The Blue Whale’ın Yapımcısından Tüyleri Diken Diken Eden Bir İtiraf Geldi!

The Blue Whale’ın Yapımcısından Tüyleri Diken Diken Eden Bir İtiraf Geldi!

762
1

Çıktığı ilk günden bu yana Rusya’da 130 gencin intihar etmesine sebep olan oyun, The Blue Whale’ın yapımcısı suçunu itiraf etti. 2016 Kasım ayında oyunun yapımcısı olan Philipp Budeikin, insanları intihara teşvik etmekten dolayı hapis cezasına çarptırılmıştı. Şu anda oyun dünyanın çoğu ülkesinde savcılıklar tarafından yasaklanmış durumda. 

 

 

Peki The Blue Whale’ın Yayılmasının Arkasındaki Gizem Ne?

Oyunun herhangi bir internet adresi yok. Oyuna girebilmek için Rusların takıldığı chat sayfalarında sizi oyuna alacak birileriyle karşılaşmanız gerekiyor. Bu sayede oyunun gizliliği sağlanıyor. Oyuna girmek isteyen kişilere yönetici bir link gönderiyor. Bu linke tıkladığınızda, karşı taraf bir virüs ile şahsi bilgilerinize ulaşıyor. Oyunu geri çıkılamaz yapanın, burada alınan bilgiler üzerinden yapılan şantajlar olduğu iddia ediliyor.
Oyunun mantığı verilen günlük görevlerin yapılması ve bir fotoğraf ile kanıtlanması üzerine kurulu. Görevler tahmin edilebileceği gibi korku ve şiddet temalı. 50. günde ise kendinizi öldürme görevini alıyorsunuz.

Oyunun yapımcısı verdiği ifadesinde, “Genel toplumdan bazı temizlikler yapıyordum. Oyunu oynayanlar kesinlikle biyolojik birer atıklar.” dedi. Bu ifade mahkemedeki hâkim dahil birçok kişinin kanını dondurdu. Philipp’in suçunu itiraf etmesi ve oyuncuların görevler sırasında çektiği görsellerin kanıt olarak sunulmasından dolayı yapımcının uzun yıllar içeriden çıkamayacağı aşikâr.

 

Oyunun ismi, mavi balinaların toplu intihar girişimi yapmaları sebebiyle seçilmiş olmalı. Yöneticilerin oyuncuları ölümü normalleştiren cümlelerle motive ettikleri söyleniyor. Tüm dünyada uzmanlar oyuncuları ve ailelerini uyarıyor.

 

Steam Yaz İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

 

 

Yazar

Tuğberk Yücel

Part time yazar, part time öğrenci ve full time oyuncu...