Şampiyon Güncellemelerinde Son Durum

Şampiyon Güncellemelerinde Son Durum

6
0

Şampiyon güncelleme ekibinden Riot Reav3, resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan bir makale ile ekibin çalışmalarının iç yüzüne ışık tuttu. Yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Herkese selam,

Şampiyon Güncelleme Ekibi’nin çalışmalarını yakından incelemek için iyi bir zaman olduğunu düşündük. Bu yüzden de, Meddler’ın yazdığı “Sezon Durumu” Geliştirici Blogu’na benzer bir “Şampiyon Güncellemesi Durumu” yazmak istedik.

Şu anda Şampiyon Güncellemesi üzerinde çalışan dört küçük ekibimiz var. Bu ekiplerin ikisi büyük çaptaki yenilikler, bir tanesi büyük sınıf güncellemeleri ve küçük bir çizer ekibi de (şirketin içinden ve dışından çizerler) eski açılış görselleri üzerinde çalışıyor. Bugün bu dört ekibimizin gelecekteki projeleri ve bu projelerle neleri hedeflediğimizden bahsetmenin yanı sıra, yakın geçmişte size sunduğumuz bazı projelerle neleri amaçladığımızı anlatacağım. Her şeyin biraz daha net olması için bu ekipleri A Ekibi, B Ekibi, Liste Ekibi ve Açılış Görseli Ekibi olarak adlandırabiliriz. (Gerçi bunu yazarken ekiplerimize daha güzel isimler bulmamız gerektiğini fark ettim.)

Liste Ekibi – Sınıf Güncelleme Ekibi

En Son Proje: Büyücü Sınıfı Güncellemesi

Büyücü güncellemesi ile amaçladığımız şeyler daha önceki sınıf güncellemeleriyle büyük ölçüde örtüşüyordu. Düşük hareketliliğe sahip birkaç büyücüyü toplayarak her birine kendine has bir oyun stili kazandırmaya çalıştık. Ayrıca, hareketliliğin artık en önemli şey olduğu yeni LoL dünyasında hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyacakları araçları da onlara sağlamak istedik. Bu kez önceki projelerin sonuçlarını da baz alarak, tutarlılık üzerinde daha fazla yoğunlaştık. Yani yaptığımız değişikliklerin karakterin temasına da uygun olmasını istedik.

Bugün bu “büyük altılının” çoğunda artmış ya da eskiye yakın oynanma oranları görüyoruz. Bununla birlikte, güncellemenin ardından birçok büyücünün daha oynanabilir ve seçilebilir olarak görülmeye başladığı da bir gerçek. Bunların hepsi gerçekten önemli başarılar, ancak biz yine de büyücülerin daha önceki liste projelerindeki kadar büyük bir etki yarattıklarını düşünmüyoruz. Mesela özellikle Vel’koz üzerinde yeterince duramadığımız görüşündeyiz. Kendisi son dönemdeki birkaç değişiklikten sonra eski oynanma oranlarına dönmüş ve stratejik olarak biraz daha özgün (ah gerçek hasar ah…) bir hale gelmiş olsa da, bundan biraz daha fazlasını yapabilirdik diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Ayrıca daha az büyücü üzerinde daha büyük değişiklikler yaparak çok daha iyi sonuçlar elde edebilirdik. Oyunun sağlığı açısından Malzahar üzerinde daha fazla durabilir, Brand’in ultisini tamamen yenileyerek çok daha güzel bir hale getirebilirdik.

Mevcut Proje: Suikastçi Sınıfı Güncellemesi

Suikastçı güncellemesi ile birlikte amaçlarımız her suikastçıya kendine has bir rol biçmek, tüm sınıfı daha sağlıklı bir noktaya getirmek ve suikastçılara takımlarına yardım edebilme konusunda daha fazla seçenek sunmak olacak. Ayrıca, suikastçıların oyunumuzda biraz da işin “yetenek kısmını” temsil ettiğini düşünüyoruz. Suikastçıların daha büyük bir karşı oyun potansiyeli olmasını, fakat bununla birlikte suikastçıların da karşı oyundan nasibini alabilmesini istiyoruz. Onları daha az güvenilir yapmamız ise, her şeyin onlar için yolunda gittiği durumları daha da güçlendirebilmemiz anlamına geliyor.

Suikastçılar ile büyücüler arasındaki en büyük fark sanırım büyücüler üzerinde değişiklik yaparken fazla tedbirli davranmamız oldu. Bu karakterlerin temaları ve oyun kalıpları üzerinde etraflıca çalışmak istiyoruz. Üstünde en çok zaman ve kaynak harcadığımız projelerin doğal olarak en başarılı projelerimiz olması şaşırtıcı değil. Suikastçıları göz önüne aldığımızda, “bu şampiyonu geliştirmek için ne yapabiliriz” düşüncesinden ziyade “bu şampiyonu tamamlamak için neler yapılabilir?” düşüncesini takip ediyoruz. Bu da daha az proje, ancak her projede çok daha büyük etki anlamına geliyor. Suikastçı sınıfında hala bazı küçük değişiklikler yapmayı planlamaktayız, fakat isteğimiz ana projelerimizin daha kapsamlı olması yönünde. Bu yeni stratejimizin meyvelerini görmek için sabırsızlanıyoruz!

Yükleme Ekranı Görseli Güncelleme Ekibi

Yükleme Ekranı Görseli Güncelleme Ekibi, temelde eski kostüm görsellerinin güncellenmesi üzerinde yoğunlaşmasının yanı sıra, büyük Görsel ve Oynanış Yenilemesi geçiren şampiyonlar için yeni görseller oluşturan, sevimli bir grup çizerden oluşuyor. (Hatta büyücü güncellemesi için Malzahar’a yeni ve harika bir görsel hazırladık bile!) En son gördüğünüz projeleri Nidalee, Tristana, Trundle ve Sion kostüm görseli güncellemeleriydi. Bu projelerin büyük başarısı ve oyuncuların geribildirimlerinin harika olması dışında üzerinde konuşacak pek de bir şey yok sanırım. Sonuçta muhteşem bir görseli kim beğenmez ki? Şu anda Fiora’nın kostüm görseli güncellemesinin bitmesine fazlasıyla yakınız, ayrıca güncellenmiş Twitch kostüm görselleri için de önçalışmalara başladık.

A Ekibi – Büyük Yenileme Ekibi

En Son Proje: Ryze

Ryze’ı güncellerken amacımız tasarımını ve hikayesini daha modern bir hale getirmek, ona daha sağlıklı bir oynanış kazandırmak ve sadece “hasar vermek” dışında, yeni ve kendine has bir stratejik derinlik eklemekti. Bunu yaparken ayrıca “kombo büyücüsü” oyun stilini de devam ettirmek istedik.

Genel olarak Ryze konusunda amaçladıklarımıza ulaştığımızı ve iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Hatta Ryze’ın uzun zamandır olmadığı kadar iyi bir yerde olduğu kanaatindeyiz. Hem yeni hem de eski oyuncuların Ryze yenilemesinden memnun gözükmesinin yanında, biz de Ryze’ı gelecekte tekrar dengelememiz gerektiğinde daha iyi seçeneklere sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Ayrıca takım ışınlanması onu diğer şampiyonlar arasında çok özel bir yere koyuyor. İnternette Ryze ışınlanması videoları izlemek kimin hoşuna gitmez ki? Peki bu Ryze’ın son yenilenmesi olabilir mi? Umarız öyledir!

Mevcut Proje: Warwick

Ryze işi biter bitmez A Ekibimiz herkesin beklediği Warwick Yenilenmesine geçti. Peki Warwick güncellemesinde amaçlarımız neler? Şu anda Warwick yeni başlayan oyuncular için fazlasıyla arkadaş canlısı. Biz de bunun üzerinden giderek bu durumu daha da geliştirmek istiyoruz. Warwick’in oynanışının, yeni ormancılara nasıl etkili bir ormancı olunacağını öğretmesini amaçlıyoruz. Şu anda Warwick 6. seviyeye kadar baskın yapamıyor ama ya Warwick’in setini daha sık ve erken baskın yapması için değiştirseydik? Warwick’in yetenek setinin de sıkıcı ve eski olduğuna dair oyunculardan geribildirimler aldık. Her ne kadar buradaki amacımız Warwick’in başlangıç seviyesindeki zorluğunu arttırmak olmasa da, ona daha fazla seçenek sunarak daha büyük bir stratejik derinlik kazandırmak istiyoruz. Ayrıca dünyamızda ona da bir yer vererek teması ve tasarımını Riot’un modern standartlarına getirmeyi düşünüyoruz. Vahşet, Warwick için önemli bir tema ve bunu da en iyi şekilde yansıtmayı umuyoruz.

B Ekibi – Büyük Yenileme Ekibi

Mevcut Proje: Yorick

Hadi Yorick hakkında konuşalım! Yorick önümüzdeki günlerde yenilenmiş haliyle talihsiz oyunculara karşı büyük bir ölüler ordusu toplayacak, ama gelin önce bu projemizde neleri amaçladığımız hakkında bir konuşalım. Yorick için ekibi topladığımızda onun için nelerin kesinlikle önemli olup olmadığı konusunda tartışmaya başladık. Tonla oyuncu geribildirimi okuduk ve sayamadığımız kadar da görüşme yaptık. Bütün bunların sonucunda Yorick’in özünü oluşturan üç şeyin ruhlar çağırması, elinde küreğiyle dolaşan bir izbandut olması ve Gölge Adalar’ın “iyi adamı” (tabi Gölge Adalar’dan çıkan biri ne kadar iyi olabilirse) şeklinde anılması olduğunu gördük. Yorick güncellemesinde amaçlarımıza büyük ölçüde ulaştığımızı düşünüyoruz ve sizlerin de onu oynamaya başlayarak hakkında neler hissettiğinizi bize aktarmanızı iple çekiyoruz.

Sonraki Proje: Galio

Birkaç farklı projeyi incelememizin ardından B Ekibi’nin üzerinde kesin karar kıldığı projeyi açıklamaktan mutluluk duyuyorum. Yorick’ten sonraki projemiz oyuncuların varlığını unutmaya bayıldığı şampiyon Galio olacak! Şu anda Galio’nun yığınla sorunu var. Teması, oynanışı ve tasarımının pek iyi yıllandığı söylenemez. Bu da bize Galio üzerinde çalışmak için çok geniş bir yelpaze sağlıyor. Muhtemelen Galio şimdiye kadar yaptığımız en büyük yenileme olacak. Peki Galio için ne amaçlıyoruz? Galio ile birlikte orta koridora tank/büyücü karışımı bir şampiyon getirip getiremeyeceğimizi görmek istiyoruz, çünkü bunun bir çok ilginç stratejiyi de beraberinde getireceğini umuyoruz. (Tabii ille de orta koridor oynanacak diye bir şey yok.) Ayrıca bir nevi heykel/yapı olmasının yanında, Demacia’ya olan sıkı bağlarının da fazlasıyla önemli olduğunu düşünüyoruz. DEMACIAAAAAAA! (Bunu yapmasam olmazdı.)

Son Düşünceler

Toparlamak gerekirse, Şampiyon Güncellemesi ekibinin yaptığı çalışmalar ve gelecekteki planları bu doğrultuda diyebiliriz. Geçmişte belirlediğimiz amaçlara ulaşıp ulaşamadığımız ve gelecekteki amaçlarımız konusunda her zaman olduğu gibi sizlerin de düşüncelerinizi almak için can atıyoruz.

-Riot Reav3