CS:GO’da Aktif Oyuncu Rekoru Kırıldı!

Geçtiğimiz günlerde, koronavirüs salgınından dolayı, insanların kendilerini izolasyona aldıklarını ve evlerine kapandıklarını belirtmiştik. Böyle olunca insanlar, internette daha fazla vakit geçirmeye başladı ve Steam gibi platformlar da bunun etkisini hissetti. Steam, iki kez kendi aktiflik rekorunu kırmış ve son zamanların en hızlı dönemini yaşamıştı. Bundan CS:GO’da nasiplenmişti ve oyunda aktif oyuncu rekoru kırılmıştı. Steam, ikinci kez kendi rekorunu kırdıktan sonra CS:GO’da ikinci kez kendi rekorunu kırdı.

İnsanların kendini izole etmesiyle birlikte, video oyunlarına olan ilgi artmıştı. Özellikle FPS oyunlarının serverlarında muazzam yoğunluklar yaşanmıştı ve bu oyunlar için çok verimli bir döneme girilmişti. CS:GO’da bu değişikliklerden olumlu etkilendi. Steam Charts sitesinden yapılan gözlemde, CS:GO’da haftasonu içerisinde tam 1,228,875 oyuncunun aktif olduğu tespit edildi! Bu rakamla birlikte, CS:GO için tüm zamanların en çok aktif oyuncu sayısı rekoru da kırılmış olundu. 2012’nin ortasında çıkışını yapan Counter Strike Global Offensive, Steam ile beraber oldukça verimli bir dönem yaşamaya devam ediyor. Oyuncuların karantinadan dolayı oyunlara ilgisinin artması ile beraber oyunlardaki aktiflik sayılarındaki yükseliş, devam ediyor.

CS:GO’nun ortalama oyuncu sayısında da büyük bir artış gözlemlendi. Anlık aktif oyuncu rekorunun yanı sıra, ortalama oyuncu sayısında da rekor kırıldı. 719.000 oyuncudan fazla ortalama oyuncuyla bu ay da aylık ortalama oyuncu sayısında rekor kırarak son dönemdeki yükselişine devam eden CS:GO, yakın zamanda da bu gidişine devam edecek gibi duruyor.

Bu rekorları iyi anlamak için, geçmiş rekorlara da bir göz atalım. Daha öncesindeki aktif oyuncu sayısı rekoru, 850 bin kişiyle Nisan 2016’da kırılmıştı. Daha sonraki aylarda da 500 bin ile 750 bin arasında aktif oyuncu sayısı gidip gelmişti. Ancak Ağustos ayından sonra, oyundaki aktif oyuncu sayısında hızlı bir yükseliş başladı. Şubat 2020’de 916 bin oyuncuyla rekor kıran CS:GO, Mart ayında da 1.145.972 oyuncu ile bu rekor egale edilmişti. Haftasonu ise bu rekor tekrardan kırıldı ve 1.228.875 oyuncuyla tekrardan en yüksek aktif oyuncu sayısına ulaşıldı. Tabii, bu rekorda koronavirüs endişesiyle insanların kendini izole etmesi ve internette daha fazla zaman geçirmesinin çok büyük bir payı var. Ama Battle Royale modu gibi yeni düzenlemelerin yanı sıra oyunda yaşanan bazı önemli güncellemeler de oyunun aktif oyuncu sayısındaki yükselişi tetikledi.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.