Battle For Graxia'ya ilk bakış!

Son Güncelleme Tarihi:

Star Wars: Empire at War, Panzer General: Allied Assault gibi oyunlar ile tanınan ve önemli Amerikan geliştiricilerden biri olan Petroglyph’in, Rise Game ile yapılan anlaşma sonucu Türkçe dil desteği eklenen ve tamamiyle Türk oyunculara yönelik çalışmalara tabi tutulan oyunu Battle For Graxia, ortalığı kasıp kavuracak gibi gözüküyor. Graxia evrenindeki büyük önemi olan kristallerin, kararmasıyla patlak veren kötü sonuçları dengeleme üzerine kurulan oyun, kısa bir süre sonra büyük bir kitle toplayacağı izlenimini veriyor.

Son yıllarda DotA ile başlayarak HoN, LoL, Smite gibi oyunlarla genişleyen Multiplayer Online Battle Arena(MOBA) türünde bir oyun olan Battle For Graxia’da, “ölümsüz” adı verilen ve diğer MOBA oyunlarında genellikle “hero” yani kahraman ismiyle anılan özel yeteneklere sahip karakterleri yönetiyoruz. Tahmin edebileceğiniz üzere; her karakterin kendine özgü özellikleri ve hikayeleri mevcut. Battle For Graxia’nın şu anda aktif olarak kullanılabilen karakterlerinin isimleri ise;

  • Aislynn, Mehtabın hanımı
  • Azcadelia, Gölge dokuyucu
  • Balak, Kristalin muhafızı
  • Ichorr, Yeşil’in koruyucusu
  • Kaos, Çok yönlü komando
  • Karapyss, Yengeç büyücü
  • Kavashirr, Tau’khan’ın şampiyonu
  • Kreed, Element lordu
  • Kyrie, İntikamın kılıcı
  • Lazarus, Unutulmuşun eli
  • Nauria, Izdırabın kılıcı
  • Netheurgist
  • Nyssus, Yıkımın yılanı
  • Psychozen, Zihinlerin efendisi
  • Pycon, Yabani kral
  • Scorpid, Lanetli imparator
  • Shard, Kristal kraliçe
  • Talia, Vampir kraliçe
  • Tatiana, Kaderin cadısı
  • Trovoc, Son ejderha
  • Tzai, İblis keşiş
  • Ukkonen, Kaçak yıldırım
  • Üstat, Kızıl kurdun ustası
  • Vezin, Graxia’nın gazabı

Belirli aralıklarla değişen 10 “ücretsiz” ölümsüz ile birlikte çoğu ölümsüzü deneyebilirsiniz. Buna göre de ölümsüzleri satın alabilirsiniz.

Battle For Graxia'nın yeni ölümsüzü Undine

Battle For Graxia’nın yeni ölümsüzü Undine

Ayrıca Battle For Graxia’ya yakın dönemde yeni bir ölümsüz daha eklenecek. “Derinlerin Öfkesi” temasıyla  oyuna eklenecek olan bu yeni ölümsüz Undine, suyun eşi benzeri olmayan gücünü yansıtacak. Undine’ın ve diğer ölümsüzlerin, hikayelerini ve teknik özelliklerini okumak için Battle For Graxia’nın resmi forumunu takip edebilirsiniz, tıklayın.

Girişinde etkileyici bir zafer havası taşıyan müziğiyle bizlere merhaba diyen Battle For Graxia, oyuncular için önemli çalışmalarda bulunuyor gibi gözüküyor. Çünkü oyuna hergün giriş yaptığınız takdirde -oyun oynamasanız da- belirli miktarlarda ödüller kazanıyorsunuz. Bu gelen ödüller ile birlikte oyunun “mağaza” bölümünden bir şeyler satın alabiliyorsunuz. Bu da oyuncular için güzel bir avantaj olarak göze çarpıyor.

Eşleştirme (matchmaker) sisteminin, oyun Türkiye’de henüz beta aşamasında olduğu için yavaş işlediğini gözlemlemiş olsak da, oyuncu sayısı arttıkça oldukça hızlanacağını tahmin etmek hiç de güç değil. Battle For Graxia’da bir de “Genel” adı verilen bir sohbet bölümü var. Oyunun giriş ekranından sonra gelen ve her şeyi kontrol edebileceğiniz ekranın alt kısmında yer alan sohbet bölümü sayesinde, sizden daha bilgili oyuncular ile bilgi alışverişinde bulabilirsiniz, bu da oyunu benzerlerinden ayıran güzel bir özellik olarak ön plana çıkıyor.

Prestij puanlarının yanı sıra oyun içerisinde ek olarak alabileceğiniz eşyalar da bulunuyor. Bu eşyaları satın almak için Petro Coin adı verilen ve Türk Lirası ile alabileceğiniz “oyun para birimi” mevcut. Battle For Graxia için Petro Coin alabileceğiniz yer ise MTC Game olarak göze çarpıyor. MTC Game üzerinden E-Pin olarak alacağınız Petro Coinleri bu sayfadan aktif edebiliyorsunuz. 5 TL ile 100 TL arasında değişen fiyat aralıkları ile Petro Coinler, sizin Battle For Graxia’da daha gösterişli bir hesaba sahip olmanıza olanak tanıyor.

Öte yandan Battle For Graxia’nın Mağaza bölümünde Eserler ismiyle anılan eşyaları, oyunun ana ekranında sağ üst köşede yer alan Kristal Ocak bölümü sayesinde işleyebilir, oyuna daha avantajlı bir şekilde girme imkanına sahip olabilirsiniz. Disiplin Ağacı adını alan ve her seviye atladığınızda kullanmak üzere sahip olacağınız puanlar ile de oyun içerisindeki özelliklerinizi arttırabiliyorsunuz. Battle For Graxia’da, her ölümsüz için ayrı ayrı veya aynı tarzda oynanabilen ölümsüzler için kategorize ederek iyi Disiplin Ağaçları oluşturmak büyük önem taşıyor. Oyundaki Disiplin Ağacı; Akıl, Body, Büyücülük ve Kılıç olmak üzere 4 bölümden oluşuyor.

Battle For Graxia, oyun içerisindeki eşyalar olarak da gerçekten geniş bir yapıya sahip. Savunma, saldırı, yetenek ve araçlar başlıkları altında 4 kola ayrılan eşyalar, diğer MOBA oyunlarında olduğu gibi Battle For Graxia’da da oyunun gidişatına göre büyük önem taşıyor. Battle For Graxia’daki tüm eşyaları ve özelliklerini görmek için tıklayın. Rise Game sitesinde hazırlanan bu detaylı eşya bölümü ile, tüm eşyaların ne işe yaradığını kolayca görebiliyorsunuz.

Battle For Graxia’da Krallar Vadisi(5’e 5), Yargı Yolu(3’e 3) ve özel oyunlarda kullanılabilen TBL(5’e 5) olmak üzere üç harita mevcut. Özel oyunlar bünyesinde deneyip görebileceğiniz bu haritalarda klasik MOBA oyunlarında olan özellikler yer alıyor. Özel oyunlarda oyun modu olarak Klasik çatısı altında bulunan bu haritaların yanı sıra bir de ARAM çatısı altında yer alan tek bir harita yer alıyor. Henüz beta aşamasında bulunan bu haritanın ismi ise Juggernaut’s Stand olarak göze çarpıyor.

Bir diğer yandan Krallar Vadisi’nde yer alan ve Tarafsız Yaratıklar olarak anılan canavarlar da mevcut. Son derece güçlü olan bu yaratıkların Graxia’da yeryüzünün derinliklerinde bulunan kızgın lavlardan meydana geldiği söyleniyor. Orman bölümünde rastlayabileceğimiz bu yaratıklar hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Battle For Graxia’da oyuna altın adı verilen, oyun esnasında eşya almak için kullanabileceğimiz para birimi ile başlıyorsunuz. Eğer oyunda yeniyseniz, Satıcı’nın sizin için önerdiği eşyaları alabilirsiniz. Oyun içerisinde kuleleri almanıza yardımcı olan, oyunun erken safhalarında ölümsüzleri bunaltan ve rakibinkileri öldürerek para kazanmanıza yarayan “mücevherat” adında küçük üniteler var. Bu mücevheratlar, belirli aralıklar ile gruplar halinde doğacaklar ve sizden bağımsız olarak hareket edecekler.

Oyunun en büyük özelliklerinden birisi, bir MOBA tarihinde ilk defa tamamen Türk bir karakter olması. Karizmatik görünüşü ile Türk çizgi roman tarihinin efsane isimlerinden daha sonra filmleri de çekilen Tarkan’ı anımsatan Üstat, yoldaşı olan kurt Bakır ile Battle For Graxia’da yer alıyor. Üstat’ın Türkçe tanıtım videosunu, daha önce yazdığımız haberde bulabilirsiniz.

Battle For Graxia’nın, büyük çaplı olmasa da diğer MOBA oyunlarından farklılıkları ve yenilik getirmeye çalışan bir yapısı var. Battle For Graxia’da rakip kule altında düşman ölümsüze rahatça saldırabilirsiniz. Çünkü kuleler, bu durumlarda size herhangi bir saldırı yapmıyor. Bu yüzden güçlü olduğunuzun farkındaysanız, hiç düşünmeden saldırı konumuna geçin. Kulelerin hemen arkasında yer alan hisarları katlettiğinizde ise süper mücevheratlarınızı ortaya çıkarmış olursununuz. Bu sayede daha fazla hasara ve daha fazla cana sahip mücevheratlarınız olur. Hisarı aldığınızda ise karşınıza anıtlar çıkacaktır. Battle For Graxia’da anıtların diğer kulelere göre farklı bir özelliği daha var. Bu anıtlar aynı anda 3 vuruş yapacağı için işiniz biraz zor. Fakat süper mücevheratlar, sizin bu yoldaki ilerleyişinize çare olacaktır. Onları takip edip, agresif bir oyun ile anıtları aldıktan sonra hemen rakibin Mabet’ine yönelin. Düşman birliklerinin Mabet’ini aldığınızda ise oyunu kazanmış olacaksınız, tebrikler!

Son olarak Battle For Graxia için ön görülen sistem bilgilerini belirterek yazımıza noktayı koyalım. İşte Battle For Graxia’yı oynamayabilmeniz için gereken sistem özellikleri:

İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Pentium 4 3000 MHz / AMD Athlon 64 3000 +
RAM: 2 GB
HDD: 2 GB
Ekran Kartı: GeForce 7600 / ATI Radeon Х1600

Rise Game’in resmi YouTube kanalından paylaştığı Battle For Graxia tanıtım videosu aşağıda yer almaktadır. Graxia’da savaş zamanı!.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!