Amazon dev bir hizmet için kollarını sıvadı

Son Güncelleme Tarihi:

Büyük bir hevesle sipariş ettiğimiz ürünün, kargoda geçirdiği zamandan şikayetçi olabiliyor, sık sık kargoyu arayıp ürünümüzün nerelerde olduğunu kontrol ediyoruz. Peki önde gelen online satış markalarından Amazon, bunun için yeni bir çözüm önerisi sundu desek ne düşünürdünüz? Gelin hep birlikte bu yeni çözüm önerisi hakkında bilgi sahibi olalım.

Ürün çeşitliliği ve stokları ile dünyanın en başarılı online satış merkezlerinden biri olan Amazon, dev bir hizmet için çalışmalarına başladı: Kısa bir süre önce amazon.com üzerinden yayımlanan bir bildiride, Prime Air adı verilen yeni bir ulaştırma sistemi duyuruldu. Prime Air’e yönelik verilen bilgilerde, insansız bir hava aracının Amazon üzerinden sipariş ettiğiniz herhangi bir ürünü kapınıza kadar getireceğinden bahsediliyor.

prime-air_high-resolution02

Internet üzerinden sipariş ettiğimiz ürünlerin geliş süreleri de biz insanlar için çok önemli. Heves, heyecan, merak ve bunlara benzer duyguları içinde barındıran biz insanların bu konudaki isteklerinin başında şüphesiz ki yeni aldığımız ürünün bize sağlam gelmesi yer alıyor. Artık çoğu firmanın ürünlerimizin güvenliğini sağladığını düşünecek olursak, bu bağlamdaki isteklerimizin ikinci maddesine göz atmalıyız. Kargo sistemindeki isteklerimiz listesine, satın aldığımız ürünün bize ne kadar çabuk ulaşabileceğini ekleyebiliriz gibi görünüyor. Ama nasıl?

Amazon, Prime Air sistemi ile Amazon üzerinden satın aldığınız ürünlerin en fazla 30 dakika içinde size ulaşacağını söylüyor. Buraya bir de not eklememiz gerekiyor ki Amazon, Prime Air sistemini sadece İngiltere için ortaya çıkarmaya hazırlanıyor. Amazon’ın geleceğe dönük planlarında neler olduğunu bilemeyiz belki ama Amazon’ın şimdiki Prime Air planlamalarının merkezi İngiltere olarak göze çarpıyor.

Bir diğer yandan ise pizzacıların 30 dakika kuralına benzer ulaştırma içeriklerine bir yenisi daha ekliyor, bu kategoriye Prime Air ile gelen Amazon ürünlerini de ekliyoruz. Amazon’ın planlamaları doğrultusunda yeryüzündeki pizzacıların, havadaki karşılığı Prime Air olacak gibi görünüyor. Harika!

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=98BIu9dpwHU”]

Amazon’ın duyuruları ve Prime Air hakkında verilen bilgiler elbette çok hoş. Peki bu sistemin hazırlık aşaması ne zaman bitecek? Prime Air sistemi tam olarak ne zaman kullanıcılara sunulacak? Bu konuda da açıklamalarda bulunan Amazon, mevcut teknoloji ile bu sistemin 2015 yılı itibariyle kullanıma geçebileceğini belirtiyor.

Prime Air hakkında verdiği bilgilerde ürünlerin güvenliğinden de bahseden Amazon, önceliklerinin güvenlik olduğunu belirtse de bu bağlamda olabilecek sorunlar -büyük bir garanti verilmediği sürece- kullanıcıların kafasında hep bir soru işareti olarak kalacak gibi görünüyor.

Federal Havacılık Kurulu’nun kamu güvenliğini ön plana alarak oluşturacağı kurallar çerçevesinde çalışmalarına başlayacağı belirtilen sistemin, ticari havacılık standartlarına uygun olarak ortaya çıkacağı şimdilik bilinenler arasında yer alıyor. İlerleyen dönemde daha detaylı bilgi vereceğini düşündüğümüz Amazon’ın, Prime Air sistemini hayata geçirmesi durumunda, ulaştırma sektöründe yeni bir döneme merhaba diyeceğiz gibi görünüyor. Haydi hayırlısı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!