XANTARES Avrupa’ya Taşınmayı Mı Düşünüyor?

XANTARES Avrupa’ya Taşınmayı Mı Düşünüyor?

66
0

HTC 2v2 Invitational turnuvasında, Ismailcan “XANTARES” Dörtkardeş ile röportaj imkanı bulan HLTV, ikili hakkında ve Türkiye’deki camianın durumu hakkında bakın neler yazmış!

İşte XANTARES’in Calyx, Türkiye’deki yerel durum ve Space Soldier’ın geleceği hakkındaki sözleri:

XANTARES ve Calyx turnuva için nasıl seçildi? Takım kararı mıydı?

PGL direk XANTARES ve Calyx için istek yaptı.

Stüdyodaki atmosfer ve turnuva nasıl?

Daha çok bir toplanma etkinliği gibi. Herkes eğleniyor ve dinleniyor. PGL’in oluşturduğu ortam sayesinde herkesin keyfi evindeymiş gibi yerinde ve sonuçlar burada önemli değil.

Ama hala kazanmak istiyorsun.

Tabii ki, biz buraya kazanmak için geldik, ama biraz mütevazı insanlarız. Oyunda savaşsak da birbirimize saygı duyarız. Buradaki bütün oyuncular en iyilerden oluşuyor ama oyunda kazanmak için herkes elinden gelenin en iyisini yapacaktır. 

Calyx’in Space Soldiers’a katılması ile birlikte neler değişti? Takımın ilerlemesine yardımcı oldu mu?

Calyx çok genç ve yetenekli bir oyuncu. Takımdaki herkes bunu biliyordu ama onunla oynama imkanı olmamıştı. Geçen sene Türk milli takımını kurduğumuzda en iyi varyasyonu yaratmaya çalıştık.

TWC 2016 MAJ3R, paz, DESPE ile birlikte Calyx ile oynadığımız ilk turnuvaydı. Orada ne kadar kapasitesi olduğunu gördük. Tamam yetenekli ama henüz tecrübesi yoktu. Arjantin’de insanlar sahneye çok yakın tezahürat ediyorlardı ve Calyx çok gergindi.  Duygularını kontrol edemedi ve onu biz sakinleştirmeye çalıştık. Çok stresli ve gergindi.

Türkiye’ye döndüğümüzde belki onu alabiliriz diye düşündük. Zamanı geldiğinde ise eğer mümkün olsa gelir miydin diye sorduk ve takımı Dark Passage’a bir yazı gönderdik ama reddedildi. Daha sonra kontratı bitince kendisi gelmek istediğini söyledi ve biz de onu takıma aldık.

Gerçekten çok yetenekli bir oyuncu ama takımdaki diğerlerine göre çok tecrübesiz. Bu yüzden Copenhagen Games turnuvasına Space Academy ile birlikte katılmasını istedik. Turnuvalara katılıp tecrübe kazanması lazım.

XANTARES’in Türkiye’de kalıp Space Soldiers takımında oyununu geliştirmesine karar vermesini ne sağladı?

G2, NIP, Fnatic gibi takımlar karışık ülkelerden oluşuyor. Ben Türk meslektaşlarımla bir şeyler başarmak ve ülkemdeki oyunu geliştirmek istiyorum. 

Türkiyedeki durum şu sıralar nasıl?

Aslında gerçekten kötü. Sadece bir takım var o da biziz. Önceden Dark Passage da vardı ama bıraktılar. Biz Avrupadaki turnuvalara katılıp pozisyonunu koruyabilen tek takımız. Bu yüzden globali hedefleyerek ilerliyoruz.

Bir sonraki aşamada ne yapmayı planlıyorsun? Daha büyük turnuvalara katılacak mısınız?

Bizim Türkiye’den oynamakla ilgili baya büyük problemlerimiz var. Politik sorunlar. İnternet yasaklı, insanların nedenini bilmediği kısıtlamalar ve kopmalar oluyor. Pinglerimiz yüksek ve devam ediyor. Özellikle seyahat edip farklı lokasyonlarda oyun oynayarak tecrübe ettiğimize göre arada baya fark var ve bunu bariz bir şekilde gördük.

Bizler kendinden emin ve büyük takımlarla yarışabilecek bir takımız. Tabi bu takımlara kıyasla öğrenmemiz gereken çok şey var. Yerimizi biliyoruz. Finallerde elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Önümüzdeki hafta Almanya’da bootcamp var. Orada daha iyi bağlantı ile büyük takımlara karşı nasıl performans göstereceğimizi göreceğiz. Eğer bizim için iyi olursa ve ana problemimizin internet olduğunu düşünürsek, Avrupa’ya taşınmayı bile düşünebiliriz. Ama önce test etmemiz gerekiyor.

Biz ECS spotu için yaptığımız final maçlarından bazılarını Virtus.pro gibi büyük takımlara karşı kaybettik. Bunun için üzgün değiliz, çünkü bütün takımlara saygı duyuyoruz ve biz de ileride onların yerinde olacağız. Yavaş ve emin adımlarla ilerliyoruz. 

MAJ3R bize sizin daha fazla davetiye almanız gerektiğini söylüyor. Onunla aynı fikirde misin?

Evet MAJ3R ile aynı fikirdeyim. Bizim kendimizi daha fazla göstermeye ihtiyacımız var. Ben bizi çok büyük turnuvalara davet etmeleri gerektiğini söylemiyorum, ama zamanı geldiğinde biz de gücümüzü ve ruhumuzu göstereceğiz. Sadece biraz şansa ihtiyacımız var.

 

Steam Yaz İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Tolga Öztürk

Yazar, oyun geliştirici, topluluk yöneticisi, iş geliştirme uzmanı olarak çalışmış ve çalışmaya devam etmekte. TARTARUS adlı oyunun da yapımcılarından.