CS:GO Maçlarında İşinize Yarayabilecek Konsol Komutları

Counter-Strike Global Offensive oyununun bazı temel ayarları daha iyileştirilebilir haldedir. Bu yazıda da daha yüksek oyun kalitesi için kullanabileceğiniz bazı komutlar paylaşacağız.

Öncelikle konsolu açabilmek için ‘Ayarlar’ sekmesinden, ‘Oyun Ayarları’ kısmından Geliştirici Konsolunu aktifleştirmemiz gerekli. Daha sonra ise yine ayarlardan Klavye/Fare bölümüne giderek konsolu istediğiniz tuşla açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Konsolu açtıktan sonra aşağıdaki kodları kullanarak ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

 

Ping

mm_dedicated_search_maxping “x”

Bu komutu bir maça girmeden önce yazarsanız, CS:GO sizi tınak içindeki “x” yerine yazdığınız sayıdan daha düşük ping’e sahip olacağınız sunucularda karşılaştırmalara yerleştiriyor.

FPS

fps_max “0”

FPS bildiğiniz üzere saniyede başına düşen görüntü sayısını temsil ediyor. Bazı durumlarda oyun fps değerinizi kısıtlayabiliyor. Eğer konsola fps_max 0 yazarsanız bu fps değerinizi sınırsız yapıyor. Herhangi bir sınır koymak için sayısal değerleri değiştirerek yine bu kodu kullanabilirsiz.

Net Graph

net_graph “1”

Net graph ekranınızda, fps, ping, loss, choke, tickrate, in ve out değerleri gibi birçok işe yarar bilgiyi görmenizi sağlar. Eğer kapatmak isterseniz net_graph 0 yazmanız yeterli olacaktır.

net_graphproportionalfont 0

Net graph’ı ilk açtığınızda yazıların boyutu ve büyüklüğü gözünüzü rahatsız edebilir. Eğer küçültmek isterseniz girmeniz gereken komut yukarıda mevcut.

Voice Scale

voice_scale “0.5”

Bu komut oyun içi konuşmanın ses düzeyini belirler. Takım arkadaşlarının konuşmalarından hareket eden oyuncuları duyamayanlar için birebir!

Hud

cl_hud_playercount_showcount “0” ya da”1″

Eğer bu komut değerini ”1” yaparsanız oyun sırasında yukarıdaki takım bilgilerinde sadece her takımda kaç kişinin kaldığını göreceksiniz. Eğer ki “0” yaparsanız, steam profil fotoğraflarını da göreceksiniz. Eğer sık sık skor listesini kontrol ediyorsanız ve hangi rakibin nasıl oynadığına dair bir fikriniz varsa, geri kalan düşmanın kim olduğunu bilmek işinize yarayabilir.

Radar

cl_radar_always_centered 0

Radar’ın sizinle birlikte hareket etmesi yerine haritanın ortasına sabitlenmesini sağlar.

cl_radar_scale 0.3

Radar’ın ölçeğini arttırarak daha büyük bir alanı göstermesine yarar. Eğer radarı haritaya sabitlediyseniz, bütün haritayı görmenizi sağlar. Şahsen oyunda en çok işime yaradığını düşündüğüm iki komut bunlar.

Crosshair

Crosshair ile alakalı onlarca kod mevcut. Fakat kodlarla boğuşmak yerine bütün ayarları görerek kendi crosshair’ınızı yapabileceğiniz siteler mevcut. Buraya tıklayarak bir tanesine göz atabilirsiniz.

Parlaklık

mat_monitorgamma 1.6

Bu ayar sadece parlaklığı değiştiriyor. Karanlık noktaları daha rahat görebilmek adına maksimum değer olan 1.6’da kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!