Bir Indie Oyun Mucizesi: SUBNAUTICA

Subnautica sizleri hiç bilmediğiniz bir gezegenin, hiç bilmediğiniz sularına atan bir hayatta kalma oyunu. Unknownworlds tarafından geliştirilen oyunun asıl amacı tamamen su altında geçen bir oyun konsepti oluşturmak iken, oyuna gelen olumlu yorumların sonucunda oyun geliştirilmeye devam ediyor ve geçtiğimiz haftalarda full sürümü piyasaya çıktı. Oyunun oynanışından bahsetmeden önce, oyunu teknik açıdan ele almak istiyorum.

Birbirinden Farklı Ekosistemleri İle Subnautica

Oyun görsel açıdan tam bir sanat eseri diyebiliriz. Oyunda ilerledikçe karşınıza birbirinden daha yaratıcı dizaynlara sahip yaratıklar ve bu yaratıklar ile uyum içinde olan ekosistemler çıkmakta. Oyun görselliği ile sizleri büyülerken aynı zamanda tüylerinizi diken diken ediyor çünkü oyun hakkında bildiğiniz bir şey varsa ne kadar derine inerseniz ekosistemler o kadar değişiyor ve her bir ekosistem bir diğerinden daha ölümcül. Oyunun en güzel yaptığı şeylerden bir diğeri ise sesler. Oyun içerisindeki sesler ve müzikler çok doğru seçilmiş. Biomlar arası geçişler sırasında değişen müzikler sizlere o atmosferi daha iyi hissettirmeyi amaçlıyor.

Hayatta Kalma Öğeleri

Subnautica bir hayatta kalma oyunu. Oyunda karakterinize ait 4 adet bar bulunmakta. Can, Açlık, Susuzluk ve Hava. Oyunu oynarken oyunun sizlere bu kaynaklardan yeteri kadar verdiğini fark edeceksiniz. Oyunda saatlerce su ve yemek aramak için uğraşmanıza gerek yok. Ama yinede stoklarınızı idareli kullanmanız gerekiyor. Çünkü derin keşiflerde bu kaynaklara erişiminiz azalıyor. Oyunda yanınızda fazladan besin ve su taşımanız çok önemli. Bu konuda en büyük sıkıntı hava. Derinlere indikçe oksiyen tüketiminiz artmaya başlıyor ve bazen yüzeye çıkılamayacak derinliklerde oluyorsunuz. Bu konuda su altı taşıtlarınız size oksiyen sağlayacaktır. Ama o taşıtlar için yanınızda yeterli miktarda batarya taşımayı unutmayın.

Oyunda Klasik Crafting Rutinleri Var Mı?

Oyunda standart malzeme bul kraftla rutini yok. Yani sürekli maden arayışında değilsiniz. Bu demek değil ki maden kasmadan oyun biter. Oyunu bitirebilmek için mecburen her biyoma girip her madenden topluyorsunuz. Ama oyun bunu yaparken sizi hikayede de ilerletmeyi başarıyor.

Subnautica türünün en iyi oyunlarından birisi. Farklı bir deneyim. Sizleri keşfetmeye itiyor. Belli bir bölgede kurularak tüm oyunu devam ettiremiyorsunuz. Sürekli yeni bir şeyler keşfetme ihtiyacı duyuyorsunuz. Oyunun resmi web sitesine buradan gidebilirsiniz.

Oyunun Sistem Gereksinimleri İçin.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!