Çin’de 16 Yaş Altı Çocuklara Oyun Yasağı Getirildi!

Ülkesindeki vatandaşlarına oyunlarla alakalı getirdiği kısıtlamalar ile gündeme gelen Çin, bu sefer de 16 yaş altındaki çocuklara kısıtlama getirdi.

Çin’de 16 Yaş Altı Çocuklara Oyun Yasağı Getirildi!

Gençler ile alakalı aldığı kararları uygulayarak ülkesindeki gençlerin oyun bağımlılığı sahibi olmasının önüne geçmek isteyen Çin, yasaklarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 18 yaş altı vatandaşlara online oyunlara girme yasağı getiren ülke, bu sefer de 16 yaş altını hedef aldı. Yeni çıkartılan kararnameye göre, 16 yaş altındaki çocukların belirli günlerde ve saat aralığında oyun oynamasına müsaade edilecek.

Alınan karara göre 16 yaş altındaki çocuklar, resmi tatillere ek olarak, Cumartesi-Pazar ve Cuma günleri sadece 1 saat gibi bir süreyle oyun oynayabilecekler Alınan bu kararın ağır olduğu yönünde sosyal medyada tepkiler gösterildi. Gençler üzerindeki otoritesini arttırmak isteyen Çin, oyun bağımlılığını kontrol altına almak istese de ülkenin uyguladığı yöntemlerin dozunun fazla olduğu yönünde tepkiler gelmeye devam ediyor. Gelecekte bu kısıtlamaların devam edeceği tahmin ediliyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.