Board Game İnceleme: Twilight Struggle

Son Güncelleme Tarihi:

Twilight Struggle

Sene 1945, müttefikler Hitler’in büyük savaş makinasını yok etmişler ve insanlığın en yıkıcı güçleri Japon imparatorluğunu dizleri üzerine çöktürmüşler. Bir zamanlar bir çok büyük gücün olduğu bu sahnede artık sadece iki tane kalmış. Dünyanın bu büyük tehlikeye karşı direnebilmesi için sayılı birkaç ayı kalmış. Evvelki yılların dev savaşlarında olduğu gibi bu savaşın kaderini askerler ve tanklar belirlemeyecek, bunun yerine politikacılar, ajanlar, bilim insanları, dahiler, sanatçılar ve hainler belirleyecek. Twilight Stuggle, kırk beş senelik entrikaları, prestiji ve Sovyetler Birliği ile Birleşik Devletler arasındaki zaman zaman canlanan savaşları konu alan iki oyunculu bir oyundur. Bütün dünya, bu iki devin kendi ideolojileri ve yaşam biçimleri için dünyayı daha güvenli kılmak için verdikleri bir savaşta sahne olmuştur. Oyun bu iki “süpergücün”arasında gerçekleşir ve sadece bir tane galibi olacaktır!

tstrg 1tstrug 2

Kartlar, zarlar, pullar ve karton bir dünya haritası gibi içeriklere sahip olan Twilight Struggle Boardgamegeek sıralamalarında 1. sırada duruyor.  Oyunun tasarımcıları Ananda Gupta ve Jason Matthews.

Oyunun oynanışına gelirsek. Öncelikle oyunculardan bir tanesi Sovyetler Birliği ve diğeri de Birleşik Devletler oluyor. Oyunun on turdan oluşuyor; oyunda erken dönemli, orta dönemli ve geç dönemli savaş seçenekleri var. Oyun geliştikçe oyunun hakimiyet amacı haritanın ortasında kalan Avrupa ve Orta Doğu’dan yavaş yavaş bütün dünyaya yayılıyor. Oyunun farklı mekaniklerinden bir tanesi de oyunda nükleer savaş kavramına değiniliyor olması. Ve nükleer savaşı başlatan oyuncunun oyunu kaybediyor olması da dünyevi bir mesaj veriyor. Oyunun farklı bir mekaniği de aya yerleşme seçeneğini sunuyor olması.

Kutulu oyun seven insanlar için en ideal oyunlardan bir tanesi.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Halil Karabulut

Ya online olursun, ya da yok olursun!