Activision Blizzard Tazminat Cezasına Çarptırıldı!

Geçtiğimiz dönemlerde Activision Blizzard şirketinde bazı çalışanlara taciz uygulandığı yönünde haberlerin çıkmasının ardından şirket tazminat ödemeyi kabul etti.

Activision Blizzard Tazminat Cezasına Çarptırıldı!

Geçtiğimiz günlerde, şirket içerisinde yer alan bazı kadın çalışanlara yine şirket içerisindeki üst düzey yöneticiler tarafından cinsel taciz uygulandığı yönünde haberler çıkmıştı. Bu haberlerin çıkmasının ardından da sosyal medyada çok fazla tepki geldi ve tepkileri takiben de soruşturma açıldı. Soruşturma sürerken şirket, iddaaları kabul etmese de, söz konusu kadın çalışanlara tazminat ödemeyi kabul etti. Ödenecek tazminatın da 18 milyon dolar olduğu açıklandı. Aynı zamanda şirket bünyesinde çalışan veya çalışacak olan personelin sözleşmelerine de taciz politikası ile alakalı maddeler koyulacak. Bununla birlikte gerekli hukuki adımlar da atılacak.

Ancak bu tazminat yeterli bulunmadı ve tepkilerin dozu düşse de ardı arkası kesilmedi. Şirketin gelir durumu göz önüne alındığında 18 milyon dolar gibi bir tazminatın caydırıcı olmayacağı yönünde sosyal medyada bir görüş birliği oluştu. Davanın henüz sonlanmadığı ve mahkeme kararının henüz çıkmadığı belirtildi. Tazminatın yeterliliğine de ilgili mahkemeler karar verecek.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.