Dede’ye Sahip Çıkalım: Barış “OyunZade” Danış İle Röportaj

O bir JTG TV klasiği, oyun oynar, çizim yapar ve en önemlisi, o bir dede!

Oyuncuları ekran başına kitleyen Algida Boom Boom NoobStar’ın sevilen yarışmacılarından Barış “OyunZade” Danış‘a sorular sorduk. Jahrein’in amansız ortaklarından birisi olan Barış, Twitch üzerinde IRL / Gaming / Creative yayınlarına tam gaz devam ediyor. Lafı fazla uzatmadan röportajımıza geçelim!

Merhaba Barış, öncelikle bize kendinden biraz bahseder misin?

Zonguldak doğumlu, 19 yaşında oyun oynamayı ve oyunlar üzerinden içerik üretip insanlarla paylaşmayı seven biriyim. 7 yaşından beri oyun oynuyor, 13 yaşından beri YouTube/Twitch platformlarında içerik üretmeye çalışıyorum.

Twitch yayınlarına nasıl başladın?

Twitch yayınlarına ilk olarak “Oyunları Seviyoruz” grubu içerisinde, Battlefield 4 çıktığı zaman oyunun Alpha sürümünde iken yayın yaparak başlamıştım, yaklaşık 300-400 bandında izlenen bir yayındı. O dönemden itibaren ara sıra yayın yapmayı denedim. Tam olarak yayıncılık yapmayı düşündüğüm tarih ise 2017’nin Haziran ayıydı, hala yayın yapmaktayım.

Algida Boom Boom NoobStar yarışmasında oldukça başarılıydın, bu yarışma sana neler kattı?

NoobStar yarışması içerisinde Arzu Abla, Efe Abi, Cüneyt Abi, Eren Abi, Can Abi, Tuna Abi, yarışmacılar ve sayamayacağım kadar farklı renkli kişilikle tanıştım. 1,5 ay kadar birlikte zaman geçirdik, doğal haliyle sektör içerisinde çevremin genişlemesinde çok büyük katkıda bulundu. Sektör içindeki çevrenin dışında abi/abla/arkadaş olarak görebileceğim birçok insanla tanıştım. Yayıncılığın ne kadar disiplin, kararlılık gerektirdiğini, durmadan güncel kalman gerektiğini ve en önemlisi kendime güvenmem gerektiğini öğrendim. Bunların yanında Twitch kullanıcılarının yüzüme, sesime, ismime aşina olmasını sağladı. JTG TV bana bugün ki Zade olmamda çok yardımcı oldu. JTG TV ailesine bol bol selamlar ve teşekkürler 💕

Çizim yapmaya ne zaman başladın, hangi programları kullanıyorsun ve hiç eğitim aldın mı?

2016’nın son çeyreğinde çizmeye başladım, Photoshop CS6 ve Piskel programlarını kullanıyorum. 2016 yılının ortasından itibaren kursa gitmeye başladım.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Kullandığım donanımları aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz:

Grafik Tableti: Intuos Draw Small
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1050
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600x
RAM: Corsair Vengeance DDR4 8 GB

Gelecekte Twitch’i nasıl bir platform olarak görüyorsun?

Twitch, Türkiye’de ve Dünya’da bir çok insana izleyicilerle buluşma imkanı sağlıyor. İster oyun oyna, ister muhabbetini et, istersen de Creative kategorisinde farklı içerikler sunarak insanların karşısına çık. Çok çeşitli, kullanışlı ve kullanıcı sayısı giderek artmakta. Önü açık ve durmadan ilerlemeye devam eden bir platform.

İlerleyen zamanlarda senden yeni içerikler görecek miyiz?

Yayın hayatım boyunca çok deneysel ilerlemişimdir ve muhtemelen deneysel ilerlemeye de devam edeceğim. Kimi zaman kanal 2-3 saatliğine radyoya dönüyor, konuklar alıp sohbet/muhabbet ediyoruz. Bazen oturup izleyicilerle eskiz çizimler yapıyoruz. Eskişehir’e taşınıp düzenimi oturttuktan sonra bu farklı konseptlere çok daha farklı konseptler katarak yayın hayatıma devam etmek istiyorum. Yani evet, yeni, taze ve iş yapar konseptlerle izleyicilerin karşısına çıkacağım.

Diyelim ki Twitch kapatıldı, nasıl bir yol izlerdin?

Yıllar önce hayat çizgime karar verdiğimi düşünüyorum. Ortaokul sıralarındayken bile mesleğimin oyun/eğlence sektörü içerisinde olmasını istiyordum. Twitch kapanırsa ya kendimi çizime verip Concept Artist olmak için uğraşırdım ya da farklı bir platformdan oyun, sohbet içeriği üretmeye ve paylaşmaya devam ederdim.

Yayıncı olmak isteyen kişilere tavsiyelerin nelerdir?

Donanım, oyun kültürü eksiklerini en kısa zamanda tamamlamaları ve aceleci olmamaları, kendilerine yayın için bir tarz seçmeleri ve bol bol yayın izleyip incelemelerini öneririm. Donanım ve internet yetersizliği altında bir kaç ay yayın yapmaya çalıştım hem benim hem de izleyicilerim için çok sıkıntılı dönemlerdi. İlk öncelikleri internet, kamera ve güzel bir mikrofon olmalı.

Jahrein yayın açacak mı?

“Jahrein yayın açacak mı?” diye sormayın artık, ben de bilmiyorum 😂

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Sorularınız için teşekkür ederim, okurlarınızı da bir gün kanalıma beklerim!

Barış “OyunZade” Danış’ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz!

twitch.tv/oyunzadetv
twitter.com/oyunzade_

youtube.com/mumblebrostv
instagram.com/oyunzade_

Şampiyonluk Ligi Ekiplerinden Dark Passage’de Ani Ayrılık!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!