“DERE” Tiplemeleri

Son Güncelleme Tarihi:

Animelerdeki Karakter Özellikleri “DEREler”

 

Animelerde ve light novellarda klişeleşmiş bazı tiplemeler var. Bunlar zamanla o kadar yerleşmiş ki “Otaku” kültürü bunları adlandırma gereği duymuş. Biz de bunları seve seve kullanıyoruz. Ama bazılarını çok sık kullanmamıza rağmen pek kullanmadıklarımız da var. Ben de değişiklik olur diye düşündüm ve sizler için kısa kısa tanımlarını yapmak istedim. Dere tiplemeleri anlamlarını baştaki eklerinden alırlar. “DERE” aşık demek olduğundan ortada romantik hisler olmalı. Şimdi biraz bu dere tiplemelerimizden bahsedeceğim sonrasında da iki karakter örneği vereceğim.

 

Dere Tiplemeleri

 

  • Tsundere

 

Genelde çevreye karşı utangaç davranırlar ve sevdikleri kişiye acımasızca sataşabilirler. Sevdiği kişinin kurabiye sevdiğini öğrendiğinde yapıp ona uzatsa bile “Senin için yapmadım. Öyle sadece ikram edeyim dedim, baka.” gibi tavır takınırlar. Sevdikleri kişi onlara bir iyilik yaptığında teşekkür etmek onlar için çok zordur.

 

 

-Aisaka Taiga (Toradora)

-Ayuzawa Misaki (Kaichou wa Maidsama)

-Nezumi (No.6)

 

 

  • Yandere

 

Dışarıdan baktığınızda çok sevimli, güzel ve normal gözüken bu tatlı ablalarımız, abilerimiz birine aşık olduklarında çok korkunç şeylere dönüşürler. Sevdikleri için her şeyi yaparlar. Tamamen kendilerinin yapmak isterler. Baya psikopat bir tiplemedir. Hiç acımadan birilerini öldürebilirler çoğunlukla. Ama tabi öldürmek yerine farklı şekillerde de çıkarabilirler acılarını.

 

-Gasai Yuno (Mirai Nikki)

-Kurumi Tokisaki (Date a Live)

-Rena Ryuuguu (Higurashi no Naku Koro ni)

-Kotonoha Katsura (School Days)

-Toma (Amnesia)

 

  • Kuudere

 

Dışarıdan sessiz, sakin görünürler.  İnsanlar onlarla konuşmak istediğinde bunu önemsemezler. Ama biriyle yakınlaşıp samimi olabilirlerse ona içlerindeki gizli, o çok tatlı yanlarını gösterirler. Göründüklerinin aksine genelde güçlü karakterlerdir.

 

 

-Tachibana Kanade (Angel Beats)

-Ciel Phantomhive (Kuroshitsuji)

-Kuchiki Byakuya (Bleach)

-Origami Tobiichi (Date a Live)

 

  • Dandere

 

İnsanlar onları ilk başta soğuk sansa da aslında aşırı utangaçtırlar. Normal bir konuşma bile onlar için utanma sebebi olabilir. Ancak bu tiplemeler insanlarla konuşup, onlarla samimi bir ortam kurdukça bu utanmalarının arkasında aşırı kibar ve nazik bir tip olduğu ortaya çıkar.

 

 

-Akiyama Mio (K-On)

-Furukawa Nagisa (Clannad)

-Kuronuma Sawako (Kimi ni Todoke)

-Hyuuga Hinata (Naruto)

 

  • Deredere

 

Bu tiplememiz aşırı heyecanlı, enerjik ve biraz da şapşal karakterleri içeriyor. Bütün insanlara karşı samimi davranırlar. Tamamen içlerinden gelen bir şeydir.

 

-Sakuro Chiyo (Gekkan Shoujo Nozakikun)

-Kaga Kougo (Golden Time)

-Menma (Ano Hana)

-Suou Tamaki (Ouran Highschool Host Club)

 

Romantik Anime Listesi

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Beste Dülger

Anime izlemeyi seven bir yazar.