Anime İnceleme – Higurashi no Naku Koro ni

Son Güncelleme Tarihi:

Künye
Anime bölüm sayısı: 61
Manga bölüm sayısı: 197
Görsel roman bölüm sayısı: 19
Türü: Gizem, Korku, Doğaüstü, Psikolojik, Gerilim, Trajedi
Puanı: 8.27
Sıra: #253
Popülarite: #46
Sene: 2006  – 2013

Üzgün olma.
Dünya seni affetmeyebilir, ama ben affediyorum.

Üzgün olma.
Dünyayı affetmeyebilirsin, ama ben seni affederim.

Söyle bana.
Senin affını kazanmak için ne yapmalıyım?

– Bernkastel

 

Higurashi no Naku Koro ni (Ağustosböcekleri Ağladığında) korku, gizem, gerilim, psikolojik ögeler ve birazcık da doğaüstü güçler bulunduran bir serimiz.

10 Ağustos 2002 tarihinde görsel roman (visual novel) olarak ilk bölümü olan Onikakushi-hen (Şeytan Tarafından Kaçırılma Bölümü) yayımlanmıştır. Daha sonra seri Onikakushi-hen dahil 8 ana bölüme tamamlanmış ve bir o kadar da yan hikayelere sahip bölümleri çıkmıştır. 24 Mart 2005 tarihinde ilk bölümün mangası çıkmış ve ilk 6 ana bölüm anime haline getirilip 5 Nisan 2006 tarihinde yayımlanmaya başlamıştır.

Anime olarak ana hikayenin anlatıldığı 2 sezonu, yan hikayelerin anlatıldığı 4 OVA’sı vardır. İlk izlemeye başlayacak olanlara yardımcı olsun diye izleme sırasını şöyle koyayım:

  1. Higurashi no Naku Koro ni  (Ana hikaye)
  2. Higurashi no Naku Koro ni Special: Nekogoroshi-hen  (Yan hikaye)
  3. Higurashi no Naku Koro ni Kai  (Ana hikaye)
  4. Higurashi no Naku Koro ni Rei  (Yan hikaye)
  5. Higurashi no Naku Koro ni Kaku: Outbreak  (Yan hikaye)
  6. Higurashi no Naku Koro ni Kira  (Yan hikaye)

 

small_0b2918e0faa0e50640052b25a4fd6329-19634

Animenin hikayesi ana karakterimiz Keiichi’nin sakin bir kasaba olan Hinamizawa’ya ailesi ile birlikte taşınmasından sonra başlar. Taşındıktan sonra Hinamizawalı arkadaşlarıyla birlikte mutlu bir okul yaşamı süren Keiichi, günün birinde gizemli bir fotografçı olan Tomitake Jiro’dan Hinamizawa’nın aslında pek de gözüktüğü kadar masum bir yer olmadığını öğrenir. Geçmişte Hinamizawa’da kanlı bir cinayet işlenmiştir. Keiichi arkadaşlarına bu olayı sorduğunda arkadaşları bu cinayeti inkar eder, bu nedenle Keiichi arkadaşlarından şüphelenmeye başlar.

Keiichi, Hinamizawa’nın geçmişini unutmaya çalışıp mutlu günlerine devam etmek istese de Watanagashi festivalinde Tomitake’nin arkadaşı olan Takano Miyo’dan Oyashiro-sama’nın laneti hakkında daha çok bilgi edinir. Bunun üstüne bir sonraki gün yerel dedektif olan Oishi Kuraudo’dan Tomitake’nin festival gecesi öldürüldüğünü öğrenir. Bu olaylar Keiichi’nin arkadaşlarından ve tüm kasabadan şüphelenmesine ve korkmasına neden olacaktır.

 

Seni memnun edemem.
Çünkü gerçeği istiyorsun.

Seni memnun edemem.
Çünkü istediğin gerçek yok.

Ama gene de seni memnun etmek istiyorum.
Çünkü hepsi de benim hatam.

 

Her bölümde olaylar çoğunlukla böyle başlasa da hepsinde de olaylar farklı şekilde ilerlemekte. Karakterler olayları çözmeye çalışırken onların iç dünyasına giriliyor ve onların gözünden o anki psikolojileri ile olayları takip ediyoruz. Bakalım bu kırılması zor kaderi yenip tüm sırları açığa çıkarabilecekler mi?

Bu seriyi izlemeye yeni başlayanların kafasını en çok karıştıran şeylerden biri olayların birkaç bölümden sonra başa sarması. Bunun nedeni ise karakterleri daha iyi tanıyabilmek ve olayları daha farklı açılardan görebilmek. Hinamizawa’da asıl olaylar olduktan sonra (Tomitake’nin ölmesi gibi) gelişen olayların çeşitliliği fazla olduğu için belli bir yerden sonra herşey başa sarıyor ve başka bir yol ile baştan başlayıp devam ediyoruz.

Eski bir seri olduğu için en azından ilk sezonunun çizimleri o kadar da iyi değil, ama böyle olması bu seriyi izlemenize bir engel olmamalı, çünkü bana göre ilk sezonun çizimleri serinin gerilim ve korku etkilerini daha da arttırıyor. Ayrıca anime biraz hızlı (aslında baya hızlı) işleniyor gibi gelebilir, olayları tam anlayamamış olabilirsiniz, bu durumda ise serinin görsel romanını okumanızı öneririm.

Son olarak, animesini izleyecek olanlara ise bir tavsiye, eğer serinin konusundan uzaklaşmak istemezseniz, sadece fan servis içeren bir OVA olan Kira’dan uzak durmanızı tavsiye ederim.

 

Kuyudaki kurbağa mutluydu.
Çünkü dışarıdaki dünyaya meraklı değildi.

Kuyudaki kurbağa mutluydu.
Çünkü dışarıdaki dünya ile herhangi bir işi yoktu.

Ve sen de mutluydun.
Çünkü kuyunun dışında ne olduğunu bilmiyordun.

 

İyi seyirler, umarım Oyashiro-sama’nın laneti üzerinizde olmaz. Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Deniz Abancı

- Bilgisayar Müh. Öğrencisi - Anime Takipçisi - Çizer - Oyuncu (Genellikle strateji türü hariç)