Bu bir spor, bu e-spor!

Son Güncelleme Tarihi:

Eski bir e-spor oyuncusu düşünün. Kariyerine profesyonel olarak Age of Empires II oynamaya başlayacak kadar eski. İşte bu isim, Fransız Yoann “Zidwait” Wezemal, inanılmaz bir videoya imzasını attı.

2003-2004 yıllarında GK, CFM ve JiwA gibi takımlarda Age of Empires oynayan, ardından da trendin Warcraft III’e doğru yönelmesiyle 2006 yılına kadar PsO, kGs, AdC, RFR takımlarında W3 oynayan Zidwait, 7 yıldır Fransız efsanesi aAa için editörlük ve menajerlik yapıyor.

Yoann "Zidwait" Wezemal

Yoann “Zidwait” Wezemal

Şu anda aAa’de editörlük görevinin yanı sıra SC2 takımının menajerliğini yapan Yoann, son 3 senedir stream yapmasının yanı sıra, 2 senedir de aAa Web TV’nin yöneticiliğini üstlenmiş durumda.

Geçen yılların ardından Fransa için önemli bir e-spor adamı haline gelen Yoann “Zidwait” Wezemal, dün yayınladığı video ile e-sporcular arasında bir anda fenomen haline geldi. 1 günde 18,000+ izlenen videosu “This is a sport, this is esport” ile e-sporun gerçek bir spor olduğunu anlatmaya çalışan Yoann’ı 2 kısa soru için rahatsız ettik ve kendisi GameXNow’a özel açıklamalarda bulundu:

[quote][box_dark]Christopher Willekens: Merhaba Yoann, neden böyle bir video yapma gereği duyduğunu herkese açıklayabilir misin?

Yoann Wezemal: Bu video yapmayı 1 yıldır düşünüyordum. E-spor’dan olmayan insanların sürekli “bu evinden çıkmayan inekler için” tarzı sözler söylemesinden bıkmıştım, o yüzden öyle bir video yapmak istedim ki; büyükanneme gösterdiğimde bile e-sporun ne olduğunu anlayabilsin ve artık banalleşmiş medyanın insanlara empoze ettiği düşüncelerden kurtulsun.

İlk olarak IEM’de, DreamHack’te ve WCS Europe’ta birkaç şey çekmeyi düşündüm, ancak hızlıca fark ettim ki, yeteri kadar video sahibi olmak yıllarımı alırdı. Dolayısıyla durup “Tamam, bunu, benimkinden kat kat daha iyi olan videoları alarak yapmalıyım.” ESL, MLG, DreamHack kameramanları ve genel topluluk sayesinde muhteşem videolar elde ettim. Hepsine büyük bir teşekkür yolluyorum.[/box_dark]

[box_light]Christopher Willekens: E-Spor ile ilgili heveslerin nedir?

Yoann Wezemal: E-Sporu gelecekte gerçek bir spor olarak göreceğimizi umuyorum ve öyle hissediyorum. E-Sporu olimpik bir spor olarak göreceğimiz günün hayalini kuruyorum. Yani, neden Real Madrid’in ya da Chicago Bulls’un bir e-spor takımını bünyesine kattığını görmeyelim ki? Bu muhteşem olurdu. Ancak tabii ki bunun için, daha çok çalışma yapmak ve yıllar geçirmek gerekiyor.[/box_light][/quote]

[toggle_simple title=”Please click here for English version of questions” width=”Width of toggle box”][box_dark]Christopher Willekens: What was the main reason of making this video?

Yoann Wezemal: It’s been a year I think making this video. I was tired of hearing non-eSport people saying “this is for geeks who do not leave home” etc. So I thought to make a video that I could even show to my grandmother, so she can understand what eSports is and no longer have the bad idea given to them by mainstream media.

First I thought to shoot a few moments at IEM, DreamHack, WCS Europe or other events where I went. But I quickly realized that it would take me years to get enough videos. So I said “ok, lets take videos that are much better than mine.” With ESL, MLG, DreamHack cameramen and the community in general, I managed to retrieve great videos. A big thanks to them.[/box_dark]

[box_light]Christopher Willekens: What is your ambition for eSports?

Yoann Wezemal: I hope that in the future we will see eSports as a real sport, as I feel it. I dream of one day seeing eSports as an Olympic sport and why not seeing Real Madrid or Chicago Bulls recruiting a team? That would be awesome! But there are still work and years before that…[/box_light][/toggle_simple]

İşte Yoann “Zidwait” Wezemal tarafından yapılan o muhteşem e-spor videosu, bence siz bile büyükannenize izletebilirsiniz!

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!