bir yerde mutlaka kesişiyor ve bağlantılı kalıyor. Bu da hikayenin daha etkileyici olmasını sağlıyor. İnsanlar ile Androidler arasında geçen bu amansız savaşı şekillendiren kişi bizleriz. Oyunun ilerleyişini yaptığımız kararlar/hareketler doğrultusunda kendimiz belirliyoruz. Ara sahneler, müzikler, diyaloglar konusunda oyun oldukça başarılı. Oyunda karakter ilişkileri de mevcut. Bir karaktere karşı olan durumumuzu kendimiz belirliyoruz, istersek dost, istersek de bir düşman olabiliyoruz. Bir karakter ile aramızdaki ilişki, ilerleyen zamanlarda bizlere sorun da yaratabiliyor, sorunumuzu çözedebiliyor.

Benim oyun boyunca en sevdiğim karakter kesinlikle Connor oldu. Tam bir şirket adamı olan Connor’un tek amacı aykırı Androidlere engel olmak. Ne dersiniz, sizce Connor’da bu savaşta Androidlerin yanında oluyor mu? Oynamadan bilemezsiniz! Detroit: Become Human, PlayStation Store üzerinde 299 TL fiyat etiketine sahip. Fiyatının biraz pahalı olduğunu göz önünde bulundurursak, bayram harçlıklarınızı biriktirmeniz gerekiyor. Fiyatını hakeden oyun, kesinlikle bayram harçlıklarını vermeye değecek türden.

Daha önce Barış Özcan’da Detroit: Become Human’ı incelemişti, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak detaylarını görüntüleyebilirsiniz:

Barış Özcan’dan Detroit: Become Human’a Bakış

Detroit: Become Human Değerlendirmesi:

Görseller ve sanat tasarımı harika.
Yaratılan dünya oldukça inandırıcı şekilde tasarlanmış.
Düşündürücü konular barındırıyor.
Sürükleyici bir hikayeye sahip.
Türkçe altyazı desteği mevcut.
Oyunun yeniden oynanabilirliği yüksek.
Quick Time Event (QTE)’ler biraz sıkıcı olabiliyor.
Oyun ne olduğunu anlamadan birden bitiyor.
Heavy Rain ve Beyond: Two Souls’u aratmayan bir oyun olmuş.

Uplay’den Ücretsiz For Honor Şansı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!