Cosplayer Günceleri: Ceyda Doğan Karaş

Cosplayer Künyesi
Gerçek İsmi: Ceyda Doğan Karaş
Cosplayer İsmi: CepEjderi
Başlangıç Senesi: 2008

Sorular:

1-) Cosplaye sizi ne zaman, kim teşvik etti?

2006 yıllarında manga ve çizgi roman çizimlerimden sonra, bu çizimleri kostüm tasarımına çevirdiğim zaman ilham geldi. Özellikle 2008 yılına kadar cosplay kavramını sürekli araştırdım ve sonunda böyle güzel bir eğlenceyi hobim haline getirdim. Normalde 93 yılından beri oyun oynayan ve hobisini işi haline getiren bir kadınım. Asıl işim yazarlık ve oyun editörlüğü ama 2008 yılından beri de bu işi yapıyorum. Cosplay de bir yerden sonra oyun oynamak gibi hobileştirilmiş bir iş oldu benim için. Tabii oyun oynamak, benim her zamanki önceliğim.

2-) Şimdiye kadar en içinize sinerek yaptığınız kostüm hangisi oldu? Neden?

Transistor oyunundan Red isimli karakter ve Batman Arkham City – Harley Quinn’s Revenge. Bu iki kostümün yeri bende ayrıdır. Red kostümünün yapımı bana ait değil ancak giymesi ve o karakterin modelliğini yapmak; benim hayalimdi ve ona ulaştım. Harley Quinn ise bana, deri dikme işinin ne kadar zor ve eğlenceli olduğunu hatırlatıyor. Aslında diktiğim her kostümün bende ayrı bir anısı var. Bu yüzden seçmek çok zor.

3-) En beğendiğiniz yabancı Cosplayer kimdir? Neden?

Lightning Cosplay takip ettiklerimin başında geliyor. Hatun inanılmaz sevecen ve sorulara cevapsız kalan biri de değil. Kostümlerin yapım aşamasındaki açıklamaları olsun, görsellerindeki seçicilik olsun, ondan ilham almamı sağlıyor.

4-) En çok katılmak istediğiniz etkinlik hangisidir?

BlizzCon. Blizzard’ın bugüne kadar hiç kötü iş yaptığını görmedim (Diablo 3’ün ilk çıkışı dışında). Her etkinlikleri inanılmaz oluyor ve sıkı bir World of WarCraft çılgını olarak, Blizzcon’a gidebilmek için elimden geleni yapıyorum.

5-) Şartların mükemmel olduğunu varsayalım, hangi kostümü tasarlayıp taşımak isterdiniz? 

Zor bir soru. Sevdiğim ve ulaşmak istediğim o kadar çok karakter var ki; muhtemelen Optimus Prime isterdim. Aslında imkansız değil ancak bol para ve zaman gerektirir. Tıra dönüşmek biraz pahalı olsa gerek. 🙂

6-) Kostümlerinizi yapmak için malzeme olarak neler kullanıyorsunuz?

Fiziğim gereği daha çok kumaş ve deri tercih ediyorum. Büyük zırhlar ve koca silahlar, bana hiç uymuyor. Cosplay yaparken, kendime yakışanı giymek beni daha mutlu ediyor. Özellikle mat veya likralı kumaşların yanına, aynı şekilde mat deriyi tercih ediyorum. Ayakkabı yapımında da aynı içerikleri kullanıyorum. Kumaşın kaliteli olması çok önemli. Üzerimde sanki sıradan kaliteli bir kıyafet gibi durması hoşuma gidiyor. Böylece fotoğraf çekimlerinde parlama olmuyor.

7-) Genelde bir kostümü hazırlamak ne kadar sürüyor?

Her kostümde bu durum değişiklik gösterir. Özellikle cosplay yapacağım karakterin büyük bir objesi varsa; objenin boyamasıydı,  boyanın kurumasını beklemesiydi vs. gibi süreçler var. Bu süreçler bazen 1 hafta, bazen 1 ay kadar sürebiliyor. Bunların dışında genelde sadece kumaş veya deri gerektiren bir karakterin cosplayini yapacaksam, 1 haftalık süreç yeterli oluyor. Hatta bazen 2 günde kostüm dikmişliğim vardır. Söz konusu cosplay menajerliği olunca, bazen işimi hızlı yapmam gerekiyor. Tabii asıl işimin yazarlık olduğunu varsayarsak, hobimden de maddi kazanç sağlamak (ufak da olsa) hoşuma gidiyor. Bunlara bir de evli olmanın verdiği sorumluluklar ekleniyor. Bir yerden sonra yaşantım, eşimin ve hobilerimin etrafında dönüyor. Şanslıyım ki anlayışlı ve işime saygılı bir eşim var. Özellikle kaliteli iş yapılmak isteniyorsa, uzun süreçler daha işlevsel oluyor. Günümüzde internetin ne kadar yaygın olduğunu biliyoruz ve hatta sosyal medya da öyle. Merak edilen veya iyi iş çıkarılmak istenen bir kostümün dikkatlice araştırılmasından yanayım. Tabii ne olursa olsun, cosplay benim için bir hobi. Kimse sizi hobiniz için yargılayamaz. Sadece söz konusu iş olunca, daha dikkatli olmak ve iş ciddiyetinde bazı şeyleri yapmak gerek.  Bunların dışında cosplay, herkesin eğlenceli hale getirebileceği bir hobi değil. Gerçekten zor ve emek isteyen bir hobi. Ancak işin ucunda bürünmek istediğiniz karakter gibi davranmak veya onun davranmasını istediğiniz gibi bir karakter yaratmak varsa, dünyalar sizin oluyor. Düşünsenize hamburger yiyen bir Optimus Prime… İşte bunu cosplay ile renklendirebiliyorsunuz. Bu yüzden cosplay, oyun oynamak kadar eğlenceli bir hobi bence.

Örnek Videolar:

Red Bull Shape Shifters’da Red’e Dönüştü!

LoL: Kış Turnuvası Cosplay

Yaz Sezonu Turnuvası Cosplayleri – Lol Türkiye Cosplayleri 2013 

Habersi Com’un derlediği Ceyda Karaş Doğan Cosplayleri

Cosplay Etkinlikleri:

Kontakt 1 (2011) (LoL – Katarina), Game X 2011 (Lara Croft), ToruCon 2012 (LoL – Katarina), Kontakt 2 (2012) (LoL – Pentakill Sona / LoL – Officer Caitlyn), Game X 2012 Riot Türkiye Cosplay Sorumlusu (LoL –Katarina / LoL – Blackthorn Morgana), Diablo III Aral Taksim Etkinliği Gece Satışı (14 – 15 Mayıs 2012) (Diablo – Demon Hunter), Riot Basın Toplantısı (26 Eylül 2012) (LoL – Katarina), TAKT Cadılar Bayramı Partisi (13 Ekim 2012) (Ventrue – World of Darkness), İzmir Cosplay 2012 (LoL – Safari Caitlyn), Star Wars Episode I: The Phantom Menace 2012 (Random Jedi), Mekakon 2012 (LoL – Safari Caitlyn), Kontakt 3 (2013) (Resident Evil – Ada Wong), ToruCon 2013 ( LoL – Mistletoe LeBlanc), Game X 2013 (DotA 2 – Akasha Queen of Pain), Kontakt 4 (2014) (Fairy Tail – Erza Scarlett / Batman Arkham City – Harley Quinn’s Revenge), Game X 2014 (Batman Arkham City – Harley Quinn’s Revenge / NTT Game Host), ToruCon 2014 (Gintama – Tsukuyo), The Hobbit: An Unexpected Journey Ön Gösterim Etkinliği (13 Aralık 2012) (LotR – Rivendell Elf), Merlin’in Kazanı DotA 2 Tournament (2013) (DotA 2 – Akasha), League of Legends Kış Sezonu Turnuvası (19 – 20 Ocak 2013) (LoL – Mistletoe LeBlanc), Orlando Bloom, Magnum için Türkiye’de (19 Mart 2013) (LotR – Rivendell Elf), AnimeShouten Kış Cosplay Partisi 2013 (LoL – Mistletoe LeBlanc), League of Legends İlkbahar Sezonu Turnuvası (27 – 28 Nisan 2013) (LoL – Heartseeker Vayne), GameX in Trump (17, 18, 19 May 2013), League of Legends Yaz Sezonu Turnuvası (10 Temmuz 2013) (LoL – Pentakill Sona), League of Legends Türkiye Büyük Finali (28 Temmuz 2013) (LoL – Surfer Singed), Galaxion Episode 0 – Prologue (27 Eylül 2014), Gamers’ Friday #2 (24 Ekim 2014) (Street Fighter – Crimson Viper), Matsuri Festival, Komşumuz Japonya (26 Ekim 2014) (Gintama – Future Tsukuyo), Multiplayer Game Fest Chapter 1 (21 Aralık 2014) – Multiplayer Live 1. Yıl Partisi: Chapter One (Batman – Harley Quinn), Multiplayer Game Fest Chapter 2 (18 Nisan 2015)

Kostümleri:

Miss Fortune (League of Legends), Succubuss (World of Warcraft), Christmas Mom (New Year), Lara Croft (Tomb Raider), Katarina The Sinister Blade (League of Legends), Safari Caitlyn  (League of Legends), Demon Hunter (Diablo), Officer Caitlyn  (League of Legends), Pentakill Sona (League of Legends), Demon Hunter (Diablo 3), Blackthorn Morgana (League of Legends), Rivendell Elf (Lord of The Rings), Mistletoe LeBlanc (League of Legends), Ada Wong (Resident Evil: Retribution), Heartseeker Vayne (League of Legends), Sakura Haruno (Naruto Shippuden), Akasha (DotA 2 – Queen of Pain), Harley Quinn’s Revenge, Erza Scarlet (Titania) – Robe of Yuen, Tsukuyo (Gintama), Crimson Viper (Street Fighter), Future Tsukuyo (Gintama), Red (Transistor), Blair (Soul Eater), Mitsuru Kirijo (Persona 3)

Ödülleri:

*Kontakt 2011 cosplay yarışması – Birincilik (Ödül: Nintendo Wii)
*Torucon 2012 cosplay yarışması – Jüri Özel Ödülü (Ödül: Death Note Manga)
*Diablo III 2012 – Üçüncülük (Ödül: Diablo 3)
*Mekakon 2012 cosplay yarışması – İkincilik (Ödül: Bleach Anime Figürü)
*GameX 2012 – (Riot Cosplay Sorumlusu / Blackthorn Morgana – Katarina The Sinister Blade )
*GameX 2012 cosplay yarışması – Birincilik (Ödül: 5000 RP, Teemo Şapkası, League of Legends T-Shirt)
*GameX 2013 cosplay yarışması – İkincilik (Ödül: Bilge Adam eğitimi)
*ToruCon Istanbul 2014 (Tsukuyo -Gintama- Grup cosplay yarışması)

Sosyal Mecraları:

Facebook
Twitter
Twitch
Instagram

Galeri:

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Halil Karabulut

Ya online olursun, ya da yok olursun!