Kapıcılıktan Bakanlığa: Beholder 2 (BETA) İncelemesi

Amacınıza ulaşmak için neler yapabilirsiniz, kaç kişiyi ezip geçersiniz. İsterseniz bunu hiç düşünmeyin ve Beholder 2’nin başına geçip deneyerek görün. Kahramanımız Evan Redgrave, aldığı transfer mesajı ile birlikte apar topar bakanlığa gider. Apar topar gitmesinin asıl sebebi ise mektubun altındaki küçük nottur. Notta babasının öldüğü ve gelir gelmez daha fazla bilgi alacağı söylenir. Bakanlık girişinde kendisini karşılayan George Hemnitz, iş çıkışı Evan’a babası hakkında bilgi vereceğini söyler. Bildiği her şeyi anlattıktan sonra, bir de ona babasından mektup kaldığını ekler. Fakat onun, bu kadar erken geleceğini tahmin etmediği için mektubu yanına almadığını ve ertesi gün getireceğini söyler. Evan, ertesi gün bakanlığa geldiğinde ise bir kalabalık görür. Araya girip ne olduğu anlamaya çalışır. Ekranda, kanunlar ve kanunlara karşı gelenler hakkında bir konuşma yayınlanmaktadır. Ekranın yan tarafından bir ip sarkmaktadır. İpin ucunda ise birinin sallandığını görür: George Hemnitz.

Beholder 2 Beta

Hikayesi böyle başlayıp devam ediyor Beholder 2’nin. Beta sürümü,oyunun sadece küçük bir bölümünü içerse de tam sürümünün, betasından, hikayesi dışında çok da farklı olacağını düşünmüyorum.Genel oynanış yine aynı olacaktır. Ama hikaye kısmı kendine çekecek gibi duruyor. Oyunun atmosferi ise size nasıl bir durumda olduğunuzu çok iyi anlatıyor. Her yerde, kuralları size dayatmaya çalışan tipleri ve çıkarcılığın ne kadar üstün olduğunu gördükçe içinizdeki asi ruh yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ne kadar herkese yardım etmeye çalışsanız da bir süre sonra bunun mümkün olmadığını görüyorsunuz. Siz de amacınıza ulaşmak için diğerleri gibi oluyorsunuz.

Vatandaşlara Yardım Etmek İçin

Beholder 2, 3 farklı mekanda geçiyor denebilir. Buraları, yapabildikleriniz ile beraber anlatmak daha güzel olacaktır. Birincisi ve en çok takılacağınız yer, bakanlık. 37 katlı bu koca binada işiniz, tam öyle olmasa da, yazmanlık olarak geçiyor. Her gün uyandığınızda, otomatik olarak bakanlık bahçesine gelmiş oluyorsunuz. İsterseniz o gün çalışıp para kazanabilirsiniz ya da çevreyi arayıp insanları sorgulayabilirsiniz. Çalışmak isterseniz ofisinize geçiyor ve 5 kişiyi, sorunlarını iletebileceği departmanlara iletiyorsunuz. Bunun için karşınızdakinin sorunu dikkatlice dinleyip anlamanız gerekiyor.

Beholder 2 Beta

Süreç nasıl işliyor, onu anlatalım. Vatandaş geliyor ve size sorununu anlatıyor. Siz de öncelikle bu sorunun türünü seçiyorsunuz. 4 farklı sorun türü mevcut: istekler, şikayetler, suçlamalar ve ihbar, bilgilendirme. Daha sonra ise sorunla ilgilenebilecek bölümü buluyorsunuz. 6 adet bölüme yönlendirebiliyorsunuz: The Ministry of Order, Patriotism, Social Care, Labor, Culture and Sports ve Science and Technology. Son olarak da o gün çalışan odalardan birinin numarasını seçiyorsunuz. Odalar ve çalışma günlerini, yan tarafta cama yapıştırılmış olarak göreceksiniz. Eğer üçünü de doğru seçerseniz 50 para alıyorsunuz. Bir tanesi bile yanlış olursa maalesef ücret verilmiyor.

Amacınıza Ulaşmak İçin

Çalışma dışında bakanlıkta gezip çevreye göz atabiliyorsunuz. Diğer arkadaşlarınızın ne işler çevirdiklerini araştırabiliyor ve isterseniz onları ele verebiliyorsunuz.  Oyunda küçük seçimler de bulunuyor. Bunları diyaloglarda görebiliyorsunuz ama hikayeye etkisi ne olacak bilemiyorum. Diyaloglar dışındaki seçimler ise birini görüp ona yardım edip etmemek oluyor. İşte burada da herkese güvenmeme mevzusu devreye giriyor. Yaptığınız seçimler size ödüller kazandırabilirken bazıları da sizi kötü yola sürükleyip oyunu kaybetmenize yol açabiliyor. Onun için yapacaklarınızın sonucu düşünüp hareket etmelisiniz.

Oyunu kaybetmek demişken, onu da anlatayım. Ölürseniz ya da tutuklanırsanız, oyunu kaybetmiş sayılıyorsunuz. Kurallara karşı gelen şeyler yaptığınızda tutuklanıyorsunuz ve oyuna en baştan başlıyorsunuz. Fakat bunun sadece beta için geçerli olduğunu düşünüyorum çünkü kayıt butonu olmasına rağmen kullanılamıyordu. Bu da tam sürümünde, kayıt sisteminin geleceğini gösteriyor. O zaman son kayıt noktasından başlayabiliriz belki. Ama isterseniz tutuklanmamak için polise rüşvet verebiliyorsunuz ya da o çok değerli itibarınızı kullanıp puanınızı düşürüyorsunuz. İtibar puanı oyunda paradan daha önemli olan bir birim. Bazı karakterlerle, belli konularda konuşabilmek için itibar puanı harcıyorsunuz ya da terfi alabilmek için istenilen itibara sahip olmanız gerekiyor. Görevleri tamamladıkça da itibar puanı kazanıyorsunuz.

Oyundaki bir diğer birim ise süre. Yapacağınız çoğu iş, belli bir süreye mal oluyor. Bir günde harcayabileceğiniz süre ise sadece 9 saat. Yani ne yapacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Mesela çalışmak 2 saatinizi götürüyorken, birinin dosyalarını kurcalamak yarım saate mal oluyor.

Beholder 2 Beta

Önünüze Çıkanları Ezebilmek İçin

3 farklı mekan demiştik ve bunlardan ikincisi de evimiz. Belki tam sürümünde apartmanın tamamı da kullanılabilir olur. Evde ise boş boş takılmıyoruz haliyle. Faturalarımızı ödüyoruz ki eğer son gününden önce ödemezseniz tutuklanıyorsunuz. Televizyon izleyebiliyoruz. Amacımız ise diğerleriyle bir şekilde sohbet açabilmek, bunu da onların sevdiği diziler ile yapıyoruz. Bir diğeri ise kitap okumak. Kitaplar bize bazı yetenekler kazandırıyor. Mesela levye kullanabilmek ya da bilgisayar şifresi kırabilmek gibi. Tabi bunları yapabilmek de bir süreye mal oluyor. Yeterince zamanımız kalmadığında ise yatıyoruz ve sonraki güne devam ediyoruz.

Ertesi gün bakanlığa geldiğiniz zaman ise direkt eve dönebilirsiniz. Eve döndüğünüz zaman tekrar gidemiyorsunuz maalesef. Onun yerine son mekanımız olan dışarıya çıkabiliyorsunuz. Yalnız buraları metinsel olarak oynuyoruz. Yani bize olay anlatılıyor ve ne yapacağımızı seçiyoruz. Sonucuna göre ödüller kazanabiliyoruz. Bazen ise görev gereği yine dışarı çıkmamız gerekebiliyor.

Ne Kadar Çabalarsınız?

Görevlerinizi ekranın sol tarafından ya da oyunun menüsünden takip edebilirsiniz. Hatta buraya girdiğinizde, konuştuğunuz kişilerin profillerini de görebiliyorsunuz. Atladığınız bir detay varsa kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca envanterinize de menü sayfasından bakabilirsiniz. Bir de harita sekmesi var ama burası beta sürümünde kapalı. Tam sürümü çıktığında, fast travel da ekleneceğini bilmek güzel duygu, çünkü baştan sona yürümesi cidden işkence. Hele baştan başladıysanız.

Uzun lafın kısası dostlar, bence güzel oyun olacak Beholder 2. Kayıt sistemi, harita ve fast travel eklenip hikaye de dallı budaklı bir şey olursa tadından yenmez. Faturaların pahalı olması da bir başka sorun. Sırf onları ödeyebilmek için hikayeden uzak kalıyorsunuz ama ayar çekilebilir. Sonuçta istatistik toplamak için çıkarılmış Beholder 2 ve durumu gördüklerinde de düzeltebilirler belki. 2018 bitmeden çıkacağı söyleniyor ama bakalım. Yolumuza çıkan herkesi ezip geçmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Oyunun betasına kayıt olmak için buradan internet sitesine ulaşabilirsiniz.

Futbolun Absürd Yüzü: Super Jump Soccer

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'