RIOT Games, Mobil Mobalara Savaş Açtı!

Mobalar, günümüz oyun sektöründe çok büyük bir paya sahipler. Çok geniş oyuncu kitlelerine rahatlıkla ulaşabilen bu oyunların sayısı, her geçen gün artmakta. Dünya çapında en fazla oyuncuya sahip olan ve en başarılı mobalardan birisi de League of Legends. RIOT Games tarafından geliştirilen oyun her geçen gün büyümekte. Hızla büyüyen oyun sektörü ile birlikte, mobaların sayısıda her geçen gün artıyor. Öyle ki artık mobil platformlarda bile oynanabilen Mobalar mevcut.

 

 

RIOT Games, Bu Durumdan Rahatsız

Hal böyle olunca oyunların birbirinden etkilenmemesi elde değil. Ancak bazı oyunlar bu etkilenme olayını abartıp, içerik kopyalamaya başladı. RIOT ise bu durumdan rahatsız olup, içerik olarak League of Legends’a çok bariz benzeyen oyunlara dava açtı. RIOT, geçtiğimiz hafta perşembe günü Moontoon Games’e yaptıkları bir değil tam üç adet oyunda League of Legends patentlerini çiğneme suçundan dava açtı. Magic Rush: Heroes, Mobile Legends: 5v5 MOBA ve Mobile Legends: Bang bang adlı oyunlarda karakterlerden haritaya ve minionlara kadar bir çok tasarımın çalıntı olduğunu iddia eden RIOT bu konuda gayet kararlı gözüküyor.

 

Çalındığı iddia edilen karakterlerin bazılarını görüyoruz

 

 

Daha Önceden De Aynı Sorun Yaşandı

RIOT Games daha önceki açıklamasında MoonToon Games’e ulaştıklarını ve şikayetlerini dile getirdiklerini belirtiyor. Bunun üstüne Play Store’dan oyunlarını kaldırıp düzenleyen MoonToon, kısa bir süreden sonra oyunları tekrar piyasaya sürdü. Bunun üstüne inceleme yapan Riot tekrardan bir dava başlattı.

Destiny 2’den Satış Rekoru Bekleniyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Tuğberk Yücel

Part time yazar, part time öğrenci ve full time oyuncu...