Clash Royale’in Yeni Rakibi: Castle Burn

Bir aralar, üst sıralara demir atmış bir oyundu Clash Royale. Sunduğu rekabet hissi çok sevilmişti. Eskisi kadar olmasa da hala oynanmaya devam ediyor. Castle Burn’de Clash Royale mantığı üzerine kurulmuş bir oyun olarak göze çarpıyor. Karşılıklı kaleleri bulunan oyuncuların temel amacı, rakip kaleyi yıkarak oyunu kazanmaya çalışmak. Peki bunu nasıl yapacaksınız, şimdi onu açıklayalım.

Castle Burn farklı yapısıyla öne çıkmaya çalışan bir yapım. Bu farklılığı da build mekanizması oluşturuyor. İki farklı yapıyı kullanıyorsunuz oyunda. Birincisi asker kapasitenizi artıran çadırlar ve ikincisi mana üretme hızınızı artıran kristaller. Çadırlar, alan içinde istenilen yere, belli bir mana karşılığında kurulabiliyor. Ana kaleniz size zaman geçtikçe mana sağlamaya devam ediyor. Kurduğunuz çadırlar size daha fazla alan kazandırıyor ve eğer kristal koyabileceğiniz yerler alan içinde kalıyorsa, onları da belli bir mana karşılığı aktif edebiliyorsunuz. Bunları yaparken ise karşı tarafın ne yaptığını göremiyorsunuz; alanınızın dışı, gölge modunda görünüyor ve bu da sizi hep diken üstünde tutmaya yetiyor.

Goblinler Geliyor!

Savaş tarafına geçtiğimizde ise yine farklı bir mekanik görüyoruz. Clash Royale’deki gibi bir deste kurmuyoruz, onun yerine tier olarak adlandırılan sınıflara ayrılmış kartlardan seçim yapıyoruz. Açmış olduğunuz kartların hepsini kullanabiliyorsunuz. 3 farklı tier mevcut oyunda. Tier 2’deki kartları kullanmak için tier 1’den 2 kart aktifleştirmeniz lazım. Aktifleştirme işlemi de belli bir manayla gerçekleştiriliyor. Tier 3’e geçmek için de tier 1 ve 2’den toplam 4 kart aktifleştirmeniz gerekiyor. Toplam 6 adet kart aktifleştirebiliyorsunuz ve belli bir deste olmadığı için de ileriki süreçteki kartları, rakibinizin destesini karşılayabilecek şekilde seçmeniz mümkün.

Castle Burn

Ateş Toplarını Gönderin!

Kartları aktifleştirdiğiniz anda savaşa başlayabilirsiniz ya da gelişmeye devam edebilirsiniz. Her kart mana ve çadırda yer olduğu müddetçe istendiği kadar oynanabiliyor, o konuda herhangi bir limit yok. Yine her kart farklı mana ve yer kaplama değerlerine sahip. Mesela güçlü denilen tier 3 kartları, oynanabilmek için daha fazla mana istiyor ve daha çok yer kaplıyor. Kurduğunuz her çadır size 10 kapasitelik bir alan açıyor ama 100 kapasiteyi de aşamıyorsunuz. Ayrıca her oyuncunun bir kahramanı var ve istediği zaman oynayabiliyor. Her kahraman farklı güç değerlerine ve süper güce sahip. Ek olarak her tier gelişmesinde, kahramanınız da gelişiyor.

Oyunda 3 farklı kart tipi göze çarpıyor. Tower, savunma kulesi gibi yapıları barındıran kartlar. Unit, sahaya sürdüğünüz ve karşı rakibe saldırabilen kartlar. Spell ise size avantaj sağlayabilecek büyü kartları. Kartlarınızı, koleksiyonunuzdan daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Özelliklerini ve hangi kartlara karşı güçlü ya da güçsüz olduğunu görebilirsiniz. Burada yapılabilecek bir olaydan bahsetmek istiyorum. Örneğin büyük kartlarla rakibinizi sıkıştırmak istiyorsunuz. Rakibiniz bunu küçük kartlarla, fazla sayıda kart oynayarak karşılayabilir. O halde siz de hemen, alan saldırıları yapan kartları aktifleştirerek tekrar ona üstünlük sağlayabilirsiniz.

Maçların dışında ne yapabilirsiniz peki? Kart koleksiyonunuza göz atabilirsiniz dedik. Onun dışında mağazasında, işinize yarayabilecek ürünlere bakabilirsiniz. Kahramanların hikayelerine göz atabilirsiniz ki bu hikayeler siz belli görevleri başardıkça açılıyor. Başarımlarınızı kontrol edebilirsiniz. PvE kısmından ödüller kazanabilirsiniz. PvE kısmını önce yapmanızı öneririm çünkü size, sizde olmayan kartları bile deneme imkanı sunuyor.

PvP tarafında ise casual ve ranked olmak üzere iki mod bulunuyor. Casual kısmı kendinizi denemeniz için girebileceğiniz bir mod. Burada taç puanınız etkilenmiyor. Ranked ise bildiğiniz üzere, oyuncular arasında üst sıralara çıkabilmeniz için gerekli. Burada savaşlardan kazandığınız taç puanlarıyla kümeden kümeye atlayıp, Champions kümesine erişmeye çalışıyorsunuz. Acele ederseniz çok geç kalmadan yetişebilirsiniz çünkü oyun yeni olduğu için bu kümede biri yok.

Son olarak ise klan seçeneği henüz aktif değil ama yakın zamanda eklenecektir. Yaşadığım internet sorunları ve birkaç bug da biraz üzücü oldu açıkçası. Ama dediğim gibi daha yeni olduğu için bu eskiklerini kapatacaktır Castle Burn. Eğer rekabet duygusunu yaşamak için bir oyun arayışındaysanız, geç olmadan Castle Burn’e dalmanızı öneririm.

Tarihin Sırlı Sayfalarına Gömülmüş Oyun: Killswitch

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'