Borderlands 3 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Borderlands 3 hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi sizler için yazımızda derlemeye çalıştık. Bakalım neymiş ne değilmiş bu Borderlands 3.

Borderlands serisinin koyu bir fanı olarak söylüyorum ki bu oyun tek kelime ile mükemmel olacak. Yukarıdaki tanıtım fragmanını izlemediyseniz bu yazıyı okumayı hemen bırakın ve öncelikle fragmanı izleyin. Ben zaten izledim, okumaya devam edeceğim diyorsanız gidin bir kez daha izleyin ve daha çok gaza gelin. Evet, fragmanı izlediğinizi umarak haydi hep beraber yazımıza devam edelim.

Borderlands 3, PAX East 2019’da Gearbox konferansında tanıtıldı ve fazla detay verilmedi. Sonrasında E3 (Electronic Entertainment Expo) ile yeni fragmanlar ve oynanış videoları ile oyun hakkında görsel olarak daha fazla şey öğrendik ama hala pek fazla detay bilmiyorduk. Bu detayları da, PC Gamer’ın düzenlediği PC Gaming Show’da verilen röportajlardan öğrendik. Bu yazımızda da bu bilgilerin hepsini sizler için derledim.

 • Co-Op: 4 kişiye kadar
 • Oyun süresi: Yaklaşık 30 saatlik ana hikaye
 • Mikro ödeme: Var ve onun dışında DLC’ler
 • Çıkış tarihi ve platformu: 13 Eylül 2019 ve 2020’ye kadar sadece Epic Store’da

Borderlands 3’te takım arkadaşlarınızla iletişim için ping sistemi olacak

Gearbox oyun içi iletişimi daha etkili bir hale getirmek için oyuna ping sistemi ekledi. Ping sisteminin nasıl çalıştığını merak edenler yukarıdaki videoyu izleyebilir. Bu sistem oyun içerisinde iletişim için mikrofonu kullanamayanlar veya kullanmak istemeyenler için mükemmel.

Borderlands 3’ün yeni düşmanlarını Claptrap’in bu klibinde görebilirsin

Ve Claptrap’in tekme yiyerek güneşe uçuşunu izleyebilirsiniz. 🙂

PC Gaming Show’dan Borderlands 3 hakkında sorular ve cevapları

Gearbox’ta yaratıcı yönetmenlik yapan Paul Sage bu sene PC Gaming Show’a katıldı ve Borderlands 3 hakkındaki soruları cevapladı. Daha detaylı incelemek isterseniz videoya göz atabilirsiniz.

Soru: Silahların dışındaki ekipmanlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Önceki oyunlarda normal bomba dışında birkaç çeşit bomba vardı: zıplayan, yapışan, bölünen ve havada dönüp mermi sıkan bombalar. Bunların birleşimi olan bombalar yoktu ama bu oyunda bunlardan bir sürü göreceğiz. Geçen gün oyunu denerken bir bomba buldum ve bomba durmadan zıplıyordu ayrıca hem düşmana yapıştı hem de patladıktan sonra etrafa mermi saçmaya başladı.

Soru: Artifactler nelerdir nasıl çalışacak?

Cevap: Artifactler sadece karakterin hareketlerine çeşitlilik katacak nesnelerdir. Mesela yerde daha hızlı kayabilmenizi veya her kaydığınızda ardınızda bir patlama bırakabilmenizi sağlayacaklar.

Soru: Oyunun sonunda bizleri neler bekliyor?

Cevap: Önceki Borderlands oyunlarını oynayanlar Badass Ranks sistemini hatırlarlar. Bilmeyenler için, Badass Ranks sistemi karakterlerinizin istatistiklerine ortak olarak etki eden bir sistemdi. Bizde bu oyunda bu sistem yerine Guardian Rank adında bir sistem getirmeye karar verdik. Bu sistem sonsuza kadar gitmiyor ama farklı skiller ve skinler sağlıyor. Ayrıca oynadığınız her karakter, bu Guardian Rank’lerden fayda sağlıyor.

Soru: Borderlands 3’te boss savaşları nasıl olacak?

Cevap: Önceki oyunlardaki gibi tek “vault” yerine birden fazla “vault” koymayı tercih ettik. Oyun içerisinde çok büyük ve çok fazlı bosslarla karşılaşıcaksınız. Ayrıca oyun süresince baya fazla mini-bossla da karşılaşıcaksınız. Yani oyun süresince fazlasıyla bossla karşılaşıcaksınız. 🙂

Soru: Silahlarımızı hayvanımız gibi sevebilir miyiz?

Cevap: Silahlarınızla ne yapacağınız yargılamak için burada değilim ben!

Oyun sonundaki Guardian Rank sistemi nasıl çalışıyor?

PC Gaming Show’un kulisinde Paul Sage’e Guardian Rank ve Borderlands 2 ve 3 arasındaki hikaye açığını kapatacak olan DLC hakkında daha fazla soru sormuşlar.

Oyunun hikayesini bitirdiğiniz anda 50 level (Oyunun level sınırı) olmasanız bile Guardian Rank’ler açılıyor. Guardian Rank’ler sayesinde kazandığınız ödüller tek karakter için değil bütün karakterlerinizde geçerli olacak. Guardian Rank’ler 3 kategoriye ayrılacaklar ve bunlar: saldırı, defans ve işlevsellik.

Oynanış videosunu gösterdikleri etkinlikte oyun hakkında öğrendiğimiz 10 şey

 • Oyun içerisindeki üssümüz bir uzay gemisi
 • Oyunu oynamak için internete bağlı olmak zorunda değiliz
 • Düşmanlarımızın araçlarını, onları içerisinden atıp kullanabiliriz
 • Baş düşmanlarımız “hayal edebileceğiniz geleceğin en adi canlı yayıncıları gibi”
 • Ana hikaye görevleri 30 saat sürüyor “eğer sadece onları oynarsanız”
 • Slot makineleriyle beraber Moxxi’nin barı geri dönüyor
 • “Emote” kullanabileceğiz
 • Yok edilebilir siperler var
 • Kozmetik için mikro ödeme ve DLC’ler olacak
 • Claptrap’in sesi hala daha yüksek ve çok tiz 🙁

Borderlands 3 multiplayer

“Borderlands 3’te 4 kişiye kadar co-op olacak ve eğer işler yolunda giderse platformlar arası co-op getirebiliriz.” Gearbox CEO’su Randy Pitchford’un dediğine göre, çıkış tarihinin açıklanmasından önce geliştiriciler platformlar arası co-op sistemine ilgili olduklarını söyledi.

Henüz bu konu hakkında doğrulanmış bir şey yok ama 2K’in söylediğine göre “platformlar arası oynama sistemini yakından inceliyoruz ama bunun hakkında onaylayacağımız veya açıklayabileceğimiz bir şey yok şu an elimizde.”

Loot yapmak için birbirimizle kavga etmeyeceğimizi, tabi istemezseniz, biliyoruz çünkü her oyuncunun kendi lootu olacak. Bu demek oluyor ki tanımadığınız birisiyle veya açgözlü bir arkadaşınızla oynarken en iyi silahı veya ekipmanı alacağım diye endişe etmenize gerek yok. Ayrıca Borderlands 2’de olduğu gibi ortak loot sistemini de kullanabileceksiniz.

Gearbox’ın GuardianCon’da söylediğine göre Borderlands 3’te level kasmak için saatlerimizi harcamaya gerek yokmuş çünkü level senkronizasyonu varmış bu da demek oluyor ki, son level bir arkadaşınız sizin oyununuza katıldığında bütün düşmanları tek atamayacak. O sanki kendi seviyesinde oynumuş gibi olacak. Sonradan da oyun seviyeniz değiştikçe kendi içerisinde bunu düzenleyerek gösterecek. Level senkronizasyonu sistemi kişisel loot sistemi gibi açılıp kapanabilecek.

Arkadaşlarınızla oynamıyorken bile onların varlıklarını hissedebileceksiniz. Eğer birlikteyken herhangi bir eşya satarlarsa siz o eşyaları kendiniz oynarken geri alabileceksiniz. Eğer arkadaşlarınız kendilerini cömert hissediyorlarsa hiç bu şekilde uğraşmadan direkt mail olarak size o eşyayı yollayabilecekler. Ayrıca yetenek diziliminiz için veya eşyalarınız için yeni fikirler arıyorsanız arkadaş listenizden arkadaşlarınızın envanterini ve yetenek dizilimlerini görebileceksiniz.

Borderlands 3’te ne tür loot olacak?

Ayaklı silahlar! Ne kadar olağanüstü korkutucu bir şey. Borderlands 3’te bir milyarın üstünde silah olacakmış. Tahminen hepsi rastgele oluşturulmuş özellikler ve sürprizlerle gelecek. Borderlands evreninde bir silaha bakarak neler yapabildiğini (Patlıyor mu? Asit mi fırlatıyor? İnsanları ateşe mi veriyor?) söyleyemediğimiz için silahların çoğu bir sır olacak. Tabi bir sürü elemental hasar veren ve patlamalı silahlar bekliyorum. Çünkü Borderlands evrenindeyiz. Kesinlikle dondurucu silah ve değişik oyuncaklar da göreceğiz.

Ayrıca Gearbox “düşmanlara hakaretler yağdırırken onların peşinden koşan” silahların sözünü verdi ki bu kulağa MÜKEMMEL geliyor.

Ayrıca yeni bir elemental hasar türünün olduğunu öğrendik o da, radrasyon.

Şu ana kadar gördüğümüz bir kaç ilginç silah:

 • Çim biçme makinesi gibi çalıştırılan bir silah
 • Fırlattığınızda zıplayan bir bombaya dönüşen silah (büyük ihtimalle Tediore silahı)
 • Roket yerine hamburger atan bir roket atar

Vault Hunter’lar kim?

Borderlands 3’teki Vault Hunter’lar:

 • Moze the Gunner
 • Amara the Siren
 • FL4K the Beastmaster
 • Zane the Operative

Başka hangi karakterler Borderlands 3’te gözükecek?

Çıkan ilk fragman daha çok Borderlands serisini anma ve kutlama tarzında bir fragmandı. Fragmanda önceki oyunlardan tanıdık yüzlerle karşılaştık hep. Bu tanıdık yüzlerin içerisinde diğer Vault Hunter’lardan Lilith, Maya, Brick, Mordecai ve Zer0 var. Tales from the Borderlands’ten de ana karakterlerden biri olan Rhys çıkıyor ve görünüşe göre kendisi baya bir tarz değişikliğine gitmiş. Süslü bir ceket giyiyor ve artık bir bıyığı var. Ayrıca Tiny (şu an normal) Tina, Marcus, Ellie, Sir Hammerlock, Claptrap ve eski birkaç düşmanımız da var.

Borderlands 2’de de ilk oyundan bir sürü karakter bulunuyordu. Belli ki bunu serinin son oyununda da devam ettirmek istiyorlar.

Borderlands 2’yi oynayanlar bilir, eğer oynamadıysanız uyarıyorum, bu paragrafın geri kalanı spoiler içeriyor. Oyunun sonunda sadece Pandora’da Vault olmadığını evrenin her yerinde olduğunu öğrenmiştik. Tales from the Borderlands’te de Rhys ve Fiona, The Traveller’ı durdurmak için bulabildikleri kadar adam toplamışlardı. Bu adamların arasında Zer0 ve Claptrap de vardı. Eğer bu oyunda bu mantık üzerinden giderse bütün karakterleri düzgün kullanabilme potansiyelleri var.

Bir Borderlands fanı olarak benim hikayeden beklentim Vaultlar ve bu Vaultları yapan Eridian ırkı hakkında daha çok bilgi edinmek. Vaultlar açıldıktan sonra, içerisinde eski oyunlardaki birden fazla Vault Hunter ile beraber savaşmak.

Baş düşmanlarımız kim?

Bir sürü yaratık, uzaylı ve robot ama sen tabi ki bunu değil detayları istiyorsun. Şimdiden uyarıyım burdan sonra yazacaklarımın çoğunun doğruluğu kesin değil sadece fragmandan gördüğüm kadarıyla çıkardığım teoriler. Baş düşmanımız resimde de gördüğünüz Calypso kardeşler, ayrıca ikizler.

Fragmanda Lilith’i sanki çok sağlam bir kavgaya girmiş ve kaybetmiş gibi bir yere doğru sürüklenerek gittiğini görüyoruz. Sürüklendiği sırada koluna dikkat ederseniz dövmesi yok. Bu da demek oluyor ki bir şekilde güçleri elinden alınmış gibi duruyor. Ayrıca fragman boyunca bir sürü Siren görüyoruz. Tahminimce Calypso kardeşler bir şekilde bir Siren’ın güçlerini elinden almayı ve başkasına aktarmayı bulmuş gibi duruyor ve büyük ihtimalle Lilith’in güçlerini aldı. Bunu nereden çıkardın diyecek olursanız, fragmanı tekrardan izleyin ve ikisinin dövmelerine dikkat edin. Tamam, fragmanın bir kısmında Lilith’in dövmeleri görülüyor ama demek oluyor ki Lilith’in güçlerini daha sonradan alıyorlar.

İkizlerin psycholardan, robotlardan, mutantlardan ve canavarlardan oluşan büyük bir ordusu var. Tabi bunların yanında Borderlands evreninin habitatının vazgeçilmezi olan spiderantlar ve varkidler de var.

Oyundaki üssümüz bir uzay gemisi ve farklı gezegenlere gideceğiz

Sanctuary 3 operasyon merkezimiz ya da üssümüz. 2. oyunda Sanctuary ilk başta Caustic Caverns’ın üzerine kurulu bir yerken, sonradan Handsome Jack’in hain planıyla etrafındaki güç kalkanı deaktif hale geldi ve Helion’dan roket yağmaya başladı. Şehir buna fazla dayanamazdı. Scooter’ın uzun zamandır planladığı Sanctuary 2.0’ın zamanı gelmişti, yani havada süzülen bir Sanctuary. Saldırıdan bir an önce kurtulmaları lazımdı ve bunun için Lilith bütün şehri ışınlamaya karar vermişti. Sanctuary artık havada süzülüyordu ve güç kalkanı tekrardan devredeydi. Bu oyunda ise Sanctuary artık bir uzay gemisi oldu.

Tabi Sanctuary 3 içerisinde, gezegenden gezegene atlarken tek başımıza değiliz. Önceki oyunlardan tanıdık yüzler olacak. Moxxi’nin barı slot makineleriyle beraber gemide. Sir Hammerlock olmadan olmaz tabi ki. Küçük bir not ekleyeyim, Sir Hammerlock’ın odasında, öldürdüğümüz canavarlardan aldığımız hatıraları veya kellelerini toplayabileceğiz. Crayz Earl’s Black Market de yine gemimizde. Benim en çok hoşuma giden kısıma geldik. O da, silahlarımızla dekore edebileceğimiz kendimize ait bir odamız olması.

Son olarak Borderlands 3’ün satış fiyatı

Borderlands 3’ün dijital olarak satılan 3 farklı versiyonu var:

 • Standard Edition: 60$
 • Delux Edition: 80$
 • Super Delux Edition: 100$

Standard Edition sadece oyunu barındırıyor.

Delux Edition’da ise Retro Cosmetic Pack, Neon Cosmetic Pack, Gearbox Cosmetic Pack ve son olarak XP bonusu ve eşya düşürme olaslığını arttıran modlar olacak.

Super Delux Edition ise Delux Edition’ın içerdiği bütün bonuslar var bunun üstüne Season Pass ve Butt Stalion weapon skin, weapon trinket ve grenade modunu içeriyor. Ayrıca 17 Eylül’den sonra satış fiyatı 120$’a çıkacak.

Bağımsız Geliştiriciler Google Stadia’ya Akın Ediyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!