2019’da Şampiyonluk Ligi Yapısı Değişiyor!

2019 yılından itibaren League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi yapsında değişiklikler olacak. Riot Games Türkiye bu değişikliklerinin amacını hem takımların uzun vade planlarını, yatırımlarını gerçekleştirebilmesine hem de esporun ve ligin doğru ve hızlı adımlarla gelişebilmesine imkan sağlamak olarak açıkladı.

Değişikliklere gelecek olursak Riot Games Türkiye açıklaması şöyle;

Geçtiğimiz senenin sonunda yaptığımız değişikliklerle Türkiye’de LoLespor’u güçlendirme yönünde adımlar atmıştık. Espor ekosistemini oluşturan takımlar, oyuncular, takım çalışanları, Riot Games Türkiye, lige dahil olan markalar, izleyici ve taraftarlar için uzun soluklu bir yapı oluşturma çabalarımızı sürdürüyoruz.

Takımların rekabetçi yapısı ve yatırımını koruyabilmesi, izleyenlerin yıllar boyunca keyifle bu ligi takip edebilmesi önemli. Ayrıca ekosistemde yer alan profesyonel oyuncu ve çalışanların da işlerini yüksek kalite standardında sürdürebilmesi için 2019 Sezonu’yla birlikte takımlarla ortak hedeflere beraber yürüyebileceğimiz bir yapıya geçiş yapıyoruz.

Lig Yapısı

2012’den bu yana süren LoLespor macerası yıllar içinde mevsimlik tekil turnuvalardan, profesyonel bir lig yapısına evrildi. Bu gelişimin yakalanmasındaki en büyük etkenlerden birisi doğru yapılanma ve zihniyete sahip takımların katkısı oldu. Bu etkiyi arttırabilmek için 2019 Sezonu’yla beraber yapısal, finansal, sportif anlamda aynı sayfada olduğumuz takımlarla 3 senelik aralıklarla yeniden değerlendirilecek bir iş ortaklığı gerçekleştireceğiz. Bu sayede LoLespor’un nesiller boyunca sürecek bir spor haline gelmesi hedefine çok daha hızlı ulaşacağız. Halihazırda NA LCS ve LPL’de uygulanan, EU LCS’in de 2019 Sezonu’nda geçeceği ortaklık modellerinin faydalarını ilgili bölgelerde şimdiden görmeye başladık.

Ligden Düşme Sistemini Neden Değiştiriyoruz?

Bir takımın ligden doğrudan düştüğü ve bir diğer takımın düşme ihtimalinin olduğu yapının rekabetçi açıdan olumlu yanları mevcut. Ancak diğer yandan takımların uzun vadeli planlama yapmasını zorlaştırdığı ve sonucunda sürdürülebilir sistemler yerine daha reaktif kadro planlamalarına sebep olduğu da bir gerçek. Örneğin, bir takım ligden düşmemek adına takım kimyasında olumsuz etkiye yol açacak oyuncularla sözleşme imzalamak zorunda kalarak, kısa vadede günü kurtarırken uzun vadede geleceğine zarar verebiliyor. Buna ek olarak düşme riskini almamak mantığıyla, yetenekli ancak tecrübesiz oyuncular ligde kendine nadiren yer bulabiliyor. Aynı şekilde takımlar, ana gelir kaynağını sağlayan sponsorlarla yaptığı anlaşmalarda ligden düşmenin getirdiği belirsizlik sebebiyle zor durumlara düşebiliyor.

Yapacağımız değişiklikle birlikte takımlar tarafından yapılan yatırımların, genç yeteneklere kadro açmak, antrenman tesisleri, çalışma yöntemleri, oyuncu gelişimi gibi esporun geleceğini şekillendirecek unsurlara yönelmesini bekliyoruz. Öte yandan 2014 yılında profesyonel yapıya geçtiğimizden bu yana büyük bir mücadeleye sahne olan ve ligimize büyük değerler kazandıran Yükselme Ligi ile ilgili bir konu da var. Özellikle son dönemde espora olan ilginin de artması, fırsatlar yaratan, güzel bir gelişme. Ancak Yükselme Ligi’nden üst lige çıkmak için mücadelede; üst ligde kalıcı olma hedefinden ziyade, bunun sağlayacağı geliri öncelikli tutan zihniyet uzun vadede faydalı değil. Yeni yapıyla bu zihniyetin de önüne geçmek istiyoruz.

Sürdürebilirlik

Uygulanacak yeni yapının taraftarlardan takımlara, profesyonel oyunculardan markalara, herkes için faydalı olması adına Riot Games Türkiye olarak büyük bir sorumluluğa sahibiz. Bu yolda hamlelerimizi doğru noktalarda yapmak zorundayız. Seneler içinde aldığımız derslerden hareketle, 2019 ve sonrasında yatırımlarımızı bu modelin içinde yer alan herkesin azami fayda sağlayabileceği şekilde yönlendireceğiz. Aşağıda detaylandırdığımız konuların dışında da espor akışını ve algısını değiştirecek yapılar kurmak, büyük adımlar atmak istiyoruz. Bunlara dair detayları da netleştiği anda sizlerle paylaşacağız.

Akademi Ligi

Bölge olarak ciddi bir genç nüfusa ve LoL oyuncu sayısına sahip olsak da, League of Legends profesyonel oyuncu havuzunun dar olduğu kabul ettiğimiz bir gerçek. Takımlar genç ve tecrübesiz bir oyuncuyu kaybedilen her maçın ligden düşme riskini arttırdığı bir ortamda oynatamıyor, öte yandan genç oyuncuların tecrübe kazanacağı bir organizasyon da şu anda mevcut değil. Bu konunun bir çözümü olarak ligde yer alan her takımın içinde bulunacağı bir Akademi Ligi projelendiriyoruz. Temel haliyle her takımın 5 değil 10 kişilik kadrolar kuracağı, performans konusunda düşüklük yaşayan oyuncuların alttan gelen oyuncular tarafından yerinden edilebileceği bir yapı arzusundayız. Sonuçta aynı takımdaki oyuncular arasındaki rekabetin hem takım başarısına hem de oyuncu kalitesine olumlu etkide bulunduğu sporun tüm dallarında örnekleri görülen bir gerçek.
Ödül Havuzu
Geçtiğimiz sene yaptığımız duyuruyla başarıyı ödüllendiren bir ödeme sistemine geçtiğimizi duyurmuştuk. 2019 ve daha sonrası için de bu yaklaşımımızı vurgulayarak devam edeceğiz. Ödül havuzunun büyümesinin, kısa vadeli ligden düşmenin kalkmasıyla takımların rekabetçi yapısında yaşanması muhtemelen olumsuz etkinin önüne geçeceğini düşünüyoruz.

Gelir Kaynakları

Sürdürülebilirlikten bahsederken gelir kaynaklarının gündeme gelmesi kaçınılmaz. Ülkemizdeki güçlü spor kültürü ve esporun hızlı yükselişi sayesinde markalar espora zaten yoğun ilgi gösteriyor. Takımların buradan sağlayacağı kaynaklara ilaveten uzun vadede onlara yeni gelir kapıları açabilmek adına ürünlerinin satışına Riot tarafından verilecek destekten, takım sponsorlarına bizim yaratabileceğimiz ek faydalara kadar birçok konuyu titizlikle değerlendiriyoruz. Espor ekosistemini uzun vadede çalışır halde tutabilmek için takımların finansal anlamda kendi kendine yetebileceği bir ortam sağlamamız bir zorunluluk.

Gelecek

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu makalede detaylandırdığımız planlarla önümüzdeki üç yılı şekillendiriyoruz. Ancak LoLespor’a dair hedeflerimiz çok daha uzun bir süreci kapsıyor. Planımıza istinaden, bu sürecin bitiminde takımlar ve espor seyircileri için yeni ve farklı fırsatlar sunan bir sürecin temellerini atacağız. Bu süreç boyunca iş ortaklarımızın (takımların) bize sunduğu planlara uyamaması veya rekabette devamlı ve ölçülebilir şekilde diğer tüm takımların gerisinde kalması durumunda ortaklığı yeniden gözden geçirecek ve konu hakkında gerekli aksiyonları alacağız. Sonuçta amacımız, ortak hedeflere ve vizyona sahip olduğumuz iş ortaklarıyla bu yolda yürümek ve esporu büyütmek.

Yeni Yapıda Yer Almak İçin

2019 Kış Mevsimi’nde devreye sokmak istediğimiz yapı için başvuru süreci 3 adımdan oluşacak:

1.Aşama: Başvuruların Hazırlanması ve İletilmesi

Ekosistemi istediğimiz noktaya birlikte taşıyabilmek için bizimle aynı vizyona sahip iş ortakları bulabilmemiz çok önemli. Halihazırda ekosistemde olan ŞL veya YL takımları ve lige dahil olmak isteyen yeni takımların tamamının geleceğe dair planlarını bizlerle paylaşmasını isteyeceğiz. Takımların gelecek planlarını sunacakları detaylı raporda aşağıda çok basit haliyle paylaşılmış örnek başlıklar ve soruların yanıtlarını isteyeceğiz. Tabii ki resmi başvuru formunda yer alacak sorular aşağıdakilerden çok daha detaylı ve fazla sayıda olacak.

Takım Yönetimi

 • Takım yönetiminde nasıl bir yapı olacak?
 • LoL ve genel olarak espora dair tecrübeleriniz nelerdir?
 • Neden ligin bir parçası olmak istiyorsunuz?

Marka Planlaması

 • Takım taraftarlarla iletişimde nasıl bir plan izleyecek?
 • Takipçiler için nasıl içerikler yaratmayı planlıyorsunuz?
 • Taraftarlar neden sizi desteklemeli?

İş Planlaması

 • Önümüzdeki dönemde takıma nasıl gelirler sağlamayı planlıyorsunuz?
 • Sponsorluklar konusunda stratejiniz nedir?

Takım Yapılanması

 • Takım için oyuncu bulma veya geliştirme planlarınız nelerdir?
 • Oyuncular için nasıl çalışma şartları sağlayacaksınız?
 • Rekabetçi kalabilmek için planlarınız nelerdir? (Koç, analist, yabancı oyuncular vs.)

2.Aşama: Başvuruların İncelenmesi ve Yüz Yüze Görüşmeler

Yapılan tüm başvurular lig yönetimi ve aynı zamanda bağımsız bir spor ajansı tarafından ayrı ayrı incelenecek. Bu değerlendirme sonucunda başarılı bulunan başvuru sahipleriyle yüz yüze görüşerek planlarını daha derinlemesine değerlendireceğiz. Bu süreci başarıyla geçen 10 takım 2019 yılında ligimizde yer almaya hak kazanacak.

3.Aşama: Takımların Duyurulması ve Sözleşmeler

Son olarak ligde yer almaya hak kazanan takımlarla “Takım Katılım Sözleşmesi” imzalayacak ve bu takımların duyurusunu gerçekleştireceğiz.

Başvurular İçin

2019 ve sonrası için Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde yer almak adına başvuruda bulunmak ve sürece dair daha detaylı bilgi almak için, [email protected] adresine bir e-posta yollamanız gerekmektedir. 20 Haziran tarihinden itibaren bu adrese yollanan e-postalar üzerinden başvuruya dair sonraki adımları paylaşacağız.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!